Mračni početak Let3

    4394

    Let3

    Two Dogs Fuckin' (Reizdanje)

    Datum izdanja: 10.12.2009.

    Izdavač: Dallas Records

    Žanr: Punk, Rock

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Sam u vodi
    2. Ne trebam te
    3. U rupi od smole
    4. Armada
    5. Ciklama
    6. Izgubljeni
    7. Zora
    8. Niotkuda
    9. Veliki dan
    10. Pere pere (dosad neobjavljena snimka)
    11. Ne trebam te (neobjavljena snimka, live iz Ljubljane 1992.)
    12. We Are Llost (engleska verzija Izgubljenih)

    Godine kada je srušen Berlinski zid vjerojatno je u bivšoj Jugoslaviji, a svakako u Rijeci srušena još jedna barijera u glazbenom izražavanju nakon objavljivanja albuma prvijenca “Two Dogs Fuckin’” tada sasvim nove i dekadentne peteročlane grupe Let3. Danas, dvadeset godina kasnije, objavljeno je reizdanje ove iste dosad raritetne poslastice kontradiktorne svemu onome što danas vezujemo iz njihov lik i djelo.

    Zaboravite brkove, zaboravite čepove, guzice i ruže, zaboravite Srbiju i Čačak jer “Two Dogs Fuckin'” nije soundtrack za performanse kakve danas redovito dobijamo od gotovo potpuno izmijenjenog Let3 u odnosu na prvotno izdanje. Bas, gitara i bubnjevi jedina su oružja petorice momaka koji donose pravi rock zvuk žestokih dionica, od divljeg instrumentala “Armada” pa do “Ne trebam te” i “U rupi od smole“, odmaknut od tadašnjeg rock-repertoara kao anticipacija onoga što slijedi na domaćoj sceni.

    Očekivan utjecaj punka, posebice riječkih Termita u kojem je Damir Martinović – Mrle ispekao zanat, čuje se u legendarnoj “Izgubljeni“, kojom danas nerijetko momci završavaju svoje višesatne koncerte. No, treba imati na umu da ove pjesme nisu izvučene iz naftalina jer ih u svom repertoaru Let3 redovito honoriraju ne dopuštajući im da padnu u zaborav kako se to moglo doista i dogoditi da je sama distribucija prvih naklada prepuštena izdavaču, odnosno da su se fokusirali samo na aktualne materijale.

    Nadalje, reizdanje je donekle obogaćeno bonus-materijalima koji donose live-izvedbu “Ne trebam te” – potvrdu da im je i tadašnja, definitivno malobrojnija publika bila glasna i vjerna, zatim pomalo nezgrapno na engleski prepjevanu “We Are Lost” te fascinantnu i dosad neobjavljenu 12-minutnu “Pere Pere“.

    Posebnost njihova albuma prvijenca jest u njegovoj pomalo prikrivenoj, ali prisutnoj morbidnosti; mračnom karakteru proizašlom i iz instrumenata i iz vokala što potvrđuje da je tada mlade glazbenike pokretao svojevrstan revolt prema društvu, frustracija njegovom paralizom i želja za ekspresijom kakva nije bila adekvatna za kontekst u kojem se manifestirala i materijalizirala.

    Muziku podržava