I Split zafeštao u ritmu muzike…

    1687

    Na dan ljetnog solsticija, srijeda 21. lipanj, grad Split je od 17h do 01h disao u znaku Fešte muzike. U svijetu je ova manifestacija poznatija kao Dan glazbe. Obilježavanje tog dana nastalo je u Francuskoj 1982. godine, a vremenom se proširilo na svih 5 kontinenata. Ove godine se Dan glazbe obilježio u 110 zemalja i 250 gradova širom svijeta.

    Okrenuta ka širokoj publici, ‘Fešta’ omogućava izražavanje svih glazbenih oblika te daje priliku svim amaterima ili profesionalnim glazbenicima koji su voljni sudjelovati. Svi izvođači nastupaju gratis, a koncerti i svirke su otvorenog tipa i izvode se na otvorenim prostorima – po ulicama, trgovima i parkovima. Projekt se realizirao u suradnji sa splitskim Udrugama mladih (ove godine Fešta muzike ujedno će označiti završetak kampanje mladih Aktivitis), klubovima i barovima te par sponzora.

    ‘Šušur’ po gradu započeo je iza 17h uz pomoć studenata Glazbene akademije, akademskih glazbenika, uličnih svirača, klapskih skupina, plesača i perkusionista. Od 20h- 01h po po pet-šest bendova sviralo je po 35-45 minuta na svakoj od 4 bine, a to su: Poljana Grgura Ninskog, Severova poljana, Ghetto bar – dvorište i Morpurgova poljana. After party je upriličen u klubu O’Hara, od jedan sat iza ponoći.

    Muziku podržava

    Bio bi red da spomenem izvođače s repertoara, i uz njih riječ-dvije od onoga šta sam uspjela pronaći kao info:

    Pelegrin (sviraju autorsku, isključivo instrumentalnu fussion glazbu a inspiraciju crpe iz mediteranskog ambijenta); Koča (svira akustičnu gitaru samoukim ‘fingerpicking’ stilom i pjeva blues); Peco Petej (legendarni bubnjar, svirao u grupi Time); Nikola Džaja (sluša i svira razne muzičke žanrove od jazza i bluesa, do rocka i metala); Kundiak Mezyhe (sviraju autorske pjesme na engleskom jeziku, šarolikih su glazbenih preferencija te se zato u njihovoj glazbi mogu pronaci utjecaji bluesa, funka, soula i rock’n roll-a); Frakcija (glazba koju sviraju opisana je kao art rock); Kolektivni individualci (devetoročlani bend koji svira veseli ska/reggea punk);

    Castro (nastoje ukuhati cabaret s elektronickom glazbom, električne gitare sa sampleovima ganga i disco nadahnut etno zvucima nesvrstanih zemalja istoka); Empty Wallets (zvuk benda se može opisati kao melodični punk uz dosta energičnih i emocijonalnih djelova upotpunjen tekstovima večinom ljubavne tematike); Justin’s Johnson (trenutačno imaju 15 autorskih pjesama te 10-ak obrada poznatih pjesama u vlastitom aranžmanu); Spock (muzika koju sviraju varira od rocka pa do funkyja, a osim obrada manje ili više poznatih standarda sviraju i neke vlastite skladbe); Kiklop (njeguju ženski vokal uz mušku instrumentalnu pratnju);

    Mister No (samo da iskoristim priliku i ispravim pogrešku iz nedavno napisanog izvještaja s koncerta ovog benda – uz vokala Sliju konstantan je tu i Dora za klavijaturama, a ostali članovi benda su Marin, Srđan i Miki); Lažni brkovi (nastali u Splitu jednog predivnog ljetnog dana kada se okupilo 5 energičnih momaka u namjeri da stvara glazbu); Loudermind (hrvatska autorska alternative/grunge demo grupa); Garden Of Stone (za sada su cover band, sviraju obrade dragih im (pretežno grunge) bendova);

    Čuvari svirala (repertoar je više nego raznovrstan, a naslanja se većinom na hard rock, ali su prisutni i drugi glazbeni pečati); Rudijev blef (sastav koji izvodi autorske skladbe koje bi se mogle svrstati u pop-rock glazbu s elementima različitih podžanrova); Kolo (skupina svira autorske skladbe u stilu world musica, dosad nismo imali priliku čuti niti jedan sastav koji svira sličan glazbeni stil); Vuneny (elektronika s rock korijenima te primjesama duba, corea, etna, drum’n’bassa, ambijentalnih melodija i eksperimentalnog, konkretnog zvuka).

    Uspješno realiziran projekt, svaka čast! I koliko god mi je u srijedu bilo drago što mogu prisustvovati nečemu ovakvom, toliko me četvrtak baca u depresiju i vraća u realnost. Znači, pogodnih koncertnih površina ima, motiviranih mladih bendova također, zainteresirane publike sasvim dovoljno!

    Pa što nas onda prijeći da i češće uživamo u nečemu bar sličnome ovom ‘solsticiju’?!? Volja? Novac? Trud i napor? … Ako ima netko odgovor, nek mi javi na mail! Ja zbilja ne znam…

    0 Shares
    Muziku podržava