Iako ju je opisala kao jedan groundhog day, Dunja Ercegović ipak ima što za reći o protekloj 2020.: transformirala je Lovely Quinces iz solo projekta u bend, dio je tima koji radi na platformi za glazbenike Museit, njezina pjesma koristi se u kampanji za borbu protiv depresije, a radilo se i na side elecro pop projektu. I sve to uz day job copywritera.

Intervju je dio serije intervjua sa ženama koje su obilježile 2020., a to su osim Dunje Josipa Lisac, Thana Alexa i Ida Prester.

Lovely Quinces više nije Dunja Ercegović nego bend. Kako je do toga došlo: od solo karijere do benda?

Muziku podržava

Pa meni je to došlo nekako prirodno, kao neki očekivani epilog. Nikad nisam bila previše zagrijana za ideju da budem uvijek sama na pozornici, a i oduvijek sam težila punijem zvuku koji daje bend. Uostalom turneje će biti sigurno zabavnije…neću trebati sama jesti Montana sendvič na pumpi.

U nedavnom intervjuu Josipa Lisac mi je rekla da ti je dala nadimak ‘dragica’ zbog imena Lovely Quinces. Sad kad malo razmislim, zapravo ni ne znam koja je priča, zašto ime Lovely Quinces?

Sve je u prijevodu. Lovely Quinces znači Ljupke Dunje, nisam bila nešto previše motivirana niti maštovita u tom momentu kad sam se odlučila za ime jer nisam očekivala da će se nešto dogoditi iz svega toga.

Osim što guraš glazbenu karijeru, radiš kao i copywriter. Kako balansiraš jedno i drugo?

Vrlo jednostavno s obzirom da je cijela glazbena industrija na pauzi zbog pandemije. Imam sreću da se bavim donekle kreativnim poslom i takav rad može biti dosta stimulirajući. Ukoliko dođe neki trenutak da neću više moći održavat balans, bojim se da ću morati nešto od toga žrtvovati.

Kad smo već kod balansa, ajmo malo o studentskim danima: koliko je teško bilo uskladiti fakultetske obveze s gigovima i probama? Nema dugo da si i diplomirala?

Budući da sam kroz cijeli fakultet uglavnom svirala solo onda nisam imala problem s usklađivanjem fakulteta i probi. Što se tiče snimanja, brže obavim štogod moram jer ne trebam s nikim raditi kompromise. Jedino su turneje predstavljale problem koje bi onako iz inata uvijek bile usred ispitnih rokova. Zbog toga sam bila nažalost primorana svoje studiranje odužit, ali ne mogu reći da mi je žao jer inače bi propustila neke velike prilike i iskustva.

Prije sedam godina dala si intervju za Muziku u kojem si izjavila da se želiš baviti isključivo glazbom. Je li to još uvijek tvoja želja (ukoliko isto bude moguće)?

To se nije promjenilo, ali sam bila dosta naivna misleći da ću tu iluziju moći održati i ništa nije to bolje raskrinkalo od ove pandemije. Dosta je riskantno oslanjati se na jedan izvor prihoda (npr. koncerti) pogotovo ako si manje-više underground izvođač jer mi nemamo tu privilegiju velikih honorara od kojeg možemo izdvojiti za crne dane.

Izvođač ili žanr kojeg nekad nisi mogla ni čuti, a danas ti je super?

Zvučati ću kako veliki klišej, ali me dosta iznenadio ovaj novi album Harry Stylesa! Pokušavam se ne ograničavati s glazbom,  prema Konfuciju dobra pjesma je dobra pjesma. Čujem vrijednosti u pjesmi ”Mišići” od Senide koliko i pjesmi nekog novog indie rock benda.

Tvoj singl “Tide” našao se u kampanji Hrvatskog psihijatrijskog društva koje progovara o problemu depresije, što je jedan od razloga zbog kojeg smo te naveli kao jednu od žena godine. Možeš li mi reći malo više o #ispodpovršine kampanje, kako je došlo do toga?

To da sam žena godine mi je malo teško palo jer iskreno moj doprinos je jedino ta pjesma. Mislim da su tu ipak bitniji ljudi koji su radili kreativu iza te kampanje i općenito oni koju su pokrenuli temu koja nikako ne smije biti taboo.

Najdraži trenutak u karijeri dosad?

Intervju za Modru Lastu. Još da netko napravi karikaturu od mene za naslovnicu Skandija i na konju sam. Također bi među te highlight momente uključila svoj support nastup Robertu Plantu, sviranje na SXSW-u, te bacanja oklada na turneji s Debbie Googe iz My Bloody Valentine.

Dunja Ercegović na SXSW-u u Austinu.

Koja je pozicija indie rocka danas, bilo u svijetu ili u regiji? Ima li tu budućnosti?

Apsolutno nemam pojma. Teško mi je i svoju budućnost nekako vidjeti, a kamoli indie rocka… Trendovi rotiraju, sada su u modi 80-te i taj neki retro, prije par godina su bili popularniji folk bendovi kao Fleet Foxes… ukoliko radiš nešto iskreno i dobro, to će pronaći svoju publiku mimo svih trendova.

U jednom od nedavnih intervjua pročitala sam da radiš na projektu koji naginje elektro popu, može li nešto više o tome?

Imam tih par pjesama koje sam skupljala u fiktivnoj ladici, a koje su mi bile preshizofrene da ih uvrstim u LQ opus zbog čega mi je bilo jednostavnije samo napraviti neki posebni projekt s čijim sam imenom napokon zadovoljna. Izašla sam malo iz komfor zone što se tiče produkcije i to su pjesme na kojima radim 4 godine tako da ovom momentu su mi više pokora nego išta drugo. Nadam se da ću ih se riješiti što prije.

Svjetski trendovi u muzici: što voliš, što zaobilaziš u širokom krugu?

Malo je nastalo zasićenje sa synth popom, ali kao što rekoh to je sad takav trend u produkciji i songwritingu. Je li me nekad nervira to što Miley obrađuje Courtney Love? Apsolutno da, ali to nema toliko veze s njom i njenom obradom već s nekim mojim djetinjastim svojatanjem određenog žanra, što je licemjerno s obzirom da pokušavam zagaziti na pop teritorij. Jako mi se sviđa ovaj novi dečko na sceni: Peki Pele i njegova pjesma “Guska u magli”, Dimitrije Dimitrijević te Gazorpazorp.

Gledala sam film “Peti kat lijevo” iz 2018. za kojeg si i nagrađena. Kako bi opisala to iskustvo, privlači li te i dalje svijet glume, sprema li se još nešto u budućnosti?

Oduvijek me privlačio svijet glume i osim ovog filma, glumila sam i u kazalištu. Svakako bih se voljela ponovno okušati u nekom filmu, ali nažalost zasad to ne vidim u svojim kartama (a niti susjeda od moje matere).

Također sam odrastala u Splitu gdje sam prve koncerte hvatala u Kvazija, Kocke i Basketa. Kako je za tebe izgledao taj prijelaz iz Splita u Zagreb? Kako ti se Split i njegova glazbena scena čini danas, ima li pomaka naprijed?

Koliko god sam voljela jedan aspekt Splita, jedva sam dočekala da pobjegnem otamo. Dugo sam maštala da živim u Zagrebu jer je to za mene predstavljalo središte odličnih koncerata i festivala. Mnogi su me uvjeravali da će mi dosaditi, ali to se još nije desilo i mislim da ima i dalje puno toga za ponuditi. A što se tiče Splita, oduvijek je imao potencijal da konkurira Zagrebu što se tiče glazbene scene, no mislim da je sada više u raljama turizma.

Komentar na manistream medije: koliko dobro pokrivaju hrvatske izvođače koji nisu etablirana imena?

Nj. To je već stara ražvakana tema, niti alternativni mediji ne uspiju pokriti sve što se dešava u underground sceni. To je već jedan ustaljeni mehanizam ponude i potražnje, potražnju koju su sami godinama kultivirali i to je na tome stalo. Široj javnosti ide na živce što se non stop spominju jedna te ista imena, ali jednako tako svima ide na živce što se radi članak o ljudima za koje prvi put čuju.

Jedna zanimljiva anegdota sa svirke?

Nemam ih nešto previše, premlada mi je karijera za to. Svirala sam jednom u Beču pred šestoro ljudi: par koji je bio na dejtu, zalutali poštar, moj dečko i dvoje koji su začudo bili fanovi otprije. Htjela bi reći da je to najveći neugodnjak koji mi se desio, s obzirom da je prostor za svirke bio ogroman, no lijepo sam iskoristila koncert da ih sve redom upoznam. Btw, nadam se da to nije presudilo zaljubljenom paru.

Kako je izgledala tvoja 2020., na čemu se sve radilo?

Dvije riječi: groundhog day.

Dunja Ercegović Whatsapp intervju:

 

View this post on Instagram

 

A post shared by muzika.hr (@muzikahr)

0 Shares
Muziku podržava