Gradskom nebrigom do nestanka Močvare, Attacka…

2978

Danas, 05. travnja u prostorijama MAME se održala izvanredna konferencija za medije. Odabir ovoga datuma nije slučajan, slijede nam lokalni izbori, a pošto se u našoj državi stvari rješavaju uvijek netom prije izbora čelni ljudi Močvare, Attacka, MAME, Mreže mladih Hrvatske i Kulturnog kapitala Europe 3000 su za datum ove izvanredne konferencije izabrali baš ovaj dan.

Samu konferenciju su održali Kornel Šeper (Močvara), Sanja Burlović (Attack), Emina Višnić (MAMA), Tomislav Tomašević (Mreža mladih Hrvatske) i Goran Sergej Pristaš (Zagreb – Kulturni kapital Europe 3000), a o čemu se tamo govorilo i što to oni zapravo žele najbolje ćete saznati ukoliko nastavite čitati ovaj tekst.

Nezavisnu kulturu i kulturu mladih u Zagrebu proteklih godina obilježavaju raznolikost i brojnost sadržaja, razvoj novih organizacijskih načela i suradničkih modela te stalno pojavljivanje novih aktera. Ona je međunarodno priznata i prepoznata kao jedan od najintezivnijih generatora novih kulturnih, prezentacijiskih, istraživačkih i suradničkih projekata danas u Europi. Umjetnici (u najširem smislu definicije pojma), inicijative, organizacije, projekti i mreže nezavisne kulturne scene upravo su ti subjekti koji daju vidljivost i značajnu prisutnost hrvatske kulture na međunarodnom planu. Međutim, ta dinamičnost ne nailazi na adekvatan odgovor u kulturnoj politici, urbanom planiranju i političkim odlukama gradske uprave, a ta inertnost i ne odlučnost iscrpljuje i destabilizira njezin razvoj i kontituirano djelovanje. Takva situacija lako može dovesti i do krajnje retardacije i propadanja pojedinih inicijativa, ali i scene u cijelosti.

Muziku podržava

Namjesto infrastrukturne podrške i stabilizacije, otvaranja postojećih javnih institucija dinamičnoj kulturnoj produkciji nezavisne kulturne scene, temeljitog i partnerskog promišljanja razvojnog i transformativnog potencijala projekata kao što su Clubture, Zagreb – Kulturni Kapital Europe 3000, Nevidljivi Zagreb itd., koji su primjereni projekti u raspravama o europskim kulturnim strategijama (Berlinska konferencija o europskoj kulturnoj politici, Europski kulturni parlament, Europska kulturna fondacija…), ona je činjenično gurnuta na rub prostornih politika.

Paradoksalno, iako Grad Zagreb potiče programe urbane kulture i kulture mladih, prostornim politikama trajno koči i destabilizira njezin razvoj. Tako, primjerice, od 30-ak klubova mladih u Hrvatskoj, samo zagrebački klubovi nemaju trajno i dugoročno riješeno pitanje prostora za svoje djelovanje.

Gradska ne briga za prostorne probleme urbane kulture neposredno ugrožava opstanak Močvare, Attacka, MAME i drugih organizacija. Dok Močvara već više od godinu dana nema ugovora, Attack više nema prostor, a MAMA nema dugoročno riješen status u svom prostoru, čitav niz drugih organizacija nezavisne kulture i kulture mladih nemaju zadovoljene niti osnovne uvjete za djelovanje i realizaciju programa.

Autonomni kulturni centar – Attack ostaje bez prostora u prosincu 2003. godine nakon tri godine djelovanja u neadekvatnim uvjetima podrumskog prostora bivše tvornice Jedinstvo. Tijekom godine i pol dana predstavnici/ce udruge na sastancima s Uredom za kulturu grada Zagreba dobivaju prazna obećanja o riješavanju problema i navodnom prostoru koji je Grad namijenio za Attack. U tom razdoblju održana su svega dva sastanka uz nova obećanja, a na kraju se sve svelo na pokušaje predstavnika/ca udruge da dođu do bilo kakve informacije o svom problemu u dotičnom uredu pri čemu ostaju bez odgovora, uz konstantno izbjegavanje razgovora.

Od 2000. godine Grad Zagreb potpisuje s Udruženjem za razvoj kulture – klubom Močvara ugovore o korištenju prostora za razdoblje od po jedne godine, pri čemu je produženje ugovora uvijek neobrazloženo kasnilo. Posljednji takav ugovor istekao je krajem 2003. godine, a nakon brojnih kontaktiranja svih relevantnih službenih instanci i apeliranja da se potpiše novi ugovor, ništa se nije dogodilo unatoč postojanju službenih odobrenja Ureda za kulturu i Ureda za upravljanje grada Zagreba. Na zahtjev za očitovanjem upučenog svim instancama oglasio se jedino Ured za upravljanje imovinom, napisavši da su svoj prijedlog zaključka za produženje ugovora poslali Gradskom poglavarstvu još prošle godine. Međutim, ta točka nikada nije došla na dnevni red.

Gradski program djelovanja za mlade kao dugogodišnja strategija politike prema mladima u gradu Zagrebu, usvojen je u ljeto 2004. godine – ne provodi se. Nije donesen operativni plan, izdvojena sredstva nisu dostatna, a još uvijek nije niti osnovan niti Odjel za mlade na gradskoj razini. Neke od mjera GPDM-a u poglavlju “Kultura mladih i slobodno vrijeme” jesu poticanje osnivanja i djelovanja klubova mladih, osnivanje makroregionalnog centra za mlade te ustupanje ne iskorištenih prostora u vlasništvu grada udrugama mladih i za mlade na temelju jasno definiranih kriterija.

U Zagrebu djeluje veliki broj istaknutih organizacija i inicijativa na području ne zavisne kulture i kulture mladih bez vlastitog prostora koje su za svoj svakodnevni rad i realizaciju programa upučene na vlastite stanove, ne dostupne komercijalne prostore ili terminski ograničene kulturne prostore. Pogođene su nadasve one koje razvijaju kompleksne organizacijske i suradničke modele te istraživačke, eksperimentalne, edukacijske i interdisciplinirane programe (organizacije kao što su Bacači sjenki, Blok, Centar za dramsku umjetnost, Community Art, Eks-Scena, Fade In, Clubtura, Kontejner, Domino, Mreža mladih, Platforma 9,81, Što, kako i za koga, Zdravo društvo i dr.) čiji specifični oblici zahtjevaju infrastrukturu i organizaciju prostora koji nije samo uredska ili prezentacijska, a koju te ustanove ne mogu ponuditi, pogotovo ne za kontinuirani rad.

Ovakvo stanje onemogućuje proizvodnju i održavanje programa urbane kulture u gradu, a dugoročno i prijeći razvoj kulturne raznolikosti. Nestankom prostora za urbanu kulturu nestaje mogućnost za samoorganiziranjem i kreativno djelovanje u kulturi, mladima preostaje jedino konzumeristička kultura, a grad gubi svoju kulturnu specifičnost, svoj socijalni potencijal i turističku raznolikost karakterističnu za razvijene urbane sredine.

U svrhu stabilizacije i podrške razvojnom djelovanju nezavisne i kulture mladih u gradu Zagrebu, a u skladu s javnim istupima Gradske uprave u kojima se nezavisna kultura ističe kao prioritet, i predviđenim mjerama gradskog programa djelovanja za mlade od Poglavarstva grada Zagreba i Skupštine grada Zagreba zahtjevaju:

1. Donošenje jasne procedure odlučivanja i sklapanja dugoročnih ugovora o dodjeli prostora za djelovanje nezavisne kulture i kulture mladih;

2. Dugoročno rješavanje statusa postojećih klubova i centara nezavisne kulture i kulture mladih u njihovim sadašnjim prostorima;

3. Izdvajanje i opremanje multifunkcijskih prostora za nezavisne kulturne programe te makroregionalnog centra za mlade u kojima bi osnovne uvjete za djelovanje i realizaciju programa imale organizacije i inicijative koje nemaju svoj prostor. Pri tom je važno da ti centri mogu infrastrukturom i organizacijom prostora zadovoljiti specifične zahtjeve istraživačkog, eksperimentalnog, edukacijskog i interdisciplinranog rada.

Nadamo se da će vlasti prepoznati ovu inicijativu i konačno je adekvatno riješiti!

0 Shares
Muziku podržava