Pink Floyd, prve asocijacije na kultni bend većini će zasigurno biti “The Dark Side of the Moon”, “Wish You Were Here” i “The Wall”. Ipak, osim navedenih, imali su oni još “konja za utrku”, još albuma koji su bili prihvaćeni među glazbenim kritičarima te koji su ostvarili izniman komercijalan uspjeh. Među njima je “Animals”, album koji danas slavi 43. obljetnicu.

Kada smo već kod asocijacija, vjerujem da je za “Animals” mnogima jedna od asocijacija minutaža pjesama. Primjerice, “Dogs” bi mogla biti mjerna jedinica za kašnjenje HŽ-ovog vlaka jer pjesma traje 17:04 minute, a cijeli album traje 41:40 minute, iako je samo pet pjesama na njemu. No dosta sada o asocijacijama i minutažama, bacimo se na priču o albumu. I o svinji Algie.

Nije potrebno biti fan Pink Floyda kako bi se zaključilo da je “Animals” inspiriran “Životinjskom farmom” Georgea Orwella. Deseti album Floydovaca inspiriran je društvenim i političkim zbivanjima u Velikoj Britaniji krajem sedamdesetih. Uz to što je album poznat zbog Orwellovskog kritiziranja kapitalizma, album je poznat i po coveru.

View this post on Instagram

#PinkFloyd #Animals

A post shared by Pink Floyd (@pinkfloyd) on

Muziku podržava

Engleska umjetnička skupina koja je bila specijalizirana za rad na coverima Hipgnosis, grupa koja je radila za T. Rex, Black Sabbath, Led Zeppelin, Genesis, AC/DC, Rainbow, Electric Light Orchestra i druge rock velikane, bila je zadužena i za cover albuma “Animals”. Jedna od ideja koju su ponudili bila je da naslovna slika albuma prikazuje kako malo dijete upada u sobu, dok se njegovi roditelji pare poput životinja.

Na kraju je za dizajn slike bio zaslužan Roger Waters, koji je gotovo svakodnevno prolazio pored elektrane Battersea, koja se našla na čuvenom coveru. Naravno, onaj najupečatljiviji dio naslovnice je balon u obliku svinje, balon na kojem je radila njemačka tvornica koja se radila na Zeppelinima te australski umjetnik Jeffrey Shaw. Balon, to jest svinjica Algie, bila je visoka 12 metara. Za vrijeme snimanja, Algie je bila malo razuzdana te je odletjela, jer nije bila dobro pričvršćena. To je rezultiralo odgađanjem letova, s obzirom na to da je Algie letjela iznad aerodroma Heathrow. Algie je na kraju sletjela u Kent na posjet jednog lokalnog farmera, koji je bio bijesan jer je leteća svinja prestrašila njegove krave.

Muke po snimanju nisu prekinule odnos Pink Floyda i Algie. Svinja je nakon objave albuma 1977. poletjela još pet puta na njihovim koncertima te je i dalje stvarala probleme. Nakon što se bend raspao, bend se čak borio oko toga tko će zadržati svinju pa je tako sud odredio 1986. da Gilmour ima pravo nad imenom benda, a Waters je dobio prava na druge stvari, među kojima je bilo i pravo na svinju.

Waters je tako nastavio svinju koristiti na svojim solo koncertima, a pojavljivanje svinje bilo je nezaboravno 2008. na Coachelli. Ili točnije rečeno, njen bijeg. Naime, svinja je opet bila razuzdana te je odletjela u kalifornijsku pustinju na kraju pjesme “Run like Hell”. Kada je uočio balon u zraku, Waters je rekao masi: “That’s my pig”, ali to ga nije spriječilo da koncert održi do kraja. Organizatori festivala nudili su 10 tisuća dolara i besplatne karte doživotno za Coachellu onome tko vrati svinju. Svinja je nađena tri dana poslije u obližnjem gradu La Quinta, gdje je sletjela na posjed dviju obitelji. Obitelji su dobile doživotne ulaznice, a 10 tisuća dolara donirale su lokalnim neprofitnim glazbenim programima za djecu.

Ostatke svinje organizatori su sačuvali za uspomenu, a Algie je i dan danas prepoznatljiv simbol Pink Floyda te, vjerojatno, jedina svinja koja se može pohvaliti s tolikim brojem avantura.

View this post on Instagram

Jedan od najpoznatijih covera albuma je cover Pink Floyda za “Animals”, koji je objavljen prije točno 43 godine. Na coveru se nalazi najpoznatija svinja u rock povijesti, svinja Algie, koja je za vrijeme snimanja covera poletjela iznad aerodroma Heathrow te na kraju sletjela na posjet lokalnog farmera u Kentu. Farmer boy je bio bijesan jer je leteća svinja prestrašila njegove krave. Algie nije bila ništa manje razuzdana nakon toga pa je tako poletjela i na koncertu Rogera Watersa prije dvanaest godina na Coachelli. Organizatori festivala ponudili su 10 soma dolara i doživotno besplatne karte onome tko vrati svinju. Svinja je nađena tri dana kasnije u obližnjem gradu La Quinta, gdje je sletjela na posjed dviju obitelji. Obitelji su dobile doživotne ulaznice, a 10 tisuća dolara donirale su lokalnim neprofitnim glazbenim programima za djecu. Da je bar svinja letjela do Hrvatske i pala u moje dvorište. 🐷 Više o Algie ➡️ link in bio

A post shared by Muzika.hr (@muzikahr) on

Random fun fact za kraj. Leteća svinja znala se pojavljivati u poznatoj igrici Sims 2.

24 Shares
Muziku podržava