Kako precizno definirati pojam hip-hopa nešto je što i danas izaziva dvojbe kod mnogih. Neki ga shvaćaju kao sinonim za rap, dok drugi to niječu, tvrdeći da je hip-hop u tom odnosu nadređeni pojam. Da bismo imali puno razmijevanje o tome što je ustvari hip-hop i kako je uopće nastao, potrebno je zaroniti duboko, u sve ono što je prethodilo 11. kolovoza 1973., danu kada se hip-hop rodio. 

Podrijetlo hip-hopa

Hip-hop je zapravo započeo kao cjeloviti kulturni pokret 1970ih. Prvih nekoliko desetljeća izraz hip-hop se nije odnosio samo na glazbu, već se odnosio i na umjetnost generalno, stil, ples i filozofiju.

“Hip hop kultura proizašla je iz rapa, a sastojala se od četiri glavna aspekta samoizražavanja: breakdance, DJing, cutting/scratching, rap i grafiti”, tvrdi liverpulski autor i rock novinar Paul de Noyer. Ulična supkultura se razvila u njujorškom Bronxu među mladim Afroamerikancima i Hispanoamerikancima, a najvažnija karakteristika glazbe su socijalno i politički angažirani tekstovi.

Muziku podržava

Suočeni s lošom ekonomskom situacijom, kao i porastom stope kriminala i siromaštva, mladi u Bronxu i okolnim zajednicama počeli su stvarati vlastite vrste kulturnog izraza. Ti su se oblici izražavanja udružili u četiri već spomenuta stupa hip-hopa: DJanje, repanje, grafite i breakdance. Mada je podjela hip-hopa na četiri stupa poznata i ukorijenjena klasifikacija, mnogi dodaju beatboxanje kao – peti stup.

Kako je nastao termin?

Imenica je američko-engleskog podrijetla, u muškom  rodu. Termin hip-hop se često koristi kao sinonim za rap i obrnuto. Podrijetlo naziva je pomalo nejasno. Zasluge za stvaranje naziva često idu reperu Keithu Cowboyu; vjeruje se da je Cowboy smislio termin dok se šalio s prijateljem koji se tada pridružio vojsci na način da je pjevao hip hop/hip hop u ritmu vojnika dok marširaju. Međutim, Online Etymology Dictionary iznosi teoriju da pojam potječe već iz davne 1670., kada je označavao succesive hopping motion, te da je nastao rječotvorbenim postupkom reduplikacije s varijacijom samoglasnika,po uzoru na  tip-top ili sing-song.

Hip-hop

Stara škola hip-hopa 

Stara škola hip-hopa datira od nastanka pokreta ranih sedamdesetih pa sve do sredine osamdesetih. Prvi veliki hip-hop DJ bio je DJ Kool Herc – ovo ime usko se veže uz rođenje hip-hopa. Mada su spomenuta četiri stupa u nekoj formi postojala i prije, veterani hip-hop kulture uzimaju 11. kolovoza 1973. kao datum njenog rođenja. To je datum kada je DJ Kool Herc organizirao svoj slavni “back to school jam” u Bronxu; smatra se da su se svi dotada postojeći elementi odnosno stupovi ujedinili i tako kreirali – pokret.

Kool Herc popularizirao je rap, čiji su se elementi i tehnika oslanjali na tradiciju zapadnoafričkih griota, te je primijenio metode dub dionica na tada popularne funk dionice.

Krajem ere stare škole, pokret je počeo dobivati pažnju. Pjesma “Rapper’s Delight” (objavljena 1979.) Sugarhill Ganga osvojila je vrhove tadašnjih glazbenih ljestvica, pokrenuvši tako novi val glazbenika, umjetnika i izvođača te predstavljajući ljudima diljem svijeta ovu novu vrstu glazbe.

Nova škola hip-hopa

Sredinom osamdesetih hip-hop je hrabro zakoračio u novu eru. Imena koja su predvodila novu školu hip-hopa prepoznatljivija su suvremenoj publici: Run-D.M.C., LL Cool J, Beastie Boys, Public Enemy… Svaki od ovih umjetnika ostavio je svoju fusnotu u hip-hopu kakvog danas poznajemo.

Run D.M.C proširio je hip-hop publiku nastupima na MTVu. Beastie Boys su svojim sempliranjem ostavili veliki trag u povijesti DJ zanata. LL Cool J i Public Enemy gurnuli su rap u novim smjerovima: LL Cool J uvodeći romantične teme u hip-hop, a Public Enemy koristeći rap kako bi gurao političku ideologiju.

Ostali istaknuti umjetnici u novoj školi hip-hopa zasigurno su Queen Latifah i Salt-N-Pepa koje su u žanr dovele žene, te Fresh Prince ilitiga Will Smith i MC Hammer, koji su svi još više popularizirali hip-hop glazbu.

Kako je hip hop postajao sve popularnijim, on se počeo širiti izvan svojih dotadašnjih okvira. 1989., N.W.A. i njihov “Straight Outta Compton” postao je najistaknutiji hip-hop album koji je izašao izvan New Yorka. Podjela između Istočne obale  i Zapadne obale evoluirala je u oštro suparništvo između dviju skupina, koje je završilo neriješenim ubojstvima Tupac Shakura i Notorious B.I.G.a.

Iz pepela suparništva između Istočne i Zapadne obale rodio se  hip-hop devedesetih, u kojem su Wu-Tang Clan, Fugees i Diddy redefinirali dotadašnji hip-hop.

Hip hop je stalno rastući svjetski fenomen; nova publika i umjetnici pojavljuju se u mjestima poput Tokija, Cape Towna, Londona i Pariza. Do kraja stoljeća, hip-hop je bio najprodavaniji glazbeni žanr u SADu.

Hip hop u 21. stoljeću

21. stoljeće bilo je teško vrijeme za glazbenu industriju. Pojava streaming usluga i novih platformi utjecala je na sve žanrove, uključujući hip-hop. Ipak, hip-hop zadržava svoju važnost, utječući  i dalje na glazbenike svih žanrova.

Tijekom posljednjeg desetljeća, hip hop se udaljio od svojih korijena u Istočnoj i Zapadnoj obali. Nova žarišta pojavila su se u New Orleansu, Atlanti, Houstonu i Detroitu, kao i u drugim gradovima diljem Sjedinjenih Država.

Žanr možda ima korijene u svoja četiri originalna stupa, no to korijenje pušta na svaki dio američke kulture, od plesa (Beyonceini nastupi koji vas ostavljaju bez daha) do mode (gdje reperi kao Kanye West pokreću vlastite linije) do politike (Barack Obama spomenuo je Jay-Za nekoliko puta tijekom svoje predsjedničke kampanje 2008). Iako je budućnost glazbene industrije i dalje neizvjesna, pogotovo u ovom neobičnom razdoblju povijesti, jedno je sigurno: utjecaj hip-hop kulture na svijet ne jenjava.

0 Shares
Muziku podržava