Pirati s Kariba

    4937

    Swashbuckle

    Back To The Noose

    Datum izdanja: 24.07.2009.

    Izdavač: Nuclear Blast / Trolik

    Žanr: Thrash Metal

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Hoist The Mainsail
    2. Scurvy Back
    3. Back To The Noose
    4. Cloudy With A Chance Of Piracy
    5. We Sunk Your Battleship
    6. Rounds Of Rum
    7. Carnivale Boat Ride
    8. Rime Of The Haggard Mariner
    9. Cruise Ship Terror
    10. No Prey No Pay
    11. La Leyenda
    12. Splash-N-Thrash
    13. The Grog Box
    14. The Tradewinds
    15. Attack
    16. Peg-Leg Stomp
    17. Whirlpit
    18. All Seemed Fine Until
    19. It Came From The Deep
    20. Shipwrecked
    21. Sharkbait

    ‘Odakle su se sada ovi sada pojavili?’, pitao sam se nakon što sam preslušao novi album skupine Swashbuckle, koja dolazi iz grada, gotovo sigurno, i to ne samo s muzičkog aspekta, najpoznatijeg po tome što iz njega dolaze Bruce Springsteen i Bon Jovi.

    Jer ‘piratska naslovnica’ nije mi ukazivala na nešto posebno, samim tim
    što je terminologija ‘pirat metal’ sve češće korištena u zadnje
    vrijeme, i već mi je postala dosadnjikava.

    Uz ostalo i zato što neki bendovi tako nešto koriste vjerojatno samo zato da bi dokazali (ili to htjeli) kako su drukčiji i inovativniji, no ovdje slučaj nije takav. Ili bar ne u potpunosti. Definitivno, ovo je jedno od najvećih metal osvježenja tekuće godine i gotovo da mogu reći kako je ‘pirat metal’ od glave pa do pete. Iz svake sekunde izbija avanturistička atmosfera i osjećate se baš kao da ste na brodu i plovite oko, recimo, Karipskih otoka, a tu i tamo ‘skoknete’ i do euroatlantskih obala u potrazi za ‘žrtvama’.

    Mirni, tihi šumovi mora, pa naglašena valovitost, palubski žamor i vreva, napetost i opuštenost, topovske salve, urlici borbe i olakšanja nakon pobjede jednostavno vas natjeraju da zamišljate kako ste dijelom piratskih pustolovina, ili u najmanju ruku gledate “Pirate s Kariba”. Čemu dodatnu vjerodostojnost daju tekstovi koji su u potpunosti vezani uz, barem one kakve viđamo u filmovima, piratske avanture.

    Muziku podržava

    Muzička ‘kulisa’ je u potpunosti sinkronizirana sa spomenutim tematikom, a radi se o brzopoteznom, modernom thrash metalu s heavy, death, pomalo i core začinima, popraćenom brojnim akustičnim interludijima autohtonog otočkog egzotično-ambijentalnog ugođaja, koji ‘breakaju’ svaka 2 ili 3 agresivna i visokoenergetska naslova. U njima sound gitara, tam-tam bubnjanja, klackalica, frula i još nekih dodataka doživljavam kao da se malo zastalo na nekom otoku, proveselilo s domorocima i okitilo cvjetnim vjenčićima prije odlaska na novu zadaću.

    Već iz ovoga je jasno da je album prepun kontrastnih ‘zbivanja’ pa tako i u onom najvažnijem, muzičkom segmentu, gdje se mogu čuti, recimo, izuzetno grubi death thrash growlinzi ‘potpomognuti’ s clean backovima (najviše u refrenima), urnebesno riffanje, ali i melodično heavy soliranje, groove strofni i catchy refrenski dijelovi. A i superbrzi i spori ritmovi, a je li album totalno zajebantski ili dramaturški, napet, nešto je što je dosta teško odrediti i mislim da ovisi isključivo o načinu na kojeg ga doživljava svaki individualni ‘promatrač’.

    Sve se to često događa i unutar individualnih trackova, koji su u prosjeku ispod tri minute, i premda toliko kratki, u njima se stvarno ima puno toga za čuti. Isto tako, sound djeluje svježe, jasno i bistro, baš poput vode na plažama najprivlačnijih otoka, što je znak da se i s produkcijom ozbiljno pozabavilo. Atmosferični akustični početak sa ‘španjoliziranom’ gitarom i sporijim riffovima u pjesmi “Hoist The Mainsail” ne da naslutiti što će se događati u nastavku albuma.

    No “Scurvy Back” prava je thrash razaračina s jako glasnim basom (Admiral Nobeard (vokal)), distorzivnim riffovima, agresivnim growl/scream ‘ratničkim’ pjevanjem, dodatno obogaćena sporom međuigricom u središnjem i umjerenim solažama prema završnom dijelu.

    Back To The Noose” je jedan ‘kreatorski thrash’, “We Sunk Your Battleship” sa svojom koncepcijom i rezolutne 53 sekunde trajanja podsjeća na S.O.D. s dodatkom hard core, dok je “Rounds Of Rum” ozbiljno na tragu švedskog melodic death metala.

    Rime Of The Haggard Mariner” osim imenom nema nijedne druge sličnosti s poznatom pjesmom Iron Maidena, jer je to više jedan intermezzo s egzotičnom harmonikom, zapljuskivanjem valova, brodskom sirenom, gajdama i egzotičnim okruženjem kao stvorenim za soundtrack “Američkog Ninje 2”, ali i moguća uvertira za piratski napad što naglašava završnim plotun.

    The Grog Box” još je jedan brzi death thrash, vjerojatno ‘najdeatherskija’ stvar je “Whirlpit“, a kraj dolazi s akustičnim intermezzom “Shipwrecked” te još jednom S.O.D.-evski kratkom thrashcore pjesmom “Sharkbait“, koja druge piratske avanture Swashbucklea dovodi do kraja.

    Prve su bile 2006. godine, zvale su se “Crewed By The Damned” i ne znam jesu li tako zanimljive kao ove, s obzirom da ih nisam čuo, a niti znao da su se odigrale. Ali znam da su Commodore Redrum, Admiral Nobeard i Captain Crashride sa svojom posadom poprilično uspješno krstarili morima i oceanima i nastave li tako, mogli bi od Running Wilda preuzeti titulu najutjecajnijih metal pirata današnjice.

    Muziku podržava