Ovo je isto pravi Deep Purple

    3159

    Deep Purple

    Phoenix Rising

    dvd Live

    Datum izdanja: 24.06.2011.

    Izdavač: earMUSIC / Menart

    Žanr: Hard Rock

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Burn
    2. Love Child
    3. Smoke On The Water
    4. You Keep On Moving
    5. Highway Star
    6. Gettin’ Tighter: The History of Deep Purple MK IV
    1. Burn (Live Long Beach Arena)
    2. Gettin’ Tighter (Live Japan)
    3. Love Child (Live Japan )
    4. Smoke on The water/Georgia On MY Mind (Live Japan)
    5. Lazy (Live Long Beach Arena)
    6. Homeward Strut (Live Long Beach Arena)
    7. You Keep on Moving (Live Japan)
    8. Stormbringer (Live Long Beach Arena)

    Dugo vremena ‘skrivan’, po mnogima najmisteriozniji i najkontroverzniji period Deep Purplea, onaj iz 1975. i 1976. godine, malo, ili možda puno, ovisi kako se gleda, razotkrit će ovo izdanje.

    Naime, o tom kratkom, a u najmanju ruku turbulentnom periodu benda, nakon odlaska Ritchiea Blackmorea, s današnjeg aspekta i s današnjim razmišljanjima o ‘famoznoj’ MK IV postavi govore Jon Lord i Glenn Hughes.

    I to s velikom dozom poštovanja prema svemu što je Deep Purple u tom razdoblju prošao i napravio. Od riječi hvale za pokojnog Tommy Bolina, kojeg opisuju kao velikog gitarista i sjajnog momka, Lord se posebno osvrće i na, dosta često osporavan, a sigurno ‘najdrukčiji’ Deep Purple album “Come Taste The Band”, za kojeg kaže da je na njemu sve odlično napravljeno, dok Hughes nije propustio spomenuti i ranije članove benda i taj period, s naglaskom na koncertni album “Live In Japan”.

    Naravno, opširniji su tu osvrti na turneje, koncerte, tadašnju atmosferu u i oko benda, i obojica se slažu da je Deep Purple u tim trenucima uživao, svemu usprkos, veliku popularnost. Poduži razgovor s njima dvojicom, skoro sat i pol vremena, popraćen je kadrovima s koncerata, iz backstagea, s putovanja, snimkama ranijih postava benda, te kao posebnost, legendarno Ritchievo trganje kamere i gitare, koje je odavno ušlo u povijest.

    Muziku podržava

    Razgovor s njima dvojicom, upotpunjen i dokumentarnim intervjuima s Ianom Paiceom i Tommyem Bolinom, iako djeluje vjerodostojno, jer u konačnici nema razloga da se izokreće priča, malo je presuh, iznosi samo dojmove njih dvojice, pa s vremenom postaju pomalo dosadni. Ne toliko, ili ne uopće zbog tematike, jer je ona stvarno zanimljiva i iznose brojne detalje koje malo tko zna, nego zato što prečesto pojavljivanje istih lica malo ‘guši’ sveopći dojam.

    Znamo da Coverdale i ne voli baš pričati o periodu provedenom u Deep Purpleu, ali bi zato koji stariji intervju s njim obogatio priču i učinio je zanimljivijom, dinamičnijom, a u konačnici i edukativnijom. Ipak, treba reći da su i ova dvojica doista bili iscrpni i da svatko, tko to želi, a ako voli Deep Purple ne vidim razloga da ne bi želio, o tom kratkom, ali slavnom i sigurno vrijednom periodu, puno toga može saznati.

    A 30-minutni (šteta što je tako kratak) koncert iz Budokan Halla, održan 15. prosinca 1975. godine, upotpunjuje priču, i na njemu se može vidjeti i čuti da je Deep Purple bio vrhunska koncertna atrakcija i u ovoj formaciji i da je punio dvorane i stadione jednako, čak i bolje, nego slavnija mu i poznatija ranija postava.

    Epohalni naslovi poput “Burn“, “Smoke On The Water“, kojeg je pjevački izvukao Hughes, ili “You Keep On Moving“, s izuzetnim gitarskim umijećem Tommya Bolina, pokazuju svu veličinu ovog benda, a “Highhway Star” činjenicu koju sam jednom napisao i od koje ne odustajem – Coverdaleu je stvarno trebalo zabraniti da pjeva Gillanove pjesme.

    Ili barem neke, a među te ‘neke’ sigurno se ubrajaju “Smoke On The Water” i “Highway Star”, pa je zato zaista šteta da nema “Stormbringer” ili “Mistreated”, a da ne spominjem “Soldier of Fortune”. Obrnutim slijedom od opisanog sadržaji se nalaze na DVD-u, pa je tako prvi ‘na listi’ koncert “Rises Over Japan“, koji do sada nikada nije bio objavljen, čak niti na bootlegu, tek planiran nakon Bolinove smrti, a drugi dokumentarni film “GettinTighter: The History Of Deep Purple MK IV“.

    No meni se učinilo zgodnijim, čak i logičnijim, odgledati baš redoslijedom kojim je opisan. Dodatak izdanju je audio disk, na kojem se nalazi bogatiji sadržaj, ima osam pjesama i traje sedamdesetak minuta, a radi se o snimkama iz Long Beach Arene u Los Angelesu i japanskim koncertima. Nije baš razine kvalitete jednog “Live In Europe”, ali zbog raritetnosti sigurno ima ogromnu vrijednost, a i nije baš da je preloš. Dapače.

    I on, u okviru svojih mogućnosti, a nisu baš neznatne, daje doprinos rasvjetljavanju dijela priče o Deep Purple koja je često izbjegavana i još češće podcjenjivana. Mnogo se puta znalo čuti ‘to nije bio pravi Deep Purple’. Ovaj materijal, uz neke nedostatke, nudi potpuno drukčiju, obrnutu sliku, i svim sumnjičavcima pokazuje da je ovo itekako bio pravi – Deep Purple.

    Muziku podržava