Vječna vatra mitskog Dalekog istoka

    854

    Kryptos

    The Coils Of Apollyon

    Datum izdanja: 28.09.2012.

    Izdavač: AFM Records / Maldoror

    Žanr: Heavy Metal, Thrash Metal

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. The Mask Of Anubis
    2. The Coils Of Apollyon
    3. Serpent Mage
    4. Nexus Legion
    5. Eternal Crimson Spires
    6. Spellcraft
    7. Starfall
    8. Vision Of Dis
    9. The Isle Of Voices

    Da heavy metal nema granica, odavno je poznato, ipak, oduvijek je smatran ‘vlasništvom’ ponajprije Europljana, kasnije sve više i Amerikanaca. No da i u ostatku svijeta ima bendova koji su sposobni uspješno se nositi s kolegama nastanjenima na ova dva kontinenta, uz druge, dokaz je i Kryptos, koji dolazi iz – Indije.

    Nastao je 1998., uz “Spiral Ascent” (2004.) i “The Ark Of Gemini”
    (2008.) ovo mu je treći album, nastupao je s Dark Tranquillity,
    Kreatorom, Amon Amarth, Satyriconom, a jako mu je pomogao support Iron
    Maidenu 2009. na Rock’n India, ali i europska turneja godinu kasnije.S obzirom da dolazi s Dalekog istoka, iz zemlje bogate kulturno-glazbenom baštinom, moglo se očekivati eksperimentiranje metala s folkom, no u ovom slučaju to se nije dogodilo. Nije ni blizu. Kryptos, naime, kombinira klasični heavy metal ’80-ih s thrash i malo s death metalom, epski, mistično, strastveno, mračno, a na momente i teško. Heavy metal, u prvom redu, predstavljaju svestrane gitare s gomilom melodijskih i harmonijskih izražavanja, pristupačnih i privlačnih, a opet moćnih i razornih, kako u riffičnim, tako i u solo izražavanjima.

    Thrasherski dio očituje se (manjim) dijelom u gitarskim idejama po uzoru na kalifornijsku školu, a većim kroz izrazito prodorne, agresivno-napadačke, hrapavo-gnjevne vokale, koji ponekad prijeđu granicu i počnu ‘režati’, opasno se približavajući deathmetalnom stilu i načinu pjevanja. Bubnjarski dijelovi priklonjeniji su heavy mentalitetu, staloženi, precizno udaraju, s nekoliko odmjerenih prijelaza, bas linije dosta su duboke i tmurne, produkcija moderna i svježa, a ritam pjesama srednji i brzi, sa ogromnim količinama energije u svim segmentima.

    Muziku podržava

    The Mask Of Anubis” kombinira gitarski heavy i vokalni death/thrash i vrlo je moćna, brza i potentna pjesma, kontrast gitarskih melodija i vokalnih grubosti nudi i “The Coils Of Apollyon“, a “Serpent Mage” progresivni je ep u stilu “The Duellists”. “Nexus Legion” je heavy/thrash naslov s pokojim težim riffom, “Spellcraft” thrash metal u stilu Kreatora, “Starfall” srednjeritmični heavy sa uvodnim akustičnim dijelom, osmominutna “Vision Of Dis” kombinira heavy, thrash i epic-doom Candlemassa, a akustično-atmosferski instrumental “The Isle Of Voices” zatvara ovaj iznenađujuće dobar i raz(g)rađen album.

    Iznenađujuće više u kontekstu imena benda, koji, objektivno, i nije toliko poznat, no ne i iznenađujuće po pitanju kvalitete njegove glazbe, jer je ona, očito, postala kontinuitet. Definitivno, Kryptos je bend, a “The Coils Of Apollyon” album kojem bi se trebalo posvetiti malo više vremena. Točnije, 47 i pol minuta. Najmanje.

    Muziku podržava