Instinkt za održavanje vrste

    949

    Threshold

    Extinct Instinct / Clone

    Datum izdanja: 12.10.2012.

    Izdavač: Nuclear Blast / Trolik

    Žanr: Progressive Metal

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Exposed
    2. Somatography
    3. Eat The Unicorn
    4. Forever
    5. Virtual Isolation
    6. The Whispering
    7. Lake Of Despond
    8. Clear
    9. Life Flow
    10. Part Of The Chaos
    11. Segue (Bonus – hidden track on the initial UK release)
    12. Mansion (Bonus – Japanese edition)
    13. Virtual Isolation (Radio Version)
    14. Smile At The Moon (Radio Version)
    1. Freaks
    2. Angels
    3. The Latent Gene
    4. Lovelorn
    5. Change
    6. Life’s Too Good
    7. Goodbye Mother Earth
    8. Voyager II
    9. Sunrise On Mars
    10. Freaks (Bonus – Live in Paris)
    11. Change (Bonus – Live in Paris)
    12. The Latent Gene (Bonus – Uncut Version)

    Tri godine duga pauza između drugog i trećeg albuma Thresholda ključnu stvar ima u povratku pjevača Damiana Wilsona, na mjesto Glynna Morgana, kojemu je tako album “Psychedelicatessen” ujedno bio i jedina ‘avantura’ s Threshold.

    Damienov ‘comeback’ donio je i cjelovitiji povratak obrascu
    debitantskog izdanja “Wounded Land”, pa se tako “Extinct Instinctu
    tekstualnom dijelu ponovno pozabavio ratnim temama, očuvanjem okoliša i
    ljudskim izdvajanjem iz okoline
    .U glazbenom smislu nije došlo do značajnijih promjena između prvog i trećeg albuma, pa i na ovom albumu slušamo homogen i čvrst sound ispunjenim gitarama, pesimističnom atmosferom i kombinacijom pjesama s kompleksnim konstrukcijama te onih koje bismo mogli okarakterizirati slušljivijima, s time da je osim klasičnih, himničnih heavy naslova, ovdje pojačana zastupljenost baladnih ritmova (“The Whispering”). Također, razlika je i u tome da se ovdje dosta više koriste akustični dijelovi, no sve je to unutar granica i kriterija kakvi vladaju u progresivnom svijetu. Spomenusmo baladu “The Wispering”, koja je preko “Consume to Live” poveznica s prvim albumom, pa recimo onda i da je “Life Flow” pjesma sa srednjim ritmovima puna energije, a “Eat The Unicorn” i “Part Of The Chaos” naslovi s najizraženijim progresivnim ‘pravilima’.

    Baš poput prva dva, i naredna su objavljena dvije godine za redom, 1997. i 1998., i također su imala promjenu na poziciji pjevača. Naime, Damian je ponovno otišao, no ovoga puta nije ga zamijenio Glynn, već Andrew ‘Mac’ McDermott. Uz dosta mračniji, dublji i slojevitiji vokal, Mac je donio i novi kreativni zamah u Threshold, pa je tako “Clone” album s naglašenijim pristupom modernijem, neo-progresivnom heavy metalu. Album je to koji je napravio veliki korak naprijed za bend, poradilo se na gitarama i klavijaturama, koje su raznovrsnije i rasprostranjenije, više je srednjih i sporijih ritmova, pjesme su emocionalnije, a atmosfera nešto svjetlije, ali ne u potpunosti i optimističnije naravi.

    Muziku podržava

    Priča je također nešto najzaokruženije što se do tada napravilo, a prati genetsku modifikaciju ljudi koja dovodi do toga da im se razvijaju telepatske moći i s takvim, poboljšanim karakteristikama oni napuštaju Zemlju, koloniziraju druge planete, da bi se u budućnosti ponovno vratili. Pjesme “Goodbye Mother Earth” i “Voyager II” svojim naslovima asociraju na takvu tematiku, a ujedno su i najduže, uglavnom kombiniraju srednje i baladne ritmove sa žešćim prog-metal odmacima, a u temama “Change” i “Sunrise On Mars” u baladnim ritmovima dobivamo i određenu dozu space ugođaja.

    “Extinct Instinct” i “Clone” možemo doživjeti kao zatvaranje jednog i otvaranje drugog, novog, kasnije će se pokazati i puno uspješnijeg perioda benda kojemu se tako isplatio višegodišnji trud i koji je Macovim dolaskom dobio kontinuitet koji je zadržao svih narednih godina. Koje će Thresholdu donijeti uspon na progressive metal ljestvici i približiti ga najznačajnijim imenima tog subžanra. Prema ovim albumima zasluženo, a još zaslužnije prema onima koji su stigli nakon njih.

    Muziku podržava