Prosječan album slovenske superzvijezde

    1498

    Neisha

    Miles Away

    Datum izdanja: 09.03.2009.

    Izdavač: Dallas Records

    Žanr: Pop

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. My Bit Of Sky
    2. Hey C’mon
    3. Straight To The Moon
    4. Miles Away
    5. If Not For Hope
    6. Country Song
    7. Midnight
    8. Unstoppable
    9. You Have It All
    10. Funfair
    11. Feels Like First Time In Love
    12. Movin’ On
    13. Ljubav je domino feat. Vlatko Stefanovski (bonus)

    Na novom albumu “Miles Away” mlada slovenska kantautorica Neisha sabrala je uspješnice sa svoja dva prethodna albuma na slovenskom jeziku te ih prepjevala na engleski. Rezultat je prosječan pop album s dvanaest pjesmi prepjevanih na engleski te jednom novom pjesmom na hrvatskom na kojoj je ugostila slavnog Vlatka Stefanovskog.

    2005. godina bila je ključna godina za karijeru Neishe, kad je doslovno postala jedna od najpopularnijih estradnih imena u susjednoj nam državi. Njen debi album nazvan jednostavno “Neisha” zasjeo je na vrhove top-ljestvica, a zajedno sa sljedećim albumom “Nor je ta svet” (2007.) mladoj kantautorici su bili otvoreni putevi do brojnih suradnji (Kornelije Kovač, Gibonni, Vlado Kreslin…) kao i do rasprodanih slovenskih dvorana.

    Do godine 2009. perspektivnoj glazbenici granice Slovenije su postale pretijesne, jer je u njoj već ostvarila zavidnu karijeru. Snimanje albuma prepjeva dosadašnjih vlastitih uspješnica na engleski jezik bio je sljedeći logičan korak. Ova školovana glazbenica koja je odrasla pod utjecajem glazbe glazbenika poput Petera Gabriela, Stinga i Hendrixa te orkestracija Johna Williamsa i Morriconea, oko sebe okuplja provjerenu ekipu i kreće u studio.

    Pod producentskom palicom dugogodišnjeg suradnika Dejana Radičevića snima ‘novi album starih pjesama’, svojevrsnu ‘best-of kompilaciju na engleskom jeziku’ nazvanu “Miles Away”.

    Muziku podržava

    Album se stilski zadržava u granicama čistog popa. Ipak, od njegovog početka i pjesama poput prosječnih “Hey C’mon” i “Straight To The Moon” pa do kraja i skladba poput mnogo boljih “You Have It All“, “Funfair” i “Movin’ On” osjećaju se stilska miješanja pravaca od pop-jazza, bluesa pa do soula, sve pod velikim nazivnikom popa.

    Neisha je odlučila album otvoriti laganom soul-pop pjesmom “My Bit Of Sky” nakon koje se ritam ubrzava a kvalitativnost i zrelost kantautoričina rukopisa raste porastom rednih brojeva pjesmi.

    Tako na početku albuma možemo naći jednostavne, lagane, zabavne i plesne melodije koje bi se savršeno uklopile kao soundtrack pojedinih tinejdžerskih televizijskih serija, dok prema samom kraju nailazimo na jednu sasvim drukčiju Neishu – zreliju, vokalno suptilniju, pop-bluesu okrenutu glazbenicu koja jasno zna kakvu formu želi da njezine pjesme u novom, engleskom ruhu poprime.

    Sama ta snažna polariziranost albuma te ritmička neuravnoteženost, gdje se na početku pjesme izmjenjuju velikom brzinom dok završne pjesme odlikuje mnogo nježniji prizvuk i ritmička opuštenost, glavna su njegova mana.

    Pjesma koja, finalno, nikako ne dopušta da album profunkcionira kao zaokružena, kompaktna cjelina je posljednja “Ljubav je domino“, koju tekstom potpisuje Vava, a na kojoj se kao gitaristički gost pojavljuje Vlatko Stefanovski. Iako i sama nosi predznak ‘bonus-pjesme’ činjenica je da se jednostavno ne uklapa.

    Unatoč željama tvoraca da suradnja dvoje glazbenika bude čistokrvni rock, rezultat je ipak pop pjesma čiji put do rocka nije mogla ubrzati ni brza gitara jednog Stefanovskog. Stefanovski se, s druge strane, u gostovanju kod Neishe izuzetno dobro snašao, jer ni njemu nije stran pop senzibilitet kojeg je njegovao u pojedinim etapama grupe Leb i sol pa i solističke karijere (sjetimo se albuma “Kula od karti”).

    “Miles Away” prosječan je pop album. Ali za album koji ima aspiracije pokoriti svijet, sam pridjev prosječan nikako nije dovoljno dobar.

    Možda je to najbolje objasnio sam Stefanovski, koji je – kad su ga u jednom intervjuu upitali zašto ne pokuša svoje gitarističko umijeće izvesti dalje od granica nekadašnje Jugoslavije – odgovorio: “Moja sudbina je da sam rođen u Makedoniji. Nitko mi ne garantira da bih, ako bi bio rođen u Americi ili Engleskoj, uopće bio gitarist, a kamoli uspješan gitarist. Ako mislite da ste toliko bolji od domaće scene nitko vam ne brani da okušate snage s John McLaughinom, Jeff Beckom ili Steve Lukatherom!”

    Stoga, ako Neisha želi pjevati na engleskom (njen engleski nije loš, prijevodi pjesama su solidni a akcent joj je jako dobar) i ako želi odmjeriti snage sa svjetskim pop divama, poput Mariah Carey ili Sheryl Crow, morat će snimiti mnogo bolji album od “Miles Away”.

    Muziku podržava