Još kada se odluče za jezik…

    1228

    Brain Production

    Osam

    Datum izdanja: 23.09.2013.

    Izdavač: DIY

    Žanr: Alternative, Rock

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Ševe i stabla
    2. Žao mi je majko prirodo
    3. Nostre madam
    4. Dead desert
    5. Gladan i žedan
    6. Xodia
    7. More riječi
    8. Pasivan
    9. Vidi mi
    10. Sailin’
    11. Descent
    12. Tako blizu

    Brain Production započeli su s radom još 2007., a od 2009. počinju snimati autorske stvari. Album prvijenac “Osam”izdali su ove jeseni i to u vlastitom angažmanu.

    Zanimljiv je i sam vizualni izgled albuma koji pa prvu izgleda kao ploča, ali unutar papirnatog omota nalazi se CD, svi tekstovi pjesama i slika naslovnice u povećanom izdanju. Pohvale za kreativno i zanimljivo rješenje, iako bi sam CD mogao puknuti prilikom nekakvog transporta ili manjka pažnje.

    Ono što je najbitnije za nas jest ono što je na tom CD-u, a isto to se može i besplatno skinuti na netu, to je album “Osam” kojeg čine 12 skladbi. Pjesme su žestoko rockerske, a balansiraju od klasičnog alternativnog rocka, preko grungea i punka do stonera, često tako masivne da valjaju sve pred sobom.

    Jedan dio problema jest jezik na kojem pjevaju. Tekstovi su dobri, ali česta izmjena engleskih i hrvatskih tekstova zbunjuje slušatelja, pa možemo dobiti dojam kao da ne slušamo album istog benda. Tome pridonose i vrlo česte promjene dinamike ritma što je zapravo i odlično jer ne sviraju jednu te istu pjesmu u nedogled. To je problem koji se javlja kod bendova koji godinama slažu prvijenac, pa pokušavaju kompilirati najbolje pjesme iz svojeg demo stvaralaštva. Šteta da nisu malo zaokružili sliku i odlučili se samo za jedan jezik ili ih malo bolje posložili na albumu.

    Muziku podržava

    Uvodna “Ševe i stabla” ima punkoidni ritam koji bi se vrlo dobro uklopio u britansku indie rock školu zadnjih desetak godina, “Žao mi je majka prirodo” zvuči kao rock verzija Dubioza kolektiva, “Nostre Madam” bi se odlično uklopila u repertoar njihovog prijateljskog benda Ruiz, dok je prva pjesma na engleskom “Desert Rose” pod velikim utjecajem Queens of the Stone Age.

    “Osam” je dobar i potentan album kojeg malo kvari šibanje iz hrvatskog u engleski i obratno, ali sasvim dovoljno kvalitetan da skrene pažnju alternativnije publike, posebno one koji su voljeli bend Ruiz. Zvukovno se mogu pronaći mnoge paralele, ali ima i ‘dijagonala’ koje ih uvelike odmiču jedan od drugog.

    Neke pjesme na albumu jasno daju do znanja da su sa samog početka karijere i ovako na albumu djeluju nešto slabije u odnosu na ostatak. Zanimljivo su ubačene i progresivnije teme na albumu, ali ponegdje to uveliko iscjepka pjesme, pa tako već spomenuta “Desert Rose” ima tri potpuno nepovezana dijela.

    Ako uzmemo u obzir da na Krku nije bilo studija za snimanje i da su se trebali nalaziti po svuda da nešto i snime, moramo čestitati bendu na albumu i nadati se da će se konkretnije odlučiti kojim jezikom pjevati, posebno kad pjesme na engleskom nešto prirodnije zvuče od našeg…

    Muziku podržava