Samozatajni kralj

    2704

    JJ Cale

    Gold

    Datum izdanja: 30.04.2007.

    Izdavač: Universal / Aquarius Records

    Žanr: Rock

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Call Me The Breeze
    2. Magnolia
    3. After Midnight
    4. River Runs Deep
    5. Woman I Love
    6. Crazy Mama
    7. Lies
    8. If You’re Ever In Oklahoma
    9. Ridin Home
    10. Going Down
    11. Cajun Moon
    12. Anyway The Wind Blows
    13. I Got The Same Old Blues
    14. Rock And Roll Records
    15. Let Me Do It To You
    16. Super Blue
    17. Cocaine
    18. Ride Me High
    1. Hey Baby
    2. Thirteen Days
    3. Don’t Cry Sister
    4. Mona
    5. I’ll Make Love To You Anytime
    6. Sensitive Kind
    7. Boilin’ Pot
    8. Carry On
    9. Wish I Had Not Said That
    10. Love Has Been Gone
    11. Don’t Wait
    12. Devil In Disguise
    13. City Girls
    14. A Thing Going On
    15. Money Talks
    16. Hard Times
    17. Teardrops In My Tequila
    18. Trouble In The City

    Izdavačka kuća Universal već dugo vremena ima obilnu ponudu dvostrukih kompilacijskih albuma “Gold“, jednako kao što Columbia ima svoju “The Essential” seriju. Izbor je doista ogroman, od nebitnih kompilacija ‘nikad-čuli’ bendova, do respektabilnih autora poput najpoznatijeg samozatajnog, kultnog kantautora J.J. Calea.

    Pišući o njegovom zajedničkom albumu s Ericom Claptonom – “The Road to Escondido” – nasjeo sam na više od dvadeset godina staru enigmu koja prati inicijale J.J. (velika većina glazbenih enciklopedija još uvijek nije ažurirana), navevši kako mu je puno ime Jean Jacques Cale, što je apsolutno netočno.

    J.J. Cale rođen je kao John Cale, međutim na njegovu nesreću, u isto vrijeme postojao je još jedan John Cale, onaj iz The Velvet Undergrounda (gotovo da su obojica vršnjaci, J.J. Cale rođen je 1938., John Cale 1942.), koji je – zahvaljujući nezainteresiranosti i distanciranosti starijeg Calea – ipak bio popularniji, stoga je vlasnik jednog kalifornijskog kluba sredinom 1960-ih prišio JJ (u stilu “John broj dva”, pa stoga dva slova J) uz prezime gitariste iz Oklahome kako bi ih se razlikovalo.

    U svojih četrdeset godina karijere J.J. objavio je svega trinaest albuma, redom ušutkavši sve skeptike koji su se pitali koliko je još moguće izvući iz jednostavne troakordne formule kojoj je ostajao vjeran sve ove godine. A Caleovu formulu čini laid-back rukopis koji pogađa tonove s takvim šarmom i lakoćom, poput proljetnog povjetarca koji vas samo dodirne po licu, vokal na rubu šapta, te genijalna boogie ritmička rješenja. I mada vam se na prvo slušanje uvijek čini kako ste sav taj blues-country-rock čuli već tisuću puta, kako su sve pjesme nalik jedna drugoj kao jaje jajetu, pažljivijim slušanjem otkrit ćete da to nipošto nije tako.

    Muziku podržava

    Mnogi izvođači popularizirali su Caleov stil, zvuk i stilska rješenja (Mark Knopfler i Chris Rea primjerice), dok su drugi prisvojili njegove pjesme i danas gotovo da ih se veže uz njih, jer velikoj će većini pri spomenu pjesme “Call Me The Breeze” na pamet pasti Lynyrd Skynyrd, kao što će im Eric Clapton biti prva asocijacija uz “Cocaine” i “After Midnight“.

    No, Cale se time nikad nije zamarao i baš zbog toga oko njega se stvorila odana, ali nikad prekobrojna baza obožavatelja, a ‘patentirani’ Tulsa zvuk, baš kao i njegov kantautorski rukopis (koji je za Oklahomu isto što i rukopis pokojnog Townesa van Zandta za Teksas), najbolje dolazi do izražaja u već spomenutim “After Midnight”, “Call Me The Breeze”, “Cocaine”, ali i u klasicima poput “Magnolia“, “Cajun Moon“, “Don’t Cry, Sister“, “Love Has Been Gone“, “City Girls“…

    Caleov glazbeni izričaj uvijek je prepoznatljiv, a utjecaj koji je ostavio na izvođače svakako je nemjerljiv (on sam zna reći kako i piše pjesme samo da bi ih drugi obradili), a ako želiti spoznati tko je onaj tko je inspirirao vodeće gitariste, ova “Gold” kompilacija sjajan je početak, ali istovremeno i izvrsna kolekcija najbitnijih pjesama J.J. Calea.

    Muziku podržava