Predstavljamo vam francuski kaos

    1045

    Nesseria

    Nesseria

    Datum izdanja: 01.04.2010.

    Izdavač: Guranje s litice

    Žanr: Grindcore

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. A ceux qui nous ont laches
    2. Arkhangelsk
    3. Havixbecker strasse
    4. Par pertes et profites
    5. La quatrieme age
    6. Les alternatives
    7. Pyramide
    8. Ministere de la concurrence culturele
    9. 53%
    10. Les filles de dieu

    Google riječ ‘nesseria’ prvenstveno spaja s ‘predivnim’ medicinskim izrazima kao što su meningitis i gonoreja. No, postoji još jedna povezanost, još jedna asocijacija.

    Nesseria je francuski bend. Bend koji je spojio apsolutno sve
    najglasnije i najdivljije podžanrove metala i svega oko njega. Bend
    kojeg stavljaju u kaotični muzički koš s Converge, a zemljopisno s
    nepobjedivom Gojirom.

    Nesseria su, nakon perioda provedenog po svakojakim split albumima po europskoj underground sceni, snimili istoimeni album. Album koji je obuhvatio dvije krajnosti. Ili je to malo sporiji, mirniji i atmosferični dio (najčešće uvod pjesme) ili eksplozija brutalnosti, ludosti i zvučnog očaja.

    Počevši od genijalnih gitara (“Arkhangelsk“) i svekupno neartikuliranog i atonalnog, ali čistog zvuka, i vokali su ti koji svemu daju bolesnu sliku nekakve agonije. Možda i dobro da čovjek urla i vrišti, jer bi inače uz ovakvu muziku sigurno ubio taj lijepi romantični francuski jezik.

    Muziku podržava

    Blackerskih ritmova ima posvuda, grind žestina, deathcore, najbolesniji oblik metalcorea… Svi žanrovi su tu negdje isprepleteni po pjesmama od 2-3 minute. Budući da je teško uz ovaj kaos zvučati najzanimljivije, oni ipak znaju potrefiti s nekim prekidima, pa je najbolja stvar ispala petminutna “La quatrieme age“.

    Osim nje, tu je i Black Sabbathovski zli riff na “53%“, nakon čega slijedi epski završetak ovog 30-minutnog ludila. “Les filles de dieu” ima super bubnjeve i gitare i spori jednolični zvuk preko kojeg se pojavio jedini slušljivi vokal – francuska revolucionarna recitacija.

    Ovakvih bendova sigurno već ima, metal je vidio svakojakih ekstrema kroz svoju povijest, pa čak je i taj moderni metalcore već ugledao i Boga i Vraga. Svejedno, tu i tamo se nađe nešto novo. Nesseria nosi nešto malo toga, uspijevaju svoje nasljeđe i činjenicu da su iz Europe nekako preslikati u muziku i cjelokupnu atmosferu oko nje.

    No, ne treba se zavaravati, već priznati – ovo je zbilja samo za najuži krug strpljivih muzičkih zaljubljenika koji se nalaze ‘s one strane’ normalnog metala.

    Muziku podržava