Electro-pop-dance-hip-hop čušpajz

    868

    Far East Movement

    Free Wired

    Datum izdanja: 01.01.1970.

    Izdavač: Interscope / Universal Music

    Žanr: Elektronika, Hip-hop

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Girls on the Dance Floor (feat. Stereotypes)
    2. Like a G6 (feat. The Cataracs & Dev)
    3. Rocketeer (feat. Ryan Tedder)
    4. If I Was You (OMG) (feat. Snoop Dogg)
    5. She Owns the Night (feat. Mohombi)
    6. So What?
    7. Don’t Look Now (feat. Keri Hilson)
    8. Fighting for Air (feat. Vincent Frank)
    9. White Flag (feat. Kayla Kai)
    10. 2 Is Better (featuring Natalia Kills & Ya Boy)

    Imena su im Kev Nish, Prohgress, J-Splif i DJ Virman, zajedno čine Far East Movement, a kao ta formacija postoje od 2003. Sasvim dovoljno da već sad preskočite ovo izdanje bez da i preslušate album.

    Imali su jedan hit (“Round Round”) koji je isforsiran na sve strane, od mnogih TV-serija, reklama i filmova, pa su na temelju toga nastavili s radom i daljnjim uspjesima poput ovog albuma “Free Wired” koji može jedino proći kod MTV generacije mlađe od 15 godina i ponekog možda godinu-dvije starijeg.

    O čemu se zapravo radi ovdje, teško je objasniti jer album je mješavina svega i svačega, a na njemu zapravo najmanje ima pjesama. Razlog tome su iritantne sintetičke podloge koje balansiraju od lagane elektronike do bržih dance tema, obogaćenih nizom synthova koje bendovi ne bi koristili niti u ’80-ima., a sve su začinili užasnim vokalnim shemama koje idu od užasnih rap dionica do kvazi napumpanih pop refrena.

    Kada bih to prebacio u formu današnjih popularnih izvođača, to bi moglo zvučati otprilike ovako. Britney, Rihanna i Ke$ha potukle su se za suradnju s Black Eyed Peas koji su na lageru imali cijeli niz pjesama koje oni nisu željeli objaviti pod svojim imenom, a naknadno su pozvane mnoge trendy zvjezdice da svojim gostovanjem začine ovaj užas. Na kraju su mnogi od njih čak donekle i dignuli pjesme, ali većina ih se ipak stopila s ‘osnovnim bendom’ zbog čega je “Free Wired” neslušljiv osim već spomenutoj grupi glazbenih konzumenata.

    Muziku podržava

    Još donekle bi album i imao smisla da Far East Movement ne pokušava cijelo vrijeme zabavljati svojim repanjem i tekstovima jer tu su ipak najtanji. Stereotipna muzika bi se još dala podnijeti jer danas takve stvari prolaze u komercijalnoj glazbi, ali interpretacije pjesama u rangu su najgorih pjevačica današnjice kao što je naprimjer Britney uživo.

    Ne znam što da pozitivno kažem o pjesmama, osim možda da pobrojim nekoliko ‘velikih’ imena koja su sudjelovala u ovom bućkurišu poput Brune Marsa, Snoop Dogga, Ryana Teddera (pjevač OneRepublica), Adama Yaucha, Keri Hilson… Vjerujem da barem poneko od njih sada žali za ovom suradnjom.

    Sve me je strah zamisliti kako bi “Free Wired” izgledao uživo. Vjerujem da bi tu bilo mnogo toga na matricu, a najgori dijelovi (njihovo pjevanje) bili bi još više isforsirani i bačeni u prvi plan.

    Ovako, na albumu se može izdvojiti poneka pjesma koja je siguran radijski zgoditak, poput “Don’t Look Now” koja zvuči kao neka plesnija pjesma Rihanne, ali većina toga je urnebesno loša, kao da se sve najgore iz moderne glazbe htjelo spojiti u jedno. I pop i dance i house i r’n’b i hip-hop i synthovi i tko zna što još sve ne izvučeno je iz svog osnovnog konteksta i predstavljeno na način koji svatko može predstaviti samo ako se malo upozna sa računalnim glazbenim programima.

    Zbog toga za kraj ponavljam, osnovnoškolcima će ovo biti odlično, kao i svi dosad navedeni izvođači, dok će se velika većina drugih pitati ”Tko su ti Far East Movement?’. Ja im sigurno neću htjeti odgovoriti jer ih želim što prije zaboraviti.

    Muziku podržava