Biti dio kvalitetnog  mnogobrojnog kolektiva nekad nije imalo budućnost. Kad bi se nekoliko glazbenika s dinamičnom osobnošću susrelo, uglavnom bi se sukobili ili bi došlo do toga da pojedini budu zasjenjeni – njihova individualnost bi izblijedila. Ovo je Wu-Tang Clan promijenio. Njihov album prvijenac koji je promijenio pravila igre u hip-hopu ovog mjeseca ulazi u 28 godinu života.

Iako je sve krenulo osamdesetih godina prošlog stoljeća uz Grandmaster Flash, Kool DJ Herc, RUN DMC i ostale, upravo je Wu Tangov prvijenac podignuo igru na jednu dotad neviđenu razinu s 13 pjesama, 9 podjednako jakih članova i najtvrđim rapom istočne obale. Uz prvi singl “Protect Ya Neck” kolektiv je stekao kultni status u podzemlju New Yorka. Debi album Wu-Tang Clana “Enter the Wu-Tang (36 Chambers)” pokazuje koliko je snažan utjecaj imao jedan album i jedna grupa na čitav žanr hardcore rapa.

Vođen genijalnim producentom RZA koji je de facto osnivač kolektiva, Wu-Tang Clan nadahnut je kineskim filmom o kung fuu “Shaolin i Wu Tang” iz 1983. godine, zbog čega svoj identitet temelji na estetici istočnog kung fua. RZA je integrirao englesku sinkronizaciju tog filma u “36 Chambers”, što je, kao što znamo, grupa zadržala kao temeljnu temu tijekom svoje karijere.

Muziku podržava

Kada je u studenom 1993. objavljen “36 Chambers”, hardcore rap još nije trebao pronaći svoje mjesto u glazbi. Na zapadnoj obali rap kolektiv N.W.A. je doživio uspjeh, ali za istočnu obalu Wu-Tang Clan unio je njuh i šok gangsterskog rapa u svoj komercijalni plašt.

Sposobnost grupe da preuzme preciznost borilačkih vještina u mačevanju i spoji to s pričama o odrastanju u sirotinjskim četvrtima Staten Islanda, omogućila je Wu-Tang Clanu da učinkovito definira hardcore rap istočne obale, utirući put novoj generaciji kao što su Notorious B.I.G., Nas i Jay-Z, a posebno rap kolektivima koji su na primjeru Wu-Tang Clana naučili da mnogobrojnost ne mora biti slaba točka i izvor prepirki, već glavna prednost.

Wu-Tang Clan uspostavio je svoj stil repanja nadopunjavajući pristup svakog člana, ali istovremeno dopuštajući da indivudualni rap flowovi definiraju svaku pjesmu. Od Ol’ Dirty Bastarda koji je na “Da Mystery of Chessboxin” nagovijestio moderne repere kao što je kolektiv Odd Future, do Ghostface Killaha na “Can It Be All So Simple”, svaki je član ostavio svoj prepoznatljivi i nezamjenjivi potpis na albumu.

Prvi singl kolektiva, “Protect Ya Neck“, koji je Wu-Tang Clanu podario obožavatelje na underground njujorškoj rap sceni, cjelovit je prikaz onoga što devet pojedinačnih članova može postići jednom pjesmom. Pjesma i danas slovi kao reprezentativni uzorak hardcore repa na istočnoj obali i dokaz moći kolektiva.

“36 Chambers” uspio je iznjedriti toliko klasičnih albuma s hardcore rap scene istočne obale ali i šire, jer je uključivao različite stilove repanja i široki opseg priča koje su izabrane da se ispričaju. Album je isprekidan i osobnim narativima, od nečuvenih stihova Method Mana, Ol’ Dirty Bastarda i Inspectah Decka pa sve do Raekwonovih svečanog i driljivog osvrta na kulturu droge na “C.R.E.A.M.“: “I grew up on the crime side/ The New York Times side/ Staying alive was no jive/Figured out I went the wrong route/ So I got with a sick tight clique and went all out”.

Gotovo tri desetljeća otkad je izašao, “36 Chambers” Wu-Tang Clana ostaje jedan od najutjecajnijih rap kolektiva, nadahnuvši brojne glazbenike otad. Njihov pionirski zvuk nastavlja zarobljavati mlade generacije svojom ranjivom, ali nezadrživom strašću. Riječima Ghostfacea Killaha iz “Bring da Ruckus”: “Wu-Tang Clan spark da wicks!”

 

0 Shares
Muziku podržava