U lovu na srebrni mjesec

    1171

    Grand Magus

    The Hunt

    Datum izdanja: 25.05.2012.

    Izdavač: Nuclear Blast / Trolik

    Žanr: Hard Rock, Heavy Metal

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Starlight Slaughter
    2. Sword Of The Ocean
    3. Valhalla Rising
    4. Storm King
    5. Silver Moon
    6. The Hunt
    7. Son Of The Last Breath
    8. Iron Hand
    9. Draksadd

    Novi bubnjar, novi izdavač i, što je najvažnije, noviteti u soundu, glavne su karakteristike šestog izdanja Grand Magusa, benda koji uživa gotovo nepodijeljenu potporu metal kritike i publike.

    Bubnjar je Ludwig Witt (Spiritual Beggars, Firebird), izdavač je Nuclear
    Blast, a razlika između ovog i prijašnjih izdanja ima nekoliko, a
    najvažnija je da bend nastavlja postepeno odmicati od teže
    doomy-melankolije prema hard rocku ’70-ih. i heavy metalu ’80-ih.

    Čak bismo rekli da više naginje hard rocku, kojemu su sklonije ritam sekcije, obilje zaraznih melodija u laganijim, probavljivijim ritmovima, dok se metalni štih osjeća u energičnom pristupu, nosećim, naepiziranim refrenima i nadasve britkim, nabijenim solo dionicama. Doom nije u potpunosti izbačen, naravno, no rekli bismo da je uravnotežen njegov utjecaj u riffovima, u kojima se osjeća više slobode, a i sama atmosfera, iako klasično sjevernjačka, djeluje nešto opuštenije nego ranije. Dakle, i nije neko drastično i dramatično odstupanje od dosadašnje forme, no činjenica je da bend ide u zacrtanom pravcu, te da i na ovom albumu dokazuje punu zrelost, koja ga krasi praktički od samih početaka.Pravilo da sve što je jednostavno izgleda i zvuči najbolje i ovdje je dokazano, pa je tako ovaj trio izvukao najviše moguće iz tradicionalističkog načina pisanja i sviranja pjesama. JB-ovi vokali su moćni, hrapavi, prgavi, gitarski riffovi pravi kolovođe, a Ludwigovi bubnjevi i Foxov bas čuju se u pravilnim ritmovima, poput preciznih otkucaja srca. Pjesme uglavnom ‘drže’ srednji ritam i kontrolirano ubrzani ritam, a neoborivu činjenicu da si neke previše međusobno sliče izvlači to što djeluju poprilično svježe i vrlo ugodno za slušanje.

    Poput “Starlight Slaughter“, čiji univerzalni riffovi pomalo podsjećaju na AC/DC, u njima se čuje i utjecaj ranog Black Sabbatha, a akustični kraj daje joj punu dozu atmosferičnosti. “Valhalla Rising” još je jedna lijepa pjesma za slušanje, s malo modernijeg groovea u gitarama i puno melodija, lijepo su posloženi riffovi u “Storm King” još jednoj melodičnoj stvari, totalni instrumentalni sklad osjeća se u “Silver Moon“, a “Iron Hand” fini je i brzi heavy ‘slatkiš’.

    Muziku podržava

    Pjesma koja se posebno razlikuje je “Son Of The Last Breath“, sigurno jedna od najambicioznijih koje je Grand Magus ikada napisao. Radi se o sedam minuta dugom naslovu koji obiluje skandinavskim folk melodijama u prvoj i zadnjoj trećini, s puno mekanijih, emotivnih akustika, melankoličnih gudačkih dijelova, mračnijom atmosferom i središnjim, žešćim i tvrđim heavy doom dijelom, te s dosta vokalnih modulacija, od clean, pa do gotovo growl interpretacija, uz solo i zborske prateće vokale.

    Ovim je albumom Grand Magus pokazao da je u svojoj glazbi pronašao mjesta za značajan napredak, ali, isto tako, da time nije previše skrenuo s (diskografskog) puta kojim se kreće puno desetljeće. Takav će ishod sigurno obradovati fanove benda, a kritičarima koji vjeruju da Grand Magus iz albuma u album tjera po svom, barem na neko vrijeme zatvoriti usta. Ili isušiti uložak u kemijskoj olovci.

    Muziku podržava