Event industrija je ugrožena. Koncerti i festivali se malo održavaju, pa malo nisu, pa onda ‘jesu, a nisu’ – zapravo uglavnom bivaju otkazani, bilo na vrijeme ili u posljednji tren. Ono što su prije bili uznojeni prvi redovi na koncertima sada su kauč i zaslon mobitela/laptopa/TV-a s kojeg možda hvataš stream. Zapravo je vjerojatnije da nisi – teško da će neki stream zamijeniti energiju tvog najdražeg benda uživo, a i podsjetnik da je ta mogućnost do daljnjega stvarnost samo deprimira. Iako ima streamova vrijednih gledanja (Coachella, Post Malone Nirvana Tribute, Disclosure na Plitvicama ili Dubioza Quarantene Show), oni nam više služe kao nikotinski flaster uz kojeg lakše šljakamo kroz apstinencijsku krizu. Je li glazba uživo stvar prošlosti? Nadamo se da nije, ali za ovo pandemijsko razdoblje za koje je upitno koliko će još dugo potrajati, postoji nekoliko primjera koji su učinili jedan veći korak naprijed po pitanju organiziranja koncerata koji se nisu prebacili na ekran, a ipak osiguravaju održavanje potrebnih protumjera. Socijalno distancirani koncerti eksperimentalne naravi ideja je s kojom se dugo igra, a neki su već provedeni u djelo. Ovo je lista onih najkreativnijih – nekoliko ih se održalo i kod nas.

Urban: Koncerti za Riječane iz turističkog busa

Damir Urban u travnju je inicirao cjelodnevnu mini turneju po riječkim kvartovima! Jedinstveni jednodnevni koncert počeo je ujutro a sastojao se od 12 malih glazbenih nastupa Damira Urbana, Luke Tomana i Sandija Bratonje.

Muziku podržava

Ova glazbena korona turneja sastoji se od 12 koncerata koji se održavaju na 12 različitih lokacija u cijeloj Rijeci. Lokacije za koncertni bus bile su strateški odabrane kako bi publika mogla uživati u svirci sa svojih prozora ili balkona.

Picnic Galactic

Picnic Galactic je glazbeni open air koncert koji se održao na području parkirališta zračne luke Franjo Tuđman 29. svibnja 2020.

Koncert se održao na način da je svaka grupa posjetitelja zauzela svoj prostor unutar i oko automobila pridržavajući se mjera za zaštitu sebe i drugih.

 

View this post on Instagram

 

We’ve really missed concerts! 🌐 #kupolehr #kupolebjeodsatora #driveinconcert #picnicgalactic @pepermintagencija

A post shared by kupole.hr (@kupole.hr) on

Posjetitelji su prvi hrvatski jednodnevni drive in festival posjetili osobnim automobilima koje su parkirali na točno određena mjesta. Kretanje je bilo dopušteno oko automobila i zauzetog parkirnog mjesta, a svako sljedeće mjesto bilo je udaljeno najmanje dva metra. Ulaznica je bila stotinjak kuna po automobilu, što je sitnica ako se taj iznos podijeli na 4 osobe u autu. Na aerodromskoj svirci svirali su Discohernia, ABOP i Kawasaki 3P koji su prekinuli tišinu nakon otprilike 3 mjeseca.

The Flaming Lips: koncert u balonima

The Flaming Lips  održali su koncert o kakvom se moglo samo maštati. U sklopu showa The Late Show With Stephen Colbert bend je u lipnju odradio koncert u balonima (bubbles, plastične kugle, lopte, kako god ih želite nazvati). Otprilike 4 mjeseca nakon toga, održali su novi eksperimentalni socijalno distancirani koncert koji se održao na način da su i bend i publika bili unutar balona na napuhavanje.

Koncert koji se nedavno održao u Oklahomi bio je testna vožnja za buduće koncerte, a obožavatelji su s balon koncerta poručili kako ne bi imali ništa protiv toga da svaki koncert odslušaju unutar genijalnih balona.

Vertikalni koncerti

U Ukrajini su početkom lipnja osmislili novo rješenje za koncerte na sigurnoj udaljenosti, a to su – vertikalni koncerti.

U hotelu se publika trebala prijaviti na recepciji i primiti ključeve soba, baš kao što bi napravila i za standardni check-in. Bendovi potom zauzimaju pozornicu na krovu zgrade okrenute u smjeru balkona prepunih uzbuđenih obožavatelja. Srećom, zgrada na kojoj se nalazi pozornica dovoljno je niska da bude vidiljiva s devet katova zgrade nasuprot, a od tih devet katova svaki ima 14 zasebnih balkona koji se protežu duž duljine zgrade.

Newcastle koncert s ‘mini pozornicama’

Newcastle je prvo mjesto u Velikoj Britaniji u kojem je održan prvi socijalno distancirani koncert. Prvi (post)pandemijski koncert u Velikoj Britaniji održao se na način da se  2 500 obožavatelja okupilo na 500 zasebnih povišenih platformi koje neodoljivo podsjećaju na mini pozornice.

Svaka od platformi bila je razmaknuta od druge dva metra te je imala kapacitet od najviše pet osoba.

Od stražara se tražilo da nose maske i da ne idu previše u (rijetko viđeni) prazni prostor između “pozornica”.

“Nedostajat će mi mosh pit“, izjavio je Sam Fender koji je natupao na koncertu, “ali doći će opet i njihovo vrijeme… Mislim da je fantastično da će naša regija voditi u ovome, a mi ćemo biti sljedbenici za nešto što će se, nadamo se, nastaviti i kroz ostatak pandemije.… Neće biti isti koncert kao i obično, ali moramo napraviti sve što možemo!”

Restart-19 eksperimentalni koncert

Restart-19 koncert je čija se ideja rodila u Njemačkoj. O čemu se radilo? Njemački znanstvenici opremili  su 4 000 obožavatelja pop glazbe pratećim uređajima i bocama fluorescentnog dezinfekcijskog sredstva kako bi dobili jasniju sliku kako spriječiti širenje Covid-19 virusa na velikim koncertima u zatvorenom prostoru. Eksperimentalni koncert Tima Bendzka održao se na zatvorenom stadionu u Leipzigu 22. kolovoza.

 

View this post on Instagram

 

Coronavirus en Alemania: el curioso experimento para estudiar cómo se trasmite la covid-19 en eventos masivos. . Los amantes de la música y los eventos masivos en Alemania tuvieron un raro privilegio en tiempos de coronavirus: participar en tres conciertos seguidos este fin de semana, previstos para miles de personas. . ¿El objetivo? Que los científicos puedan investigar los riesgos de tales eventos multitudinarios en espacios interiores durante la pandemia . . El estudio, organizado por la Universidad de Halle, convocó a unos 4.000 voluntarios sanos de entre 18 y 50 años, mientras el afamado cantautor alemán Tim Bendzko aceptó actuar en los tres conciertos sucesivos. . Según la Universidad de Halle, la investigación, llamada Restart-19 , busca estudiar “las condiciones en las que tales eventos pueden llevarse a cabo a pesar de la pandemia”. Para ello, los científicos diseñaron tres escenarios diferentes para sendos conciertos que se celebraron en el Quarterback Immobilien Arena de Leipzig. . La meta del primero es simular las condiciones de un evento antes de la pandemia; el segundo, un concierto con mayor higiene y cierto distanciamiento social; y el tercero con la mitad de los asistentes y con cada persona a 1,5 m de distancia. Cada escenario organizado incluye llegadas y salidas del estadio y actuaciones de Bendzko “para representar el comportamiento de los espectadores de la forma más realista posible”. . Antes del evento, a todos los participantes se les hace la prueba de covid-19 y se les dan mascarillas faciales y dispositivos de rastreo para medir su distancia. La prensa alemana indica los investigadores utilizarán además desinfectantes fluorescentes para rastrear qué superficies tocan más los miembros de la audiencia. . Para su realización, el proyecto recibió una financiación de US$1.17 millones de los estados de Sajonia-Anhalt y Sajonia. . ♻️ gracias por leerme 🙋🏼‍♀️ @educacion.ida. . 📸 @dr_oz . #quedateencasa #cuarentena #restart19 #coronavirus #alemaniacovid19 #TimBendzko #drozespañol #droz #alemania🇩🇪 #Científicosalemanes #Médicosalemanes #bbcdargentina #rtespañol #covidargentina #educaciónida #covidespaña #kinesiologiaida #soyida🇦🇷

A post shared by soy Ida 🇦🇷 y mi pagina en 🇪🇦 (@educacion.ida) on

Sudionici – u dobi između 18 i 50 godina – na lancima oko vrata nosili su uređaje veličine veličine šibice koji u razmacima od pet sekundi prenose signal i prikupljaju podatke o kretanju i blizini drugih ljudi u publici. Od publike (odnosno volontera) je bilo zatraženo da dezinficira ruke fluorescentnim dezinfekcijiskom sredstvom – dizajniranim na način da osim što štite publiku omoguće i znanstvenicima da nakon koncerata UV svjetlom identificiraju površine na kojima se virus potencijalno širio.

Organizatori projekta Restart-19 kažu da je cilj “identificirati okvir” unutar kojeg se veći kulturni i sportski događaji mogu održati bez ugrožavanja stanovništva, odnosno pronalazak rješenja koje bi osiguralo opstanak glazbe uživo i manje financijske gubitke. Projekt Restart-19 vrijedi 990 000 eura. Ubrzo se očekuju i rezultati eksperimenta.

 

 

0 Shares
Muziku podržava