Money Heist, originalno La Casa de Papel, Netflixova je uspješnica koja je postala fenomen. Nedavno je izašla četvrta sezona ove španjolske krimi serije koja je bila najgledanija serija na Netflixu u Francuskoj, Italiji, Argentini, Čileu, Brazilu i Portugalu, a i na Balkanu. Visoka gledanost u navedenim državama te u ostalim učinila ju je najgledanijom serijom ikada koja nije na engleskom.

Tko do ove godine nije čuo za seriju, zasigurno je ove godine naletio na spomen serije na brojnim portalima, objavama na društvenim mrežama, kao i u trgovinama u obliku mercha. U nastavku pogledaj – zašto je serija postigla megalomanski uspjeh u svijetu i što ju čini fenomenom.

Borba protiv sistema i likovi koji nisu “crno-bijeli”

Muziku podržava

Serija prati ekipu pljačkaša, čiji je vođa Profesor kojeg glumi Álvaro Morte. Tim je sastavljen od pljačkaša koji su za operacije dobili imena gradova. Tako se neki od likova zovu Tokyo, Moskva, Lisabon, Rio, Denver, Berlin, Stockholm, Nairobi, Helsinki, Oslo, Palermo i Bogota.

Mnogi su se navukli na seriju jer prikazuje “Robin Hoodsku” borbu protiv kapitalističkog sistema. Jasno se to može iščitati po izgledu pljačkaša – crveni kostimi te Salvador Dalí maske neupitno simboliziraju revoluciju i odbijanje modernog kapitalističkog sistema. Osim izgleda likova, to potvrđuje i korištenje pjesme “Bella ciao” u seriji, pjesme koja je bila himna protiv fašizma tijekom Drugog svjetskog rata.

Osim što je zanimljiva sama pozadina pljački, primamljiva je i karakterizacija likova koja nije crno-bijela. Nema dobrih likova i zlikovaca, svaki je kombinacija i jednog i drugog. Stapanje nečeg naizgled nestvarnog (pljački) i prikaz likova sa svim svojim licima našao je brzo svoj put do milijuna fanova diljem svijeta.

 

U seriji su naši (balkanski) glumci!

Iako bi ova serija vjerojatno bila hit i bez ove činjenice, no to ju čini još zanimljivijom svima na Balkanu – u seriji glume hrvatski glumac sa španjolskom adresom Luka Peroš te srpski glumac Darko Perić.

Dok se Darko Perić kao lik Helsinki pojavljuje u svim epizodama serije, Luka Peroš se kao lik Marseille pojavljuje u šesnaest epizoda.

 

Izvrsna glumačka postava bez hollywoodskih zvijezda

Dakako da postoje popularne i kvalitetne serije koje nemaju razvikana glumačka imena, no Money Heist je dobar dokaz kako serija ne mora biti na engleskom da bi postigla ogroman uspjeh te ne mora imati razvikana imena. Izvrsnu glumačku postavku, osim spomenutih, čine Úrsula Corberó (Tokyo), Miguel Herrán (Rio), Jaime Lorente (Denver), Alba Flores (Nairobi), Paco Tous (Moskva), Miguel Herrán (Raquel Murillo) i mnogi drugi.

 

Seriju obožavaju i poznati

Mnogi celebrityji pokazali su svoje štovanje prema seriji, no među njima ističu se Stephen King i brazilski nogometaš Neymar. Neymar je čak imao i gostujuću ulogu u trećoj epizodi druge sezone.

 

Doza improvizacije

Interesantno je da scenarij za seriju nije unaprijed napisan pa su se tako mnogi elementi ubacivali tijekom samog snimanja, što seriju čini još posebnijom i više nepredvidljivom. Primjerice, u jednoj je epizodi došlo do toga da Profesor svom timu donosi mrtvu svinju kako bi na njoj prakticirali operacije ako dođe do hitnog slučaja. Marseille (Luka Peroš) je odbio u tome sudjelovati te se to prikazalo tako da Marseille možda ne cijeni ljudski život, ali je zato aktivist za prava životinja. Osim toga, mnogi su drugi dijelovi serije produkt improvizacije u zadnji tren, kao što su reakcije glumaca.

 

Snažne emocije i nepovršnost

Unatoč tome što je serija krimi triler, ona je i prepuna emocija, zbog čega je dobila dodatne bodove kod mnogih gledatelja. “U Money Heistu, osjećaji, bratstvo i ljubav jednako su važni kao i radnja. Savršena pljačka, racionalna i cool, postaje nešto drugo kad je začinjena s latino emocijama”, pojašnjava Úrsula Corberó, koja glumi Tokyo. Tim začinom pokazano je kako se akcijski žanr ne mora svoditi isključivo na akciju.

Ako ste mislili da su strastvene emocije i temperamentnost prikazane isključivo u meksičkim i španjolskim sapunicama, grdno se varate. Dakako, u Money Heistu nema slijepe Esmeralde, Marisol koja je pala na zrcalo, zle Paule i sirote Pauline, serija nije bombardirana emocijama i natrpana zapletima, ali je zato jača s emocijama od većine akcijskih serija.

527 Shares
Muziku podržava