Pij, moli, voli

    1807

    Tomislav "Little Pigeon" Goluban

    200$ SUN Memphis Album

    Datum izdanja: 21.09.2010.

    Izdavač: Croatia Records

    Žanr: Blues

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Grabrovec – Tennessee
    2. Amazing Grace
    3. Rakija Song
    4. Sunset Jam
    5. Boogie Jam
    6. Mighty Long Time
    7. Memphis Sara
    8. 0.5 (live)
    9. Pigeon Flight (live)
    10. Išel bum v kleticu (live)
    11. T-Train (live)
    12. Mr.B (live)

    Sjajnog usnoharmonikaša, Zabočanina Tomislava Golubana već dulje vrijeme prepoznaju kao zagorskog bluesmana.

    Njegova nova ploča “200$ SUN Memphis Album” sugerira da je to sve manje opravdano iz razloga što njegovo sviranje i interpretacija nadilazi lokalne okvire.

    “200$ SUN Memphis Album” je vrlo dobar album ceste, što ne čudi toliko jer postoji zamjetan broj bluesera koji su lutalice i koji bježe od dosade kao vrag od tamjana te traže uzbuđenja kao vrag grešnu dušu. A navodno je jedan blueser sklopio ugovor s vragom…

    Na ovom albumu Goluban prvo svira “Amazing Grace“, pa onda raspali jednu o rakiji, i još pokoju o nepravednom zakonu ‘0.0 promila’, te odu klijeti, čime podsjeća na Prljavo kazalište koji su uredno na koncertima molili “Oče naš”, da bi onda raspalili prpošnu “Mi plešemo”, koja se zapravo trebala zvati “Mi pijemo”, da Svevišnji ne zamjeri.

    Muziku podržava

    Najpoznatiji po miješanju Božje riječi i vražjih tema su Stonesi, koji su 1968. na ploči “Beggars Banquet” složno pjevali prvo “Sympathy For The Devil”, a onda i iskupljujuću gospel temu koju je napisao velečasni Robert Wilkins, “Prodigal Son”.

    “200$ SUN Memphis Album” prikazuje Golubana u pokretu, momka koji slavi blues i koji bi na blues festival otišao pa makar se održavao na Južnom polu. Hiperaktivan i šarmantan u svom hrvatskom engleskom, strastven u sviranju usnjaka, ovo je album koji ponosno predstavlja hrvatski blues – sirov, razigran, neuredan, poročan, energičan, prljav, neispeglan, bez GMO studijskih dodataka.

    Album se sastoji malo od studijskih snimaka, malo od improviziranja s kolegama, malo od žive svirke. Sve to zajedno daje koherentnu cjelinu sastavljenu od solidnih pjesama u kojima dominira i glavnu kvalitetu daje Tomislavova usna harmonika i njegov glas, a ostatak instrumenata je tu da doda malo boje, ali ne i dubinu. Dubina ionako pripada Golubanu.

    Sniman u Memphisu, Golubanov album doista može izdržati usporedbe s razvikanijim imenima američkog bluesa, a možda mu baš ovaj album otvori još neka vrata mnogobrojnih europskih blues festivala, na primjer Vienna Blues Springa. U svakom slučaju, kvaliteta je (i dalje) tu.

    Muziku podržava