Filmovi koji su obilježili godinu – 15 najbolje ocijenjenih igranih filmova 2023.

9935

Sitno se odbrojava do početka nove godine – zato se na neki način dobro prisjetiti svega što je filmska industrija stvorila ove godine. Za kraj godine smo pripremili nježno kuriran popis od 15 filmova koje se svakako isplati pogledati još pri ostatku ove godine. Metodologija stvorena za ovaj popis se oslanjala na vječno cijenjen iMDb. Uvjet za uvrštavanje na popis bio je više od oko 50 tisuća relativno dobrih recenzija na iMDb-u, dakle s prosječnom ocjenom od 7,5 naviše. Za korekciju smo u obzir uzeli i Metacritic popis srednjih vrijednosti filmskih kritičara.

Filmovi koji su obilježili godinu slijede niže.

1. Killers of the Flower Moon

Ako već nije klasik, svakako će postati jedan u povijesti filmske kulture. Režirao Martin Scorcese, u glavnim ulogama Leonardo DiCaprio, Robert De Niro i Lily Gladstone – što se drugo još može reći? Radnja se bavi misterioznim ubojstvima Indijanaca iz plemena Osage, nakon što je na njihovoj zemlji otkrivena nafta. Iako najave za Oscara još uvijek nisu izašle u javnost, u svakom će slučaju ovaj film pokupiti nekoliko nominacija – u Zlatnim globusima ih već ima nekoliko.

2. Oppenheimer

Muziku podržava

“I am become death, the destroyer of worlds.” citat je iz Bhagavad Gite, koji se ove godine počeo shvaćati još ozbiljnije. Kao i kod prijašnjeg filma, “Oppenheimer” će svakako postati klasik. Genijalna gluma Ciliana Murphyja i Emily Blunt, kao i režija Christophera Nolana uvrštavaju ovaj film u sam vrh produkcije ne samo ove godine, već desetljeća. Iako radnju ne treba posebno objašnjavati, ona prati život Roberta Oppenheimera, oca atomske bombe i njegove moralne dileme glede stvaranja oružja koje će na jedan ili drugi način promijeniti povijest čovječanstva.

3. Past Lives

Nakon što je prošle godine A24 pobrao sve što se moglo pokupiti na prošlogodišnjim Oscarima filmom “Everything Everywhere All At Once”, ove je godine ponovno pogodio jackpot. “Past Lives” prekrasna je romantična drama koja prati odrastanje dva južnokorejska prijatelja, Na Young i Ha Sung. Tijekom 24 godine života, Na i Ha kontempliraju o svojem prijateljstvu i preispituju moglo li je ikad ono postati nešto više.

4. Spider-Man: Across the Spider-Verse

Animirana inačica Spidermana poprilično je dobro prihvaćena kod kritike i publike. Riječ je o nastavku animiranog filma “Spider-Man: Into the Spider-Verse” iz 2018. godine. U filmu Spiderman sa Spiderwoman stvara novo društvo imenovano Spidersociety. Međutim, unutar društva dolazi do konflikta uoči borbe s uvijek neugodnim antagonistom The Spot. Film je već nominiran za Zlatne globuse u kategoriji najboljeg animiranog filma.

5. Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Ovdje je riječ o sedmom nastavku franšize “Nemoguća misija”, koja je skuplja od svih prije snimljenih. Naime, budžet filma iznosio je više od 290 milijuna dolara (za slikovitu usporedbu, ovo je više od cjelogodišnjeg BDP-a Kiribatija). Film je također prošao kroz sito i rešeto snimanja uoči koronavirusa. Također, u sklopu snimanja je ekipa planirala uništiti dio starog željezničkog mosta u južnoj Poljskoj, iako su kontroverze vezane uz uništavanje kulturnog dobra na kraju uništile ideju.

6. Guardians of the Galaxy Vol. 3

Također jedan od filmova iz Marvelovog svemira, “Guardians of the Galaxy” treći je nastavak u franšizi. Poznat po svojem neodoljivo dobrom soundtracku iz 1970-ih, film ni ove godine nije razočarao. Film prati ekipu čuvara galaksije, koji u ovom nastavku spašava vojnog stručnjaka Rocketa. Soundtrack nije razočarao ni ove godine – film otvara akustična verzija Radioheadovog “Creepa”, a tijekom filma sviraju i Heart, The Flaming Lips, Rainbow i Bruce Springsteen

7. John Wick: Chapter 4

Keanu Reeves u četvrtom se nastavku Johna Wicka vraća kao osvetnik, koji planira osveti protiv High Table. Radi se o organizaciji 12 velikih šefova kriminala u svijetu, koji kontroliraju kriminal širom svijeta. Snimanje filma je također bilo produženo zbog posljedica koronavirusa, a film je pohvalila i kritika i publika. Reeves, iako ne u ulozi Johna Wicka će iduće godine posjetiti Zagreb s bendom Dogstar na festivalu INmusic.

8. Air

Ove godine svoju je ekranizaciju dobila ni manje više nego – Air Jordan, Nikeova serija tenisica. Danas je serija vjerojatno najpoznatija serija tenisica na svijetu, iako je Nike pri pokretanju iste 1984. godine imao popriličan broj problema. Svi problemi i dileme sažeti su u filmu “Air” Bena Afflecka. Uz Afflecka se u filmu javlja i Matt Damon, koji se nalazi u ulozi Sonnyja Vaccara, marketinškog stručnjaka koji prepoznaje potencijal budućeg Air Jordan brenda.

9. The Covenant

Osim geopolitičke dimenzije rata, ova godina nije zatajila ni na ekranizaciji rata. U filmu očitu ulogu ima Guy Ritchie (kao producent i režiser), do te mjere da je puno ime filma “Guy Ritchie’s The Covenant”. Film prati narednika Johna Kinleyja u afganistanskom ratu, koji pokušava razbiti vlast Talibana s pomoću afganistanskog prevoditelja Ahmeda. Film (spoiler alert?) se završava talibanskim osvajanjem Afganistana, odnosno s ne toliko udaljenom povijesnom prelomnicom.

10. Sound of Freedom

Nastavljajući u tonu ozbiljnih tema, “Sound of Freedom” jedan je od najuspješnijih filmova ikad napravljenih. Film govori o malo poznatoj temi seksualnog krijumčarenja u Kolumbiji. U filmu djelomično snimljenom po istinitim događajima pratimo Tima Ballarda, američkog agenta koji u Kolumbiji pokušava spasiti čim više djece od seksualnih krijumčara. Iako film nije nahvalila kritika, zavoljela ga je publika – unatoč budžetu od 14,5 milijuna dolara, film je u kinima ostvario uspjeh više od 250 milijuna dolara.

11. Tetris

U nastavku tema za koje nećete vjerovati da su dobile svoju ekranizaciju donosimo “Tetris”. Radi se o biografskom trileru, koji prati borbu Mirrorsofta i Nintenda za kupnju prava na planetarno popularni Tetris 1988. godine. Igru je 1985. izumio sovjetski programer Aleksej Pažitnov. Kako je iz ovog ispala dobra priča, ne znamo ni sami, iako se svakako radi o filmu kojeg je vrijedno pogledati.

12. Red, White & Royal Blue

Sinopsis ove romantične komedije je u najmanju ruku apsurdan. Naime, radnja prati sina američke predsjednice i britanskog princa u ljubavnoj aferi. Unatoč kasnijoj ljubavi, njihov odnos započinje na ratnoj nozi, iako se na kraju moraju nositi s pritiscima javnosti bivanja u istospolnoj vezi.

13. Wonka

Novi mjuzikl zasnovan na noveli Roalda Dahla, “Charlie i tvornica čokolade” pokazao je kako je novela i dalje nepresušan iznos inspiracije. Karizmatičnog Willyja Wonku ovog puta igra Timothée Chalamet. Cilj “Wonke” je prikazati kako je Wonka uopće postao najpoznatiji čokolader u povijesti pop kulture. Film je također izniman uspjeh u kinima, s trenutnim prihodima od 256 milijuna dolara.

14. BlackBerry

Prije svih mogućih linija smartphonea, stariji će se svakako sjećati kakvo tehnološko čudo je bio BlackBerry. Iako danas zaboravljen, BlackBerry je od svojeg početka 1999. godine bio jedan od vrhunaca tehnološke industrije. Istoimeni film je fiktivni prikaz uspona BlackBerryja, a film se također vinuo u sam vrh najpoznatijih indie filmova ove godine.

15. Saltburn

Crna komedija “Saltburn” prati Olivera Quicka, studenta oxfordskog sveučilišta koji se ne može naviknuti na manirizam i tradicije visokog društva. Oliver na sveučilištu upoznaje Felixa Cattona, popularnog studenta koji s empatijom prima Olivera. Ipak, Oliverova zahvalnost kasnije se pretvara u nezdravu opsjednutost Felixom.

 

0 Shares
Muziku podržava