Svijetla Devinova strana

    1258

    The Devin Townsend Band

    Synchestra

    Datum izdanja: 31.01.2006.

    Izdavač: Insideout / Trolik

    Žanr: Rock

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Let It Roll
    2. Hypergeek
    3. Triumph
    4. The Baby Song
    5. Vampolka
    6. Vampira
    7. Mental Tan
    8. Gaia
    9. Pixillate
    10. Judgement
    11. A Simple Lullaby
    12. Sunset
    13. Notes From Africa
    14. Sunshine And Happiness (hidden track)

    The Devin Townsend Band je, kao što će oni lucidniji primijetiti, sastav čiji je zadatak biti potpora nadahnutim idejama jednog od najinspirativnijih gitarista današnjice – Devina Townsenda. Njegov šesti album (ako ne računamo sve ostale bendove gdje je svirao) “Synchestra“, zamišljen je kao Devinov solo odmak od matičnog heavy-metal benda Strapping Young Lad (baš kao što je Neil Young koristio svoj hard-rock bend Crazy Horse s kojima bi napunio baterije, a zatim se bacio u solo vode s drukčijim stilom, a Devin na ovom albumu čak i pjeva u falsetu što je također prepoznatljivo za Younga) koji nam donosi 13 (odnosno 14, računajući i skrivenu, za njegovo stvaralaštvo atipičnu “Sunshine And Happiness”) pjesama različitog žanra iz pera ovog glazbenog genija.

    Za razliku od većine veterana rock scene koji s godinama započnu svirati ‘na sigurno’, ne upuštajući se u eksperimente, Devin Townsend, premda već jako dugo u glazbenim vodama (da nabrojim samo neke bendove s kojima je surađivao ili bio frontman: Grey Skies tj. Noisescapes, Front Line Assembly, Punky Bruster, Ocean Machine…), još je uvijek lucidan i voljan istraživati neka druga glazbena područja, uspijeva biti originalan, istovremeno postavljajući norme metal žanra, ali ne bivajući uhvaćen u zamku prepoznatljivosti istog.

    Album bi bilo najlakše za opisati kao progresivni metal, no on je mnogo više od toga – naći će se pjesme inspirirane folkom, thrash metalom, hard-rockom, pa čak i polkom. Dobro ste pročitali, polkom.

    Album otvara akustična, škotskim folkom nadahnuta “Let It Roll” koja nam pokazuje što u Devinovom slučaju znači izraz ‘wall of sound‘ kojim često opisuju njegove projekte: Kristalno čist zvuk koji preplavljuje prostoriju, elektronski izmasteriran, doveden praktički do savršenstva. Na gitaru uvodne skladbe polako se naslanjaju klavijature i električne gitare uvodeći nas u iduću pjesmu “Hypergeek“, a iduća pjesma “Triumph“, kombinira ‘wall of sound’ tehniku proširujući ju na bas i banjo, ostavljajući završnu solažu čovjeku koji je dijelom i zaslužan za Devinov status na glazbenom nebu: Steve Vaiju (Devin je imao čast zasvirati s njim 1993. na LP-iju “Sex And Religion”).

    Muziku podržava

    Vampolka” kratki je instrumental koji nas uvodi u pjesmu “Vampira“, troipol minutni highlight cijelog albuma, sa zaraznim refrenom, maestralno odsviranim dionicama i nabrijanim riffovima.

    Ostale pjesme koje valja posebno izdvojiti i koje čine okosnicu Devinovog stvaralaštva – snažne vokalne dionice, luđački riffovi, bjesomučne klavijature i mahniti bubnjevi – na ovom albumu još su “Gaia” (koja se, kao relativno mirnija pjesma, nevjerojatno sjajno uklopila na manijakalni završetak “Vampire”), osmominutna “Pixillate” s par glazbenih ideja koje se progresivno razrađuju tijekom cijele pjesme – “Judgement“, te sjajna “Notes From Africa“.

    Robert Louis Stevenson je u svom djelu “Dr. Jekyll i Mr. Hyde” dao do znanja da svatko od nas ima dvije strane osobnosti: U Devinovom slučaju, Strapping Young Lad je mračna strana, a The Devin Townsend Band ona svjetlija.

    Devin Townsend ima sposobnost glazbom stvarati slike (i opet asocijacija na Neil Younga koji isto radi riječima), a te slike izravno utječu na raspoloženje slušatelja, koji će, ako je imalo perceptivan, lako shvatiti Devinovu namjeru, njegove misli i osjećaje pretočene u melodiju koja će vam se tako neprimjetno uvući pod kožu i izmamiti vam veliki osmijeh nakon odslušanog albuma. I osjećat ćete se iznimno dobro.

    Muziku podržava