Blackmore’s Night 27. siječnja u Lisinskom

    6398

    Kao što smo u prijašnjem članku u određenom smislu i najavili, uspjeli smo razjasniti ‘misterij’ nastupa Blackmore’s Nighta u Zagrebu, koji to ustvari uopće i nije bio. Naime, legendarni, i po mnogima ponajbolji gitarist svih vremena, Ritchie Blackmore, sa suprugom Candice Night i njihovim bendom nastupit će 27. siječnja u KD Vatroslava Lisinskog.

    S obzirom da smo najprije prenijeli informaciju o koncertu Blackmore’s Nighta u Zagrebu, ‘izvor’ s njihove službene stranice, pa nakon toga dva puta demantirali sami sebe, najprije da do toga neće doći, pa onda da hoće, ali dan ranije nego je predviđeno, također prenoseći ‘stanje’ s istog mjesta, da bismo otklonili daljnje proturječnosti, odlučili smo pričekati s novim najavama do potvrde organizatora koncerta.

    A ona nam je, srećom, stigla vrlo brzo, te tako s ponosom možemo reći da će koncerta Blackmore’s Night u Zagrebu – biti. S ponosom, ne zato da bismo posebno naglašavali da smo baš mi prvi koji to objavljujemo, već zato što, vjerujemo, upravo taj osjećaj dijelimo s brojnim obožavateljima ovog velikana zato što ćemo ga imati priliku vidjeti u našem ‘dvorištu’.

    Muziku podržava

    Tako će već od ponedjeljka, 8.12., u prodaji biti i ulaznice, koje će se moći nabaviti na blagajni Lisinskog, a dan kasnije, ulaznice će se prodavati i u Integralu Pothodnik, i to po cijeni od 200, 220 i 240 kuna.

    Napomena: Prva dva reda dvorane su u prodaji isključivo za posjetitelje koji imaju namjeru doći odjeveni u srednjevjekovne kostime. U obzir dolaze i hrvatske narodne nošnje. Ulaznice u prodaji od 9.12.

    U nastavku ćemo se ukratko osvrnuti na Blackmore’s Night.

    Bend je nastao 1997. godine, a formirali su ga Ritchie Blackmore i Candice Night. Zanimljivo je da je osnivanje benda svoje korijene ‘povuklo’ još iz 1989. godine, kada su se Candice (tada radijska voditeljica u New Yorku) i Ritchie (kao član Deep Purplea) upoznali, te vrlo brzo shvatili da oboje imaju jak interes za renesansno doba.

    Nakon što je 1993. godine ponovno napustio Deep Purple, Ritchie Blackmore je ‘reinkarnirao’ Rainbow, te dvije godine kasnije objavio album “Stranger In Us All”, na kojem je Candice pjevala back vokale, za dvije je pjesme napisala tekstove (“Wolf to the Moon” i “Black Masquerade”), a s Ritchiem je rearanžirala The Yardbirdsovu pjesmu “Hall of the Mountain King”.

    Taj album nije baš dobio preveliku naklonost obožavatelja i kritičara, pa ga je, nakon turneje, Ritchie odlučio ponovno raspustiti, i sprovesti u djelo dugogodišnju ideju – napraviti bend s kojim će raditi potpuno drukčiju muziku nego s Deep Purple i Rainbow.

    I to se dogodilo 1997. godine, kada on i Candice osnivaju bend kojem daju ime po svojim prezimenima, a muzika koju skladaju je upravo ono vole – srednjevjekovni folk rock, s akcentom na renesansni period. Baš ono što im je zajednička ljubav, što su sudbinski utvrdili prilikom prvog susreta.

    Ubrzo, te iste godine, objavljuju debitantski album “Shadow of the Moon“, koji dobiva odlične kritike i biva izuzetno dobro primljen od publike, kojoj se očito dopao novi Ritchiev ‘look’.

    U sljedećih jedanaest godina Blackmore’s Night objavljuje još pet studijskih albuma, “Under a Violet Moon” (1999.), “Fires of Midnight” (2001.), “Ghost of A Rose” (2003.), “The Village Lanterne” (2006.), i u konačnici, “Secret Voyage“, ove godine.

    Svi su oni, gotovo aklamativno, doživjeli uspjeh i u nizu ponavljali pozitivan prijem i kod kritike i publike, pa bend već godinama uživa izuzetno visoki ugled među ljubiteljima folka. A i rockeri, jednako kao i Ritchievi fanovi, nisu ostali ‘imuni’ na ono što u zadnjim godinama radi njihov heroj.

    Osim tih studijskih albuma, bend je objavio kompilacije “Minstrels and Ballads” (2001.) i “Beyond the Sunset: The Romantic Collection” (2004.), zatim dupli live album “Past Times with Good Company” (2003.), te DVD-e “Castles and Dreams” (2005.) i “Paris Moon” (2007.).

    Upravo se na ovim posljednjima može vidjeti sva genijalnost svirke Blackmore’s Nighta, odnosno gotovo pa savršen spoj srednjevjekovne muzike s nekim modernim elementima, većinom odsvirane na autentičnim instrumentima, kakvi su ‘vladali’ u vrijeme koje se u njoj opisuje.

    Vezano uz koncerte, za one koji možda ne znaju, spomenimo i podatak da Ritchie, Candice i ekipa vole održavati koncerte u starim dvorcima i ostalim srednjevjekovnim građevinama, a nisu pobornici nastupanja u klasičnim koncertnim prostorima, već više u ‘klasičnijim’ dvoranama, u kojima vlada prisnija atmosfera. Da ne govorimo o onoj u dvorcima.

    Isto tako, poznati su i po tome što vole pozivati publiku da na njihove koncerte dođe odjevena u srednjevjekovne kostime, onakve, ili slične, u kakvima i oni sami nastupaju.

    U konačnici, Ritchie i Candice su svoju dugogodišnju vezu ozakonili u jednom od dvoraca, Hudson, a svoje je četvrto vjenčanje Ritchie vrlo duhovito prokomentrao, naglasivši između ostalog, kako je ovo ‘prvo iz kojega ne vidi izlaz’.

    Kada o ovom velikanu i njegovom bendu spojimo sve što smo iznijeli, plus ono što nismo, jer je općepoznato, logički bi bilo očekivati kako će u Lisinskom 27. siječnja biti održan jedan od najboljih, ili u najmanju ruku najdojmljivijih koncerata iduće godine kod nas.

    Stoga, tko god do sada, iz bilo kojeg razloga nije čuo ili pogledao nijedan album, s naglaskom na vizualna izdanja, svakako mu preporučamo da to napravi, jer on(i) će mu biti puno bolja pozivnica za koncert nego naša, ili bilo čija, posebna preporuka.

    0 Shares
    Muziku podržava