Ukinite Porin ili ga mijenjajte za Grammy (s nadoplatom)

1843

Hoće li biti Porina ove godine? Treba li nam uopće Porin? Što se uopće događa s Porinom i koja je razlika između Porina danas i onih prošlih?

Razlika očito ima, a jedna bitna jest da se sredinom veljače ne zna baš ništa oko ovogodišnjeg 21. Porina. Nakon jubilarnog lanjskog, ovaj je mogao postati Porin za 21. stoljeće, međutim ne bu išlo.

Nerad i aljkavost
‘Organizirali’ smo (su) glazbu, napravili velike udruge, a na kraju ispada po onoj staroj; puno babica kilavo dijete. Upravo je nevjerojatno da pored glazbenih i diskografskih udruga, uopće pričamo o tome. Upravo je nevjerojatno da se njihovi članovi ne bune? Jel pitaju gdje ide lova od članarine?

Kako se kažnjava nerad i aljkavost? Smjenama, otkazima, stečajevima, pa i predstečajnim nagodbama kako vidimo. Jednostavno, ako ne radite svoj posao, ili ga radite loše, smijenit će vas jer radite štetu i nikome ne donosite koristi, a ni lovu.

Muziku podržava

Nema javnih znakova života Porina
Naravno da nam Porin treba, samo je pitanje kakav? I pitanje je da dobra tradicija, koja je iznjedrila dobrih stvari, ne propadne zbog novih šefova. Glasam za Porina od 1994., kad me pozvao pokojni Dražen Vrdoljak, svi mi znamo koliko se nešto može dobro napraviti.

Podijelili smo Grammye, Zlatne globuse, Oscari će uskoro, ali iako se radi o neusporedivo većim manifestacijama, i što smo daleko manje tržište, sredinom veljače nema nikakvih znakova života i aktivnosti (javne) na frontu Porina.

Prije se otprilike znalo; do kraja (prošle) godine nakladnici prijavljuju diskografska izdanja, a prvih dana Nove godine već su užurbano radile komisije i provjeravale prijave, ozbiljno se dogovaralo organizacijske detalje Porina, gradove u kojima se gostovalo, obično u svibnju.

Porin za Novu godinu?
I to je bilo kasno, jer su mnogi do tada već zaboravili prethodnu godinu pa je bilo teže natjerati publiku i javnost da se masovnije kupuju albumi pobjednika. Upravo zato su sve slične svjetske manifestacije na početku godine, da se još malo zaradi na prošloj.

No, prema svemu sudeći, ove godine Porin bi se mogao održati u rujnu, to bi bilo realno. Otišla je ekipa koja je zadnjih godina vodila Porin i pokušala ga modernizirati, medijski i sponzorski ojačati, što je izazivalo napade žući purista koji su tvrdili da je glazba sveta i da nam ne treba nikakav face-lifting, pa niti komercijalni.

Šteka i šepa
Međutim krivo, jer sve je odavno komercijalno, pa i glazba. Ne pokušati ‘prodati’ tu istu glazbu, pa i Porina, zainteresiranim stranama (ne daj Bože strankama), ne bi bilo tržišno zdravo. Ne pokušati prodati zbog vlastite indolencije, a kriviti druge, još je gore. Jer ako ne probate prodati vi, doći će vam netko drugi, recimo Deezer. Zbrojimo li kakvo nam je tržište tj. koliko se ‘prodaje’ i tko je danas zadužen za organizaciju Porina (diskografi), nije tajna zašto sve šteka i šepa.

Zato jer im Porin ili nije bitan, ili im ne donosi koristi? Onda ga ukinite.

Budućnost u iznajmljivanju glazbe
Kad vidimo koliko se poveća prodaja glazbe u svijetu nakon Grammya, mogli bi se koknuti. A i vremena su se promijenila, na našu štetu. U svijetu podatci pokazuju da su lani prvi puta streaming servisi smanjili legalni download glazbe (iako je još uvijek, naravno, velik). Kod nas prvi streaming servis (Deezer) nema što smanjiti, ali budućnost je, čini se, definitivno na strani ‘iznajmljivanja’ glazbe. Bez obzira na kvalitetu, jer full blown CD ipak zvuči bolje od mp3-ce na u (valjda) bitraži 320kbps (ako nije manje).

Stoga i izvještaj HDS-a (Hrvatskog društva skladatelja) da su na nedavnom Midemu započeti pregovori da se do kraja godine kod nas dovede još nekoliko streaming servisa poput Deezera (bit će ih još tri), dovoljno govori kamo stvari idu.

Ako dođe iTunes najebali su svi
Idu u budućnost. A ako dođe i iTunes, što je teže, najebali su svi pored njega, opet bez obzira na kvalitetu; jer kupujete neke pjesme, ali ne u FLAC-u nego samo do 320mbps. U takvoj situaciji potpuno je jasno da lijeni diskografi – koji ove godine vode glavnu riječ oko Porina – nemaju volje baviti se nečime za što ne znaju kako će proći i kakve im koristi zapravo donosi, a treba se malo i potruditi, bez obzira što na raspolaganju postoji logistika za koju bi drugi platili.

S druge strane, ako prodaja nosača zvuka opada, streaming donosi koristi, ali to je druga priča koja nema ključne veze s diskografima. Priča kojoj ne treba Porin, s kojim samo treba raditi i zajebavati se, truditi se. No, to nije naš problem; novinari i javnost mogu prigovarati što hoće, jer je ovo problem diskografa kao organizatora Porina i oni su krivi zbog toga.

Mana s neba pored dovoljno mana
Je li uopće moguće da se ovakvo aljkavo zatezanje s Porinom događa pored organizacija poput Hrvatske glazbene unije, Hrvatske diskografske udruge i sličnih utemeljitelja Porina? Tko tamo što radi i zašto će se poslije buniti za loš status glazbe u Hrvatskoj?

I opet će ispasti da netko (recimo novinari?) ‘miniraju’ Porin, a ovi koji se s njim trebaju baviti rade pizdarije i čekaju da na vrbi rodi grožđe, da im padne mana s neba pored dovoljno njihovih mana.

Bit će krivi svi drugi
Prošlih godina nova ekipa na čelu Porina uspjela je pomaknuti neke stvari, mada uvijek postoje različita mišljenja. Nešto su uspjeli, nešto nisu, ali spram ovoga što se (ne)događa danas nema mjesta usporedbi. Porin je zadnjih godina populariziran, medijski je bio najjače zastupljen, sponzorski također. Svi mi godinama smo znali pisati i za i protiv Porina, prigovarali svašta, ali se radilo.

Sada se ne radi ništa, bar ne ništa pametno, poslije će biti krivi svi dugi. Vidimo da i Grammy ima problema oko kojih smo se i mi navlačili po komisijama radeći i mijenjajući pravila; ako nagradu za rock album godine, pored svih aktualnih poslastica, dobije koncertna snimka Led Zeppelina iz 2007., benda koji ne postoji 34 godine (koji privatno i javno jako volim), onda bi ja to promijenio.

Ali to su estetski problemi, nas muče oni temeljni; opći nerad i neznanje da se ozbiljno bavi domaćom glazbom i Porinom. Pa onda ga ukinite ako vam ne treba, a ne da drugi strepe oko vašeg djeteta o kome se ne brinete. Oduzmite im Porina?

Kampanjski nerad
Ili mijenjajmo Porin za Grammy, dvojbeno za sigurno, kad niste u stanju jednu normalnu, potrebnu manifestaciju koja ima tradiciju i razrađen sustav rada i udruge utemeljitelje, dovesti do razine normalnog funkcioniranja.

A ne ekscesnog, kad se u zadnjih pet minuta radi ono što je kampanjski propušteno čitave duge faking godine. I dajmo nadoplatu Grammyju, jer oni nama sigurno neće…

0 Shares
Muziku podržava