1. Situacija s popularnom društvenom platformom TikTok i američkim predsjednikom već se neko vrijeme zahuktava, a danas je dosegla vrhunac. Američki predsjednik Donald Trump potpisao je izvršnu uredbu kojom se u Americi zabranjuje obavljanje transakcija s kineskom tvrtkom ByteDance, koja je vlasnik  aplikacije TikTok. Uredba stupa na snagu u roku od 45 dana.

Kineska aplikacija TikTok u SADu je zabilježila veliki porast u popularnosti: ima čak 80 milijuna aktivnih mjesečnih korisnika.

U uredbi stoji da se “TikTok smatra “prijetnjom” nacionalnoj sigurnosti “te se upozorava na “automatsko prikupljanje podataka koje je moguće korištenjem aplikacije.”

Muziku podržava

“Ovakvo prikupljanje podataka predstavlja prijetnju i moglo bi omogućiti Komunističkoj partiji Kine pristup osobnim i vlasničkim podacima Amerikanaca”, stoji u uredbi. “SAD  mora poduzeti rigorozne mjere protiv vlasnika TikToka da bi zaštitio svoju nacionalnu sigurnost.”

Tijekom današnjeg dana, stigle su i prve reakcije TikToka na Trumpovu odluku.

Iz tvrtke navode da su “šokirani” izvršnom uredbom američkog predsjednika kojom je zabrana određena. Također poručuju da će “slijediti sve pravne naputke kako bi osigurali pridržavanje zakona” u nadolazećem postupku.

Iz TikToka su također komentirali dio iz uredbe koji govori o potencijalnom prikupljanju podataka koje predstavlja prijetnju nacionalnoj sigurnosti, rekavši da je izvršna uredba utemeljena na “neimenovanim izvještajima bez citata koji ih potvrđuju”.

“Jasno smo dali do znanja da TikTok nikada nije dijelio korisničke podatke s kineskom vladom, niti cenzurirao sadržaj na njezin zahtjev”, navedeno je.

TikTok
Službena izjava iz TikToka, izvor: tiktok.com

Uredba je uslijedila nakon što je Microsoft objavio da razmatra mogućnost kupnje američkog ogranka TikTokovih operacija od tvrtke ByteDance te je odredio rok od 45 dana  za ugovaranje istog. Ukoliko se to ne dogodi – uredba stupa na snagu, što znači da američki korisnici više neće moći uživati u popularnoj aplikaciji.

Donald Trump vodi trgovinski rat protiv Kine otkako je na vlasti; američka vlada je prošle godine poduzela akciju protiv dvije kineske komunikacijske kompanije, Huawei i ZTE. U međuvremenu, mnoge najveće američke platforme – Google, Twitter i Facebook – zabranjene su u Kini.

Trump je nedavno okrivio Kinu za globalnu pandemiju koronavirusa, koja je ostavila ogroman trag na američkoj ekonomiji.

Ono što je sigurno – rat između Donalda Trumpa i TikToka se nastavlja.

 

 

0 Shares
Muziku podržava