Nezaobilazna rock lektira

    1615

    Van Halen

    The Best Of Both Worlds

    Datum izdanja: 26.07.2004.

    Izdavač: Warner Bros / Dancing Bear

    Žanr: Rock

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Eruption
    2. It’s About Time
    3. Up For Breakfast
    4. Learning To See
    5. Ain’t Talkin’ ’bout Love
    6. Finish What Ya Started
    7. You Really Got Me
    8. Dreams
    9. Hot For Teachers
    10. Poundcake
    11. And The Cradle Will Rock
    12. Black And Blue
    13. Jump
    14. Top Of The World
    15. (Oh) Pretty Woman
    16. Love Walks In
    17. Beautiful Girls
    18. Can’t Stop Loving You
    19. Unchained
    1. Panama
    2. Best Of Both Worlds
    3. Jamie’s Cryin’
    4. Runaround
    5. I’ll Wait
    6. Why Can’t This Be Love
    7. Runnin’ With The Devil
    8. When It’s Love
    9. Dancing In The Street
    10. Not Enough
    11. Feels So Good
    12. Right Now
    13. Everybody Wants Some
    14. Dance The Night Away
    15. Ain’t Talkin’ ’bout Love (Live)
    16. Panama (Live)
    17. Jump (Live)

    Na što vas asociraju imena Eddie i Alex? Ako k tome još i dodamo da su oni braća, i da je prvi spomenuti gitaristički virtuoz, a drugi bubnjar, stvari postaju malčice jasnije. Naravno, riječ je o slavnoj braći Van Halen. Njihov otac glazbenik, napustio je rodnu Nizozemsku i nastanio se u Pasadeni u Kaliforniji, u potrazi za boljim angažmanima. Sinovi su promatrajući svoga oca i sami otkrili strast prema notama, a zanimljivo, u početku je Eddie svirao bubnjeve, a stariji Alex se uhvatio gitare.

    Uskoro, kako to obično biva, u ranim tinejdžerskim godinama, dečki sastavljaju rock bend. Nazivaju ga Mammoth i na audiciji za pjevača i basista regrutiraju Davida Lee Rotha i Michaela Anthonyja, i tako se rađa postava benda koji će kasnije postati jednim od najpopularnijih u povijesti američke rock scene, pogotovo one u razdoblju sa prijelaza sedamdesetih u osamdesete. I da, još napomenimo i ono najvažnije, bend je zbog tehničkih razloga promijenio ime u Van Halen (naime, tek kada je njihova popularnost prerasla okvire Pasadene, otkrili su da već postoji sastav imena Mammoth).

    Svaka čast Eddieju, i njegovim gitarskim majstorijama, ali mislim da je glavno oružje kojim je Van Halen raspolagao, barem na počecima, bilo u liku Davida Lee Rotha. Jednostavno zato jer je on čovjek iz kojeg pršti karizma, a uz to je i veliki showman, pa brzi uspjeh ne treba čuditi nikoga, bilo bi čudno da kojim slučajem nisu materijalizirati Rotha pošto im je već davao dimenziju više.

    Muziku podržava

    Gledajući iz današnje perspektive na Van Halen kao na bend koji iza sebe ima više od dvadeset godina postojanja, i koji se polako, htio to priznati ili ne, primiče sutonu svoje karijere, treba podvući crtu na dosadašnji rad. Ja osobno sam uvijek Van Halen promatrao kroz prizmu dvije varijente: Van Halen za vrijeme Davida Lee Rotha, i Van Halen poslije Lee Rotha. Njega u ulozi pjevača zamjenjuje Sammy Hagar na albumu “5150” iz 1986. godine.

    Preferiram onu prvu inačicu, mada nije zgorega reći da je usprkos Rothovoj suverenoj show dominaciji, Hagara odlikuju bolje vokalne sposobnosti. Van Halen se danas (iznova) nalazi na prekretnici svoje karijere. Očijukanje sa bivšim pjevačem grupe Extreme, Gary Cheroneom mogao bi značiti ponovni početak djelovanja. Važan podatak za sve fanove koje ionako nisu nikada ni izgubili, unatoč pauzi dugoj devet godina koliko je prošlo od poslijednjeg studijskog albuma “Balance”

    Iščekujući nove materijale, na tržištu se pojavila kompilacija najvećih hitova ovih rockera, nazvana “The Best Of Both Worlds“. Na dva diska sa tridesetšest pjesama, nudi uistinu sve ono najbolje što su ovi muzičari snimili tijekom svog zajedničkog rada. Oni koji nikada nisu slušali Van Halen, možda ovu grupu poistovjećuju jedino sa hitom “Jump“, ali premda se slažem da im je ta legendarna stvar ostala zaštitni znak, i jedna je od najboljih stvari osamdesetih, preporučam da preslušaju ovu zbirku i da otkriju da Van Halen predstavljaju i odličan cover The Kinksa “You Really Got Me“, “Dreams”, “Eruption”, “Panama“, “Why Can’t This Be Love”, “Ain’t Talkin’ ’bout Love” ili “Right Now”. Svoje su mjesto unutar svih tih starih hitova pronašle i tri sasvim nove pjesme “It’s About Time”, “Up For Breakfast” i “Learning To See”.

    Konstatirajmo na kraju da ova zbirka zaslužuje svoje mjesto u vašim fonotekama, pogotovo ako ste ljubitelj rock zvuka, a u ovom slučaju ona (ova kompilacija) služi da se i prisjetite nekih starijih vremena kada je Van Halen žario i palio.

    Muziku podržava