Rock’n’roll puše 50 svjećica! A nije ni blizu kraja…

2442

Punk slavi 35 godina, Sham 69 na Svetog Nikolu dolazi u zagrebačku Tvornicu. Predgrupa je bend Davorina Bogovića koji će po tko zna koji put svirati jedne te iste pjesme Prljavog kazališta.

Jedna pjesma počinje ovako: “Moje ime je Davorin Bogović, a ovo sve oko
mene, to je Crno bijeli svijet”. 35 godina punka, Sham 69, Rinči, “Crno
bijeli svijet”…

Nije najava koncerta, nije ni slavljenje legendarnog i odličnog vječno ćelavog mladića ili ćelavog vječnog mladića iz Dubrave. Ovo je priča o početku rock’n’rolla i poruka organizatorima koncerta u čast 35 godina punka da su nešto zaboravili.Šestog prosinca 2012. rock’n’roll slavi 50 godina samog sebe u Hrvatskoj. To izgleda baš nikog nije briga, ali ostavimo za sad to po strani. Fokusirajmo se mi na naš predivan glazbeni pravac koji nam nitko nikad neće uzeti.Ljeta gospodnjeg 1956. Ivo Robić izdao je pjesmu “Shake, Rattle and Roll”, obradu istoimene dvominutne pjesme jednog od definitivno najvažnijih tvoraca rock’n’rolla u prvoj polovici pedesetih godina Billa Haleya. To je vjerojatno prva poznata domaća snimka rock pjesme na hrvatskom jeziku. No, rock’n’roll ne slavi ove godine 56. rođendan jednostavno zato što obrada Ive Robića nije ni blizu rock’n roll, već je džezirana pjesma koja mnogo bolje leži našem ‘šlager majstoru’. Ubrzo se u Beogradu pojavio Mile Lojpur, u Hrvatskoj je počeo svirati bend 4M, u Pariz su najurili Karla MetikošaA onda je šestog prosinca 1962. bend Bijele strijele izdao EP ploču pod imenomSvi trče oko Sue” sa četiri pjesme, od čega su tri bile prepjevi stranih hitova na hrvatskom jeziku, kako je to u vrijeme šezdesetih bilo vrlo često. Prečesto. To je bila prva ‘čista’ ploča novog zvuka, s ove distance nevjerojatno važna. Uz to, imala je na kraju i jedan instrumental koji se može shvatiti kao početak ‘električara’ koji su drmali Jugoslavijom svojim instrumentalima sredinom šezdesetih.Pjesma “Svi trče oko Sue” u originalu je “Runaround Sue” američkog pjevača Diona koji je ostao upamćen prije svega po ovoj i još jednoj pjesmi. Pjesma je u originalu nastala u rujnu 1961., u onom ne baš najboljem vremenu za rock kad je era bazičnog rock ‘n’ rolla zauvijek prošla, a britanska invazija još nije počela.

Sljedeća pjesma bila je “Rastanak“, prepjev odlične “Sealed With a Kiss” koja je možda i najpoznatija, u to rano vrijeme, u verziji Briana Hylanda. Ova pjesma je, ruku na srce, jedna od najboljih koje su nastale na početku šezdesetih u svijetu, a čini se da su Bijele strijele možda mogle izvući i više iz nje.

Treća pjesma na EP-u bila je “The Wanderer” Diona, a to je ta druga poznata pjesma po kojoj je taj pjevač ostao zapamćen, uz “Runaround Sue”. Bijele strijele ovu su pjesmu obradile ne mijenjajući jezik na kojem je nastala. Dobili su ovo ->

Muziku podržava

Četvrta i posljednja pjesma na EP-u bila je spomenuta instrumentalka “Strijele“, na kojoj je najzanimljivija stvar što na trenutke pjesma zvuči iznimno blizu pucnjevima iz nekog oružja. Ta pjesma jedna je od prvih takvih instrumentalnih rock pjesama snimljenih na ovim prostorima i zasigurno najznačajnija na ovom EP-u.

Nažalost, o datumu šestog prosinca 1962. i o ovoj ploči izgleda da ne govori nitko u Hrvatskoj osim Siniše Škarice koji je ovaj datum spomenuo nekoliko puta i bez čijeg rada na rock povijesti praktički nitko ne bi znao da rock danas slavi 50. rođendan. Tako je Siniša Škarica zaslužan i za ovaj tekst pa se zahvaljujemo i njemu.

Ovdje bismo mogli napisati i povijest rock glazbe u Lijepoj našoj, ali za to nema potrebe. Neka ova ploča ostane sama jer to i zaslužuje i neka zauvijek ostane zapisano da je rock svoj jubilarni rođendan proslavio na hrvatski dostojanstven način – šutnjom.

0 Shares
Muziku podržava