2. prosinca 2020. ući će u povijest kao jedan od najznačajnijih za kanabis. Nakon preporuke stručnjaka Svjetske zdravstvene organizacije, UN-ova komisija za opojne droge (CND) izglasala je s 27 glasova za i 25 protiv, uklanjanje biljke kanabisa s popisa droga za koje se smatralo da imaju malu medicinsku korist. Godinama je kanabis na toj listi čamio rame uz rame heroinu.

Dekriminalizacija će nastupiti prije ili kasnije

Unatoč povijesnom izglasavanju, prerano je za veselje jer će kanabis sukladno zakonu UN-a i dalje ostati nedozvoljenim za nemedicinsku konzumaciju. O dekriminalizaciji i legalizaciji kanabisa na svjetskoj se razini govori mnogo, no gdje je zapelo u Hrvatskoj? Zastupnici Europskog parlamenta već su podržali upotrebu kanabisa u medicinske svrhe, a nakon povijesnog izglasavanja definitivno se može očekivati revoluciju u pogledu donošenja liberalnijih zakona i odluka o iskorištavanju punog potencijala konoplje. Činjenica je i da političke elite neće još dugo moći odolijevati dekriminalizaciji ili legalizaciji kanabisa s višim udjelom THC-a, jer će nam to kao i sve drugo servirati sve liberalnija EU.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by NowThis Weed (@nowthisweed)

Muziku podržava

O dekriminalizaciji i legalizaciji indijske konoplje uglavnom se govori kroz prizmu njezinih medicinskih učinkovitosti, koje doduše i jesu najveće. Međutim, potrebno je spomenuti i druge prednosti. Punim iskorištavanjem potencijala konoplje, ekonomske koristi bi za Hrvatsku bile ogromne. Od industrijske je konoplje (podvrste biljke Cannabis Sativa) moguće industrijski dobiti oko 20.000 proizvoda, neovisno je li riječ o hrani, kozmetici, tekstilu ili građevinskom materijalu. Iako je uzgoj industrijske konoplje u Hrvatskoj pojednostavljen tijekom travnja 2019. godine, ne može se reći da se u Hrvatskoj vrši dovoljan pritisak za legalizaciju svakog roda konoplje čiji bi udio prelazio dozvoljenih 0,2% THC-a.

Kanabisom do konkurentnosti

Društveni stavovi o konoplji (bilo koje vrste) polako se mijenjaju, što pokazuju i prve reakcije na nicanje prodavaonica u kojima se prodaju proizvodi od konoplje s visokim udjelom CBD-a i vrlo niskim THC-a. Tržište CBD-a jedno je od najbrže rastućih ne samo u Europi koje prema nekim podacima vrijedi više od 200 milijuna eura, već i u svijetu. Gotovo svakog mjeseca pristižu vijesti o zemljama koje su dekriminalizirale ili potpuno legalizirale kanabis, povisile minimalnu dozvoljenu dozu THC-a u proizvodima itd. Posebno je pozitivna bila vijest o Makedoniji koja ima u planu dekriminalizirati i legalizirati marihuanu za ugostiteljske i turističke potrebe, uz odgovarajuću kontrolu porijekla.

Htjeli to priznati ili ne, u Hrvatskoj smo vjerovali da smo po pitanju turizma nedodirljivi, sve dok nismo iskusili ”čari” globalne pandemije. Već dugo su među popularnijim europskim turističkim destinacijama Njemačka, Nizozemska, Češka, Italija, Španjolska, Portugal – sve redom zemlje koje su dekriminalizirale marihuanu ili dozvolile prodaju u coffeeshopovima. Jedino što je u ovom trenutku deplasirano misliti, je to da će nam dekriminalizacija marihuane odmoći po pitanju sve slabije turističke konkurentnosti ili da će nam dovesti kriminalce u zemlju. U Hrvatskoj svake godine otprilike 9.000 osoba bude kažnjeno za posjedovanje opojnih droga, prema tome tzv. kriminalaca imamo i u domaćem izvozu.

Što se događa u Hrvatskoj?

U Hrvatskoj su se vodile žustre rasprave oko ”Lex Cannabisa” zakonskog prijedloga kojim je previđeno maksimalno iskorištavanje punog potencijala konoplje. Iskorištavanje konoplje trenutačno je regulirano Zakonom o suzbijanju zlouporabe opojnih droga. Istim tim zakonom liberalizirana je konoplja s udjelom od 0,2% THC-a. Još prošlog listopada je u Hrvatskoj trebao biti donesen i pravilnik o tome kojim pravnim osobama bi se dozvolila proizvodnja marihuane, međutim, do dana današnjeg Ministarstvo zdravstva očito se zabavljalo prioritetnijim stvarima.

Dakle, kako stvari trenutačno stoje, u Hrvatskoj je kažnjivo saditi sorte s većim udjelom THC-a u bilo kakve svrhe. Iako se na prvu činilo kako će svi oni kojima proizvodi s visokim udjelom THC-a osiguravaju dnevnu funkcionalnost napokon doći na svoje, sve skupa je završilo kao priča o ljudima koji su dobili priliku legalno izdvojiti pozamašnu svotu novca za nešto što im je prioritetno. Je li si puno njih s time pomoglo? Pa, baš i ne.

Prema trenutačnom prijedlozima ”Lex Cannabisa” omogućilo bi se posjedovanje i sadnja najviše 9 biljaka za osobne svrhe. Za sve preko toga, predviđene su maksimalne kazne kako bi se spriječilo zloupotrebu. Važno je istaknuti i kako sorte s udjelom konoplje manjim od 0,2 posto THC-a nisu predviđene za proizvodnju kozmetike, boja i lakova, betona, tekstila kao niti u ostalim vrstama industrija. Prema nekim predviđanjima, legalizacijom konoplje u Hrvatskoj unutar desetak godina moglo bi se zaposliti preko 100.000 ljudi. Što čekamo?

0 Shares
Muziku podržava