Beskompromisnost koja ne poznaje granice

    1530

    Meshuggah

    Alive

    Datum izdanja: 05.02.2010.

    Izdavač: Nuclear Blast / Trolik

    Žanr: Metal

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Perpetual Black Second (Tokyo)
    2. Electric Red (Tokyo)
    3. Rational Gaze (Tokyo)
    4. Pravus (Tokyo)
    5. Lethargica (Toronto)
    6. Combustion (Toronto)
    7. Straws Pulled At Random (Toronto)
    8. New Millenium Cyanide Christ (Montreal)
    9. Stengah (Montreal)
    10. The Mouth Licking What You’ve Bled (Montreal)
    11. Humiliative (Montreal)
    12. Bleed (Montreal)

    Prvo koncertno izdanje kaotičnih Šveđana Meshuggah u više od dvadeset godina dugoj povijesti ‘nusprodukt’ je dijela njihove turneje na kojoj su 2008. svirali na Loudpark festivalu u Tokyu, te 2009. na sjevernoameričkoj turneji sa Cynic, a u svrhu promocije albuma “ObZen”.

    Izdanje se sastoji od DVD-a koji, logički, ima neusporedivo bogatiji sastav, s videospotovima, ‘rašireniju’ set-listu od 105 minuta i 23 pjesme, dok je CD, kojeg ćemo ukratko izanalizirati, jednosatno izdanje, više onako kao popratni, bonus sadržaj, i za njega je izabrano dvanaest pjesama.

    Među kojima dominiraju naslovi sa spomenutog albuma, snimljeni na različitim lokacijama, ali ta razgranutost, odnosno različitost mjesta s kojih su preseljeni na ovaj nosač zvuka nimalo ne utječe na kontinuitet. Samim tim što su pravilno raspodijeljene u tri dijela, točnije s tri koncerta.

    CD se preslušava bez ikakvih opterećenja i naprezanja, s osjećajem kao da je snimljen u isto vrijeme i na istom mjestu, čemu se, dakako, treba zahvaliti ‘šminkanju’ u studiju. Svirka je izuzeno žestoka, bez obzira na određeni broj pjesama srednjih ritmova, s ekstremno bijesnim vokalima, izrazito groove riffovima, zavijajućim solažama koje ponekad zvuče disharmonično, ali takve moraju biti, kao i moćnim bubnjanjem, u kojoj doista nema mjesta za kompromise.

    Muziku podržava

    Uvjerenja sam da se ona više dopada mlađahnim fanovima ovog benda, pogotovo onima od zadnjeg albuma, ali treba reći da i u starijim pjesmama nailazimo na ‘obrise progresivnog, evolucijskog ponašanja, što je karakteristika benda od samih početaka.

    Što se pak tiče njegovih starijih fanova, koji su ih svojevremeno doživljavali kao moderne thrashere, a u zadnje vrijeme malo zaostali u praćenju, njima će možda sve ovo biti prenaporno, prenabrijano, preglasno, ali oni, kao niti pripadnici nove generacije koja ih doživljava kao predvodnike tzv. ‘math-metala’ ne mogu osporiti činjenicu da je ovo doista dobar bend uživo.

    I da na pozornici poprilično vjerodostojno zna prikazati i pokazati što je sve to ‘naučio’ u studiju, a što i ne uspije u potpunosti, malo ‘sakrije’ moderna tehnologija.

    Muziku podržava