Product placement. To umijeće plasiranja reklame na strateški važna mjesta bez da potrošač primijeti da mu se nešto pokušava prodavati. U vremenu hiper-kapitalizma, ojačanog anaboličkim steroidom konzumerizma, marketing je prvo postao, a potom i ostao glavnim oruđem stvaranja profita. Već smo navikli gledati razne sportske ili općenito televizijske događaje bogate reklamama, pa se može slobodno reći da smo već pomalo otupili na njihovu prisutnost, iako njihova agenda vrlo vjerojatno i dalje podsvjesno uspješno djeluje na naš um, pa sukladno tome i na naše navike.

Ipak, nije uvijek bilo tako. U vremenima kada Google još nije znao sve o nama, kada su naši online tragovi bili jedva prisutni, reklame i marketing su morali djelovati lokalno s perspektivom na globalno. Tako je jedan kratki marketinški fenomen s kraja 20. stoljeća, implementiran u industriju glazbe, ostavio pop kulturalnog traga na naše umove iako je većina vrlo vjerojatno na njega i zaboravila.

Sjećate se domaćih glazbenih spotova? Sjećate li se kako su isti ti domaći spotovi, osim originalne produkcije, sadržavali i isječke tada aktualnih filmova? Naime, domaći su filmski distributeri nekad davno reklamirali aktualne filmske uratke u glazbenim spotovima, a mi smo izdvojili nekoliko najpoznatijih. Ova praksa nije bila ekskluzivna za naše krajeve, sjetimo se samo Wheatus i Teenage Dirtbag. Glavnu ulogu spota tumačio je mladi Jason Biggs, zvijezda komedije “Loser”, no sve to nije toliko fora ako znamo kako je ta pjesma na soundtracku filma.

Kako je disao hrvatski pop? Malo smo vrtjeli spotove čije pjesme su se vrtjele na dječjim ročkasima, no i tu smo našli neku sentimentalnu vrijednost, ovog puta u obliku filmske reklame. Ovo ne bi bilo izvedivo bez pomoći nekih mi dragih ljudi, jer su mi se neki dragulji iz bespuća YouTubea nažalost izgubili. Ukrcajte se na vlak zvan nostalgija, i uronite u vrijeme kada su Goran Karan i Brandon Fraiser imali nešto zajedničko.

1Dino Dvornik – “Peti element” / “Peti element”

Svi se sjećamo pokojnog Dina i njegove tematske trake “Peti Element”. Inspirirana tada popularnim SF-om, savršeno je poslužila Blitzu da izreklamira film slušateljstvu. Dino s narančastim đozlama pleše u tada futurističkom okruženju s plesačicama, a sve je ispresijecano kadrovima Mile Jovovich i Brucea Willisa. Prava je šteta što nisu uhvatili i koju scenu Dive Plavelagune, inače albanske pjevačice pravog imena Inva Mula.

2Bolesna Braća i Tram 11 – “Božićna” / “Kako je Grinch ukrao Božić”

Comedy rap najbliže rodbine blackout kolektiva. Mislim da su ovdje opisi suvišni, Bizzo i Dooks su oduvijek njegovali uvrnuti humor nebuloza, a komedija o stvorenju-mrgudu koje krade čari Božića najbližima savršeno paše uz blagdanske čestitke novog milenija.

3Saša, Tin, Kedžo – “365” / “Mrak film”

Ono kad u ugaslom kinu A1 Galerija u Importanne Centru Miroslav Škoro jede kokice i gleda filmsku parodiju. One-hit-wonder trio izbacio je hit obogaćen scenama popularne parodije, a ništa ne vrišti više o ranim dvijetisućitima nego boy band u usponu uz zezanje u tada popularnom i modernom zagrebačkom kinu i shopping centru. Sad si zamisli da Endi snimi spot u kinu 2018. godine. Ne bi to bilo to, jelda?

4Goran Karan – “Lipa si, lipa” / “Blast From The Past”

Najpoznatija čupica estrade, nepopravljivi vagabundo. S jedne strane naslonjen na kamene zidove malog dalmatinskog mjesta čije raslinje čuva odjek zaljubljenih mandolina, s druge mladi Brandon Fraiser i Alicia Silverstone. Ljubavna priča o izoliranom mladiću koji je izašao iz nuklearnog skloništa naslušan Deana Martina. Realno nema pretjeranih poveznica, ali ako je netko zavodnik stare škole, onda je to Karan. Ne zaboravimo kako je njegov rad nahvalio i vječno kritični Mišo Kovač.

5Petar Grašo – “Nevista” / “Odbjegla nevjesta”

Richard Gere i Julia Roberts. Kamen temeljac modernog rom-coma. Tko nije gledao film, laže, tko kaže da ne zna pjesmu, isto vjerojatno laže, uz malu mogućnost da govori istinu. Svi znamo kako je Graši u krilo sletjela odbjegla nevjesta našeg popularnog pjevača etno-folk glazbe, a vi se prisjetite sličnih transfera i prebjega s estrade, te se opustite uz ovaj evergreen hrvatske glazbe.

6Ivana Brkić – “Pustinja” / “Mumija”

O ovome volim govoriti. Ne nužno o Ivani Brkić, već o tom ranom globalizacijskom procesu koji je penetrirao u naše krajeve krajem milenija. Znaš onaj trenutak kad si skužio da Boytronic opasno fura House of Pain obleku? E pa pazi sad ovo: popularna Ivana Brkić ispred zelenog zida pjeva baladu dok pratimo isječke iz tada popularne “Mumije”. Ivana je karijeru u glazbi naglo prekinula, a sada je navodno aktivni Jehovin svjedok. Duboko se nadam da joj je i dalje najdraža boja očiju – kestenjasta.

7VANNA I GIBONNI – JA ĆU BUDNA SANJATI / JA ĆU BUDAN SANJATI

Gibo mi je uvijek pario kao lik koji bi mogao zabrijati na new age religiju. Ne onu Scijentološku, već neku sanjivu, baš poput ovog filma. Vokabular starih dalmatinskih fraza i nenametljivi tuš emocija. Vanna pak u ovoj pjesmi stišava svoj uobičajeni film te stvara temelj za pjesmu uz koju ne tjeraš Jehovine Svjedoke ili prodavače Kule Stražara. Prigodno za rješavanje horoskopa i čitanje sanjarice.

8Gibonni – “Zlatne godine” / “Zlatne godine”

Domaće na domaće za kraj. Dugokosi Gibonni i priča o Hrvatskom Proljeću. ’93. je gorilo po cijeloj Hrvatski, a i na ovom spotu. Možda nije pravi primjer product placementa, ali svakako unikat primjer promocije filma unutar političkog konteksta.

0 Shares