Nakon kiše dolazi sunce

    1448

    Silver Jews

    Lookout Mountain, Lookout Sea

    Datum izdanja: 17.06.2008.

    Izdavač: Drag City

    Žanr: Indie Rock

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. What Is Not but Could Be If
    2. Aloyisius, Bluegrass Drummer
    3. Suffering Jukebox
    4. My Pillow Is The Threshold
    5. Strange Victory, Strange Defeat
    6. Open Field
    7. San Francisco B.C.
    8. Candy Jail
    9. Party Barge
    10. We Could Be Looking For The Same Thing

    Silver Jews je bend predvođen pjesnikom, prozaikom i likovnjakom Davidom Bermanom koji je osnovao grupu prije dvadesetak godina zajedno sa Stephenom Malkmusom i Bobom Nastanovichem. Malkmus je u određenom trenutku osnovao komercijalno uspješniji Pavement pa se nepravedno Silver Jews počeo nazivati vanjskim projektom Pavementa.

    Za razliku od Malkmusa, Bermanov životni i umjetnički put je bio posut s puno više frustracija i krivudanja: iako su albumi Silver Jewsa tijekom devedestih bili prihvaćeni kod kritike, uspjeh benda Silver Jews je uvijek bio u sjeni grupe Pavement.

    Godine 1999. Bermanu izlazi zbirka pjesama, a četiri godine poslije proživljava tešku osobnu krizu prožetu jakom depresijom, pokušava samoubojstvo pomoću koktela alkohola, droga i tableta za smirenje, nakon čega nalazi smirenje u judaizmu.

    Lookout Mountain, Lookout Sea” je nastavak tri godine starog “Tanglewood Numbers”, izdanog u jesen 2005. Iste godine se Berman odlučio upustiti u nešto do tada mu nezamislivo: prvu turneju grupe Silver Jews. Zlobnici bi rekli, psihijatrijske metode liječenja posrnulih rockera su uistinu napredovale u odnosu na prošla desetljeća.

    Muziku podržava

    I dobro je da je tako, jer tko zna koliko se umjetničkih talenata i krasnih ljudi pogubilo po putu zbog unutarnjih demona. Srećom, Berman je skrpan spašen, a nova ploča Silver Jewsa nosi mnogo lijepih trenutaka.

    Čini se da je Bermanov život ušao u mirniju fazu bez stimulansa koji su mu trovali tijelo i duh, a nakon preslušavanja novog albuma “Look Out Mountain, Look Out Sea”, može se zaključiti da mu to ni ne treba te da je kreativno i dalje u petoj brzini.

    Berman je pomalo ciničan i sarkastičan pjesnik, kao i Bob Dylan s kojim ga se često uspoređuje, njegova lirika je pjesma koja ispriča priču, iznese neki životni paradoks uz dozu humora, ali muzika albuma “Look Out Mountain, Look Out Sea” je došla s tromeđe grupa The Mamas And The Papas, Velvet Underground iz faze albuma “Loaded” i Johnnya Casha.

    Za razliku od Dylana, Berman ima strpljenja boraviti u studiju i glazbeno dovršavati i usavršavati svoja djela, a ne kao Dylan koji snimi ploču u par dana i onda se igra s tim pjesmama u različitim aranžmanima na turneji.

    Bermanov glas je na tragu Cashovog, vokalne harmonije (u kojima vrlo značajnu ulogu igra supruga Cassie) kao da su preuzete s albuma grupe The Mamas And The Papas, a gitarističke dionice su jako velvetovske, i to naročito iz faze albuma “Loaded”. Sve skupa odaje prilično lijep, nostalgičan dojam za prošlim ljetom, katkada doduše s previše cinizma u priči, ali ispripovijedano, odsvirano i otpjevano s puno duha.

    Slabije pjesme se traže povećalom, a trenuci kad se osjećaju žmarci su česti, i želja da se pjesme čuju opet i opet prisutna je stalno.

    Za obožavatelje zvuka šezdesetih ovo je potrebno kao vitamin C, a ostali će nakon preslušavanja ovog albuma biti u velikim kušnjama da im se priključe.

    Muziku podržava