Morrissey se (ne)pravi Englez

    2714

    Morrissey

    Swords

    Datum izdanja: 23.10.2009.

    Izdavač: Polydor / Universal Music

    Žanr: Pop, Rock

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Good Looking Man About Town
    2. Don’t Make Fun of Daddy’s Voice
    3. If You Don’t Like Me, Don’t Look at Me
    4. Ganglord
    5. My Dearest Love
    6. The Never-Played Symphonies
    7. Sweetie-Pie
    8. Christian Dior
    9. Shame Is the Name
    10. Munich Air Disaster 1958
    11. I knew I Was Next
    12. It’s Hard to Walk Tall When You’re Small
    13. Teenage Dad on His Estate
    14. Children in Pieces
    15. Friday Mourning
    16. My Life Is a Succession of People Saying Goodbye
    17. Drive-in Saturday (live)
    18. Because of My Poor Education

    Swords” je kolekcija B-strana singlova iz Morrisseyeve solo-karijere u novom mileniju. Neupućene bi to moglo odbiti, ali ako se sjetimo starih engleskih običaja, onda je to – skoro pa prednost.

    Još iz vremena The Beatlesa postojalo je nepisano pravilo da se na B-strane singlova stavljaju pjesme koje su podjednako jake kao A-strana i da se pjesme s tih singlova ne objavljuju na albumima. The Beatlesi su tako A-strani singla “Paperback Writer” pridodali barem podjednako jaku B-stranu “Rain”, a “Hello Goodbye” je na drugoj strani imala “I Am the Walrus”.

    S vremenom je ovo pravilo dobilo određene preinake, ispostavilo se da je mnogo bolje imati jaku A-stranu singla na albumu, tako da su na neki način B-strane ostale u drugom planu. Joy Division su nastavili onu staru tradiciju, The Smithsi također, a najbolji album Oasisa nije ni “Definitely Maybe”, ni “What’s The Story”, nego “Masterplan” – kolekcija B-strana s njihovih singlova.

    Iako je rođen i karijeru napravio u Engleskoj, Morrissey na albumu “Swords” se baš i ne pravi Englez: pjesme naime variraju po kvaliteti, a povremeno zvuči umorno i neinspirirano.

    Muziku podržava

    Morrissey svoju poetiku bazira na žešćem zvuku, tako da ne možemo reći da se iskomercijalizirao, ali inspiracija ga baš ne slijedi uvijek jednako: uvodna “Good Looking Man About Town” postavlja ljestvicu očekivanja visoko, povremeno se i ostvaruju, pa tako “My Dearest Love” je prati i podiže ulog, ali ta kvaliteta se baš ne slijedi lako, pogotovo ne pjesmom “Shame Is The Name“. Izvedbe i produkcija su na visokoj razini, no osjeća se neobična količina emocionalne hladnoće i nezainteresiranosti (na način da to baš i nije prednost). Teško je naći grešku, ali teško je naći razlog zbog kojeg bi se neke pjesme čule opet.

    Engleske teme Morrissey uredno i dalje obrađuje na svoj pomaknuti način: “Munich Air Disaster 1958” je tužaljka o prerano preminulim nogometašima Manchester Uniteda koji su 6.2.1958. letjeli iz Beograda u London. Avion je stao u Münchenu radi obnavljanja goriva, međutim, zbog loših vremenskih uvjeta je prilikom polijetanja krilom zapeo za zgradu i tom su prilikom poginule 23 osobe (bilo je i preživjelih, zahvaljujući pribranosti pojedinih putnika, ponajprije vratara Manchestera Harrya Gregga koji je, između ostalih, spasio svog trenera Busbya i trudnu putnicu od težih posljedica).

    Osim što Morrissey cmolji zašto nije otišao s njima, možemo čuti stihove “They can’t hurt you, their style will never desert you, because they’re all safely dead“. Komentar: “Wtf!?”, ili na hrvatskom: “Koji klinac?!” No, fanovi Morrisseya su se navikli na ovakve eskapade, ali potencijalni fanovi bi mogli imati problema ako je prvi Morrisseyev disk koji čuju ovaj. Tu je negdje i ocjena: ovo je dovoljno dobro za fanove, ali ostali – pažljivo s rukovanjem.

    Muziku podržava