Koliko pjesama traje jedan život?

    3413

    Tom Waits

    Orphans

    Datum izdanja: 20.11.2006.

    Izdavač: Anti- / Dancing Bear

    Žanr: Rock

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Lie To Me
    2. Lowdown
    3. 2:19
    4. Fish In The Jailhouse
    5. Bottom Of The World
    6. Lucinda
    7. Ain’t Goin’ Down To The Well
    8. Lord I’ve Been Changed
    9. Puttin’ On The Dog
    10. Road To Peace
    11. All The Time
    12. The Return Of Jackie And Judy
    13. Walk Away
    14. Sea Of Love
    15. Buzz Fledderjohn
    16. Rains On Me
    1. Bend Down The Branches
    2. You Can Never Hold Back Spring
    3. Long Way Home
    4. Widow’s Grove
    5. Little Drop Of Poison
    6. Shiny Things
    7. World Keeps Turning
    8. Tell It To Me
    9. Never Let Go
    10. Fannin Street
    11. Little Man
    12. It’s Over
    13. If I Have To Go
    14. Goodnight Irene
    15. The Fall Of Troy
    16. Take Care Of All My Children
    17. Down There By The Train
    18. Danny Says
    19. Jayne’s Blue Wish
    20. Young At Heart
    1. What Keeps Mankind Alive
    2. Children’s Story
    3. Heigh Ho
    4. Army Ants
    5. Books Of Moses
    6. Bone Chain
    7. Two Sisters
    8. First Kiss
    9. Dog Door
    10. Redrum
    11. Nirvana
    12. Home I’ll Never Be
    13. Poor Little Lamb
    14. Altar Boy
    15. The Pontiac
    16. Spidey’s Wild Ride
    17. King Kong
    18. On The Road

    O Tomu Waitsu vjerojatno znate već puno toga. Kao na primjer, da voli izmišljati nevjerojatne priče kada ga se pita o privatnom životu, da je njegov veliki idol Bob Dylan, a da je on sam veliki idol mnogih drugih američkih glazbenika na koje je izvršio ogroman utjecaj, ali ono najvažnije što bi ste trebali upamtiti o njemu je to da je Waits jedan vrlo ekscentričan umjetnik i genijalan pripovjedač kojeg je nemoguće ne voljeti.

    Njegovi albumi su davno prestali biti samo albumi i postali nešto kao zbirke priča koje vam nikada neće dosaditi, bez obzira na to koliko ste ih puta čuli. Zato je Waits oduvijek zauzimao posebno mjesto u mojoj fonoteci, a ovaj sam album iščekivala na način na koji obično iščekujem važne događaje.

    Jer izlazak novog Waitsovog albuma je upravo to – događaj.

    Zapravo, ne može se baš reći da se radi o albumu, nego o kompilaciji čak tri diska skupljena pod zajedničkim nazivom “Orphans“, a pojedinačnih naziva “Brawlers“, “Bawlers” i “Bastards“. Na njima se nalaze 54 pjesme, od kojih 30 otpada na potpuno nove, a ostatak su raritetne verzije starih pjesama, nastale u suradnji s filmski i kazališnim umjetnicima. Izdanje se također može pohvaliti i knjižicom na 95 stranica, koja skriva neke od nikad objavljenih Tomovih fotografija.

    Muziku podržava

    E pa, ako već do sada nabrojano ne pruža dovoljno razloga da svaki Waitsov obožavatelj koji drži do sebe nabavi ovu kompilaciju i pronađe za nju posebno mjesto u svojoj kolekciji, teško da će nešto od dolje napisanog više ikoga uvjeriti u to da je ovo jedno od izdanja koje je neophodno udomiti.

    Sam Waits je za “Orphans” rekao da je želio da zvuči kao da je izokrenuo svoje džepove i iz njih jednostavno istresao sve što se tamo nalazilo i moram priznati da je to jako dobar opis ovog box-seta. Ovdje doista ima svega. Po jedna pjesma za svaku prigodu.

    Prvi disk obiluje boogiem, bluesom i countryjem, drugi se može pohvaliti baladama klonule elegancije, a treći je imao tu čast da ugosti tipične Waitsove pjesme o razvratu, incestima, ubojstvima i ostalim nastranostima.

    Od zanimljivijih pjesama bi izdvojila “Low Down” s “Brawlers”, garažni rock na kojoj svira i Waitsov 20-godišnji sin, zatim predivnu “Little Drop Of Poison” s “Bawlers”, pjesmu koja je inače korištena kao soundtrack za popularni animirani film “Shrek 2”, te “King Kong” s “Bastards”, obradu zastrašujuće priče Daniela Johnstona.

    Što se obrada tiče, to nije sve, jer ima tu i obrada The Ramonesa, “Danny Says“, a svoje su mjesto pronašla i čitanja pjesama Bukowskog (“Nirvana“) i Kerouaca (“Home I’ll Never Be“, “On The Road“). Oh, i nikako ne smijem zaboraviti “Down There By The Train“, koju je Waits napisao za Johnnya Casha!

    Svi oni koji su na Waitsovim albumima navikli na spektar raznovrsnih zvukova također neće ostati razočarani, jer će vas i ovdje dočekati gunđanje, kašljanje, zviždanje, zavijanje, šaptanje i svi ostali popratni sadržaji tipični za neki Waitsov album. Ni što se produkcije tiče nema nekih većih iznenađenja, jer je i Kathleen Brennan još uvijek uz Toma, te je bila uz njega i sve tri godine koliko je proces nastajanja “Orphansa” trajao.

    Ono što povezuje sva tri diska i što se nalazi u njihovom središtu je Waitsov neponovljiv vokal, njegov jedini pravi instrument, pomiješan s whiskyem i dimom cigareta. Budući da je kod Toma još uvijek sve po starom, ni ovog puta nećete imati nikakvih problema zamisliti ga kako sjedi za šankom nekog bara na američkom srednjem zapadu i zapisuje svoju slijedeću pjesmu na podmetač za čaše ili salvetu, promatrajući nepoznate žene i zamišljajući kako bi bilo da jednoj od njih priđe i plati piće.

    Slušajući “Bawlers”, moj najdraži disk na ovoj kompilaciji, postalo mi je sasvim jasno zašto je kolekciju ovih pjesama Waits nazvao “Orphans”. Jednostavno svaku od njih poželite usvojiti, učiniti je samo svojom, a od svih zajedno napraviti jedan dugačak soundtrack koji bi pokrivao svaki trenutak vašeg života.

    Ako se na tako nešto odlučite, mislim da će to Tomu biti jako drago, ali ne brinite ako vam ponestane pjesama. On ih u svojim džepovima sigurno čuva još dovoljno za ostatak života.

    Muziku podržava