Uskoro u prodaji biografija Boba Dylana “Tko je taj čovjek?”

1584

U prodaji će se tijekom veljače naći još jedna u nizu glazbenih biografija. Ovoga puta riječ je o knjizi “Tko je taj čovjek? U potrazi za pravim Bobom Dylanom” Davida Daltona, u izdanju Menarta.

Autor prikazuje Dylanov život tako što postupno razotkriva njegove tehnike kamuflaže. Unatoč stalnoj mijeni imidža, spiritualnim zaokretima, svojoj manipulativnoj prirodi i povremeno zbunjujućim posrtanjima između stvaranja glazbe i hirova kojima je ugađao samome sebi, pravi Bob Dylan nikad dosad nije bio vidljiviji.

“Je li Robert Allen Zimmerman, sin prodavača kućanskih uređaja sa Srednjega zapada, ikada bio išta od onoga za što se izdavao? Siroče bez doma, politički prorok, rock’n’roller, pjevač countrya, religiozni fanatik, bluegrass-sveznalica, samoproglašeni konzervator glazbene americane? Čak ni Madonna ili David Bowie ne dijele intenzitet Dylanove opsesije stalnim preoblikovanjem samoga sebe. Za njega je to ekvivalent skitničkom životu po željezničkim tračnicama ili Cassadyevoj ovisnosti o epskim putovanjima automobilom – samo se kreći, i neće te moći zarobiti u mjestu.” stoji u najavi knjige.

Muziku podržava

Na svom je putu Dylan upoznao ili radio sa mnogim važnim osobama, od Andya Warhola i Allena Ginsberga do The Beatlesa, Joan Baez, Nata Hentoffa, Marianne Faithfull i Sida Viciousa. Neki od njihovih glasova čuju se u ovoj knjizi, zajedno s glasovima onih koji su samo sporadično presijecali putove s Dylanovom glazbenom karavanom.

“‘Tko je taj čovjek?…’ pravo je vrelo pronicavih zapažanja prijatelja i kolega, koja u Daltonovim rukama poprimaju kumulativno značenje i služe kao dobri pokazatelji Dylanovih osebujnosti, motivacija i skrivenih crta osobnosti. Ostane li na pozornici dovoljno dugo, čak i kod najvještijeg iluzionista (a Dylan to svakako jest) možete zamijetiti repertoar trikova koje novi kostimi i brbljarije jednostavno ne mogu prikriti. Čak i uza sve te obmane, najveća ironija jest da Dylanova glazbena inventivnost nikada nije popustila: hvalili ga ili kudili, on nastavlja stvarati i mijenjati se. Njegova tehnika da ostane čovjek iza maske zapravo se svodi samo na to da svatko tko je pokušao krajičkom oka uloviti ljudsko biće iza legende obično nije imao sreće. S ovom se knjigom to napokon mijenja.”

Povjesničar kulture David Dalton propituje sve događaje još od 1961. i Dylanova susreta s Woodyem Guthriem na samrti, do uloge voditelja radijske emisije Theme Time Radio Hour od 2006. do 2009. godine.

Dalton je najprodavaniji autor New York Timesa i jedan od osnivača i urednika magazina Rolling Stone. Napisao je dvadeset četiri knjige, uključujući biografije Jamesa Deana, Jima Morrisona, Janis Joplin, Sida Viciousa, The Rolling Stonesa i drugih.

0 Shares
Muziku podržava