Je li Dan pobjede nad fašizmom i Dan rock muzike?

1745

U kontekstu prijepora na temu ‘treba li se slaviti dan pobjede nad fašizmom’, ‘kako li se treba slaviti’, ‘trebaju li biti predsjednica i premijer na istom mjestu dok slave’ i sličnih, muzika (pogotovo rock muzika) se spominje
onako usput, ako baš mora.

Muzičari povodom ovakvih događanja daju neke politički i piarovski korektne formulacije da se nitko ne uvrijedi i to izgleda kao u predizbornoj kampanji, tko zna u ovoj će muzičari pjevati za Dan pobjede nad fašizmom, a iduće možda na Dan pobjede nad antifašizmom. No dobro, ništa nije nemoguće, no rock muzika ima svoju jasnu definiciju i za zadrte, ekstremne, zatucane ideologije je ona definirani protuotrov.

Cijela rock muzika je slavlje borbe protiv fašizma i drugih totalitarističkih ideologija, nasilja, ugnjetavanja, ona je krik za slobodom, bunt protiv zadrtosti, izraz želje za ljubavlju i poštovanjem drugačijih. Cijela. Rock muzika. Od početka (koji god da uzmete). Do danas. Rock muzika je nastala iz muzike potlačenih, deprivilegiranih ljudi, frustriranih svetim kravama, nejednakostima, rafiniranim ropstvom. Kao što je Jesse Owens Hitleru na najbolji mogući način objasnio da olimpijski pobjednik može biti sportaš ‘krive’ boje kože, tako su brojni daroviti tamnoputi blueseri i začinjavci rocka krojili zvuk koji će pokoriti svijet i uz neke promjene, vladati svijetom do danas. Kao što je Woody Guthrie bez krzmanja imao na gitari natpis ‘This machine kills fascists‘. Kao što su militantni jastrebovi makartisti u SAD mislili da su rock izmislili komunisti da truju američku mladež, tako su i u SSSR dežurni komunistički moralni paničari branili slušanje rock’n’rolla, ‘jer kvari omladinu’, a slično je bilo i u tadašnjoj titoističkoj Jugoslaviji. No, plamen slobode se ne da ugasiti tako lako, ne da se zatrti nikakvom cenzurom. Jedna od prvih pjesama o segregaciji bila je “Hound Dog“, s očitim paralelama na čistokrvne pasmine pasa koje su samo zbog toga jako cijenjene, dok se pravi, lovački psi ‘nečiste krvi’ koji sudjeluju u lovu, ne cijene jer nisu kontroliranog porijekla. Tako su i The Beatlesi, tada kao mlada svjetska supergrupa, prilikom gostovanja na segregacijom natopljenom američkom jugu, mirno rekli da vole slušati crnačku muziku: Chucka Berrya, Stax, Motown, Marvina Gayea, Smokeya Robinsona, na oduševljenje afroameričke populacije i užas rasista. O rock muzici i hippie-pokretu je suvišno trošiti riječi, o protivljenju tadašnje dominantno rockerske mladeži ratu u Vijetnamu također, ali vrijedi apostrofirati prvu svjetski poznatu multi-kulti grupu iz Kalifornije, u kojoj je muško i žensko, crno i bijelo, rame uz rame blendiralo zvuk funka, soula, rocka, folka, psihodelije i svoj svirački vrhunac doživjela na Woodstocku, Sly and the Family Stone. Plamen slobode ide dalje. U sedamdesetima, prvo rock kantautori, pa onda punkeri preispituju socijalne i ekološke teme, da bi se između njih smjestio žanr koji dodao stimulirajuću infuziju muzike poniženih i obespravljenih: reggae, predvođen Bobom Marleyem, Peterom Toshom i Burning Spearom. Krajem dekade i u osamdesetima u Britaniji se rockeri i punkeri bune protiv rasizma i suludih fašističkih ispada Erica Claptona i Davida Bowiea. U Americi Bruce Springsteen (između ostalih) u pjesmama kao što su “My Hometown” i “Born In the USA” naglašava pogubnost ubijanja i međurasnih nemira, te promovira moto “No one wins unless everybody wins“. Bono Vox i U2 su brigu za ljude, svijet i okoliš digli na novu razinu, ponekad iritantno akcijašeći i družeći se sa svjetskim moćnicima.

Jel’ dosta argumenata? Ma kakvi. Live Aid, Live 8… Prava homoseksualaca, dugo vremena blagoslovljana represijom, u osamdesetima i devedesetima postaju jedna od žarišnih točaka alternativnog rocka. Kurt Cobain nije prvi, ali je jedan od najpoznatijih ‘gay-friendly’ umjetnika. Početkom novog milenija, sjećamo se kampanje “Vote For Change”, kao načina borbe protiv ratova u Iraku i Afganistanu.

Slušajte rock muziku u i njegove izvedenice. Ta mašina i dalje ubija fašiste, grozi se ratova i neumoljivo sanja svijet pun slobode, jednakosti i bratstva.

0 Shares
Muziku podržava