Turska pobjednica Eurosonga

6219

Turska je pobjednik natjecanja za pjesmu Eurovizije održanom sinoć u Rigi. Turska predstavnica pobjedila je nakon velike borbe s Ruskim duom T.A.T.U. i belgijancem Urban Trad. Turska pjevačica Sertab Erener s pjesmom “Every Way That I Can“, dok je Belgija osvojila drugo mjesto, a kontroverzne ruskinje su ostale na 3. mjestu. Sertab Erener je jedna od najpopularnijih turskih pjevačica, s nakladom od preko 4 milijuna albuma.

Hrvatska predstavnica Klaudija Beni osvojila je 15. mjesto, što nije dovoljno za direktni ulazak bez kvalifikacija za idući Eurosong. Uvjerljivo najlošije je prošla Velika Britanija. Ogromna zemlja sa svjetski popularnom glazbenom industrijom nije osvojila niti jedan bod, što je najlošiji plasman Britanaca u povijesti. Duo Jemini kojeg čine Chris Crosbey i Jemma Abbey obrukali su svoju zemlju.

Jedine prave zvijezde i atrakcija ovog nezaminljivog natjecanja bile su Lena Katina i Julia Volkova iz sad već čuvenog lezbijskog dua t.A.T.u.. Novinari su ih naprosto proganjali cijelo vrijeme priprema, a one su čak prijetile da će na pozornicu izaći – gole. Ipak, na stageu su se pojavile odjevene u traperice i bijele majice, a kad je prilikom performancea trebalo doći do njihovog ‘bliskog kontakta’ redatelj je stručno smaknuo kameru s njih dvije. Ako nekog zanima, pjeval se pjesmu “Don’t Believe, Don’t Fear, Don’t Ask” na ruskom.

Eurosong je održan u glavnom gradu Latvije, Rigi, pred 6000 gledatelja i uzvanika u dvorani Skonto Hall. Latvija je platila pola od 11 milijuna dolara koliko je koštao ovaj događaj. Još nekoliko milja dolara potrošeno je na uređenje cijelog grada i Skonto Halla.