Rock Christmas; teško je biti punk-vjernik

2334

U trenutku kada je zdravstveni odgoj i zdrav razum u školama problem za crkvu, kako je tek ‘manjinama’ kod nas koje pokušavaju svoj glazbeni odgoj i rock-soundrack usuglasiti s božićnim blagdanima?

Rockeri i rapperi, punkeri i ostali iz tranzicijskih zemalja ujedinite se, jer ovako rasitnjenima nije vam lako. Ni inače. Na sto su muka i lomača kako adekvatno posložiti zvučnu kulisu u iPodu ili nekom drugom plejeru, kako pomiriti estetiku i vjeru a da im ne dođe glave ‘Spanish inquisitiooon!’ (slava Monty Pythonima koji su davno sve rekli).Glazba i razglas mogu se koristiti za svašta, pa i božićna glazba koja trenutno vrišti s mnogih zvučnika i radija. U tom kolopletu posebno je zanimljiva božićna pop glazba, tu se svašta može naći već par desetljeća, od dragulja do potvrde teze ‘do kiča tri putića’. I puno više od tri.Brejking gnjus
Turobna glazba sa zvučnika po stupovima koja vas dočeka po parkiralištima shopping centara – neke vrste novih crkvi gdje obitelji idu (i nedjeljom) jer je parkiralište besplatno, supruga kupuje, djeca su u igraonici a muž bezbrižno pije hladno pivo) uvijek me podsjećala na konc-logore.

Od prije par dana i zagrebački su tramvaji postali slični; uveli su razglas (fercera i probija), vrlo praktičan kanal za promociju gradskih struktura. Kako se ranije nisu sjetili? Nema više mira, koncentracije i meditacije tijekom vožnje ili zastoja.

Muziku podržava

Ne znam tko je urednik, ali aktualne brejking gnjus su; Bandić primio betlehemsko svjetlo mira, pater Linić na Velesajmu ima predavanje “Ima nade za nas” (Slavku nitko ne bi vjerovao, a Zečić i Rozga definitivno su postali inspiracija s pjesmama sličnih naziva). U Holdingu je otvorena izložba “Vidljivo o nevidljivom”, dobar naziv, provokativan čak.

Punk is Not Bad
I tako smo u ovo pretprazničko vrijeme prije lijepih fontana dobili još jedan dokaz da gradske vlasti misle na nas. Svi su blagoglagoljivi i darežljivi, fotografiranje sa dječicom i umirovljenicima otprilike je kao druženje s rizičnim skupinama. Uglavnom, svatko misli na svakog a Holding na sve nas zajedno.

Naravno, jedan dan posta teško će nekoga spasiti za sva sranja koja je napravio tijekom godine, a i ovi koji misle da će ih par dana priče o dobrim djelima spasiti pakla moraju znati onu staru; put do pakla popločen je upravo dobrim namjerama (i lošim pločama). Ali punk is not bad, pa ni u božićnoj pjesmarici.

Paklenska božićna glazba
Pa kad smo već kod loših ploča krenimo malo na teren božićne glazbe koja se šakom i kapom koristi, reklamira i prodaje ovih dana. Božićna pop/rock glazba može biti paklenski dobra, ali može biti i za pakao. Ako bi se po glazbenom ukusu dijelile ulaznice za ‘gore’ i ‘dole’, eto problema.

“Do They Know It’s Christmas?” pitale su se britanske pop-zvijezde 1985. na megauspješnom singlu koji se i ovih dana bjesomučno vrti s radijskih postaja. Jednom od najuspješnijih novijih pop pjesama s temom Božića u novije vrijeme, izravno je izrečena namjera koju božićni albumi i pjesme pop-glazbe nose sa sobom: dajmo svima do znanja da je Božić i pokušajmo pritom ubrati koji euro ili kunu više u blagdanskoj potrošačkoj groznici.

Brak iz interesa
Ali koliko loše glazbe stane u potrošačku košaricu? Pred kraj godine započinje stara navika u kojoj reizdanja i prepakiranje davnih pjesama predstavljaju najbrži put do zarade. Sezona kompilacija s davno amortiziranim materijalom govori da je strategija ‘ponavljanje je majka mudrosti’ omiljena paradigma potrošačkog odjeljka masovne kulture.

Božićni blagdani spadaju u kalendarske datume koji mogu izravno zacrtati gotovo cjelokupnu planetarnu infrastrukturu, pa i diskografsku industriju.

A ona zbog prirode posla ima razloga za slavlje; pored blagdanskog raspoloženja darovi koji se kupuju više nego inače idealni su za pojačane aktivnosti i poplavu uradaka na zadanu temu koji su postali skoro samostalna grana unutar pop glazbe.

Shopping centri i CD-shopovi zasuti su kompilacijama koje po sistemu ‘lagano, lagano’, ‘promiksano i izmiješano’ predstavljaju nove i stare božićne pop-zgoditke. I kod nas je pojačan priljev tematskih izdanja, ali u inozemstvu je konkurencija daleko jača. Ne ulazeći opširno u temu o kojoj bi se bez problema dalo napisati desetak kartica teksta nije teško pronaći anglosaksonske šampione božićne tematike u pop glazbi.

Sumnjiv moral
Koji su, vidi vraga, nudili sumnjiv moral ‘demonskog Elvisa’ ili mobstera Sinatre pod božićno drvce i time utrli put kasnijem punkerskom svjetonazoru. Svake sezone ispočetka se uspijeva ponuditi i puno novog među mnoštvom starih snimaka, ali najčešće prevladava sirupasti karakter glazbe na temelju kojega neambiciozni radijski voditelji pričaju bajke poluzainteresiranoj publici.

No, pored općih mjesta i stalnih obrada “White Christmas” ili “Santa Claus Is Coming To Town” postoji i drugi put, ‘pomaknuta’ čitanja koja istoj temi daju oduška i dokazuju da pop glazba može biti provokativna, duhovita i jezi(ča)va.

Tom i Jerry piju sherry
U trenutku kad ne znamo je li na redu ‘doom and gloom’ smak svijeta ili ‘white Christmas’, recesijski doduše, (može i bez snijega u Zagrebu ako može), nije zgorega podsjetiti se na pjesme koje priču promatraju s druge strane, na tragu South Parka i Montya Pythona. Zašto i kod nas nema sličnih pokušaja ostaje pitanje, mada su i Bozanićevi recentni govori dovoljno poticajni, ali domaći glazbenici za sada šute i prave se neduhoviti.

Ovih 35 pjesama, a ima ih još, nešto su poput Adams Family pop glazbe i govore kako je to kad nema poklona ili su igračke neispravne, kad vidiš obitelj koju nisi godinu dana a najradije i ne bi, kako je to kada se komercijaliziraju blagdani, kad i heavy metal ima svoju, kad raste depresija i broj samoubojstava a Tom i Jerry piju sherry. Jedan sasvim dobar alternativni soundtrack za kraj bora, ako već ne ispod…

Kevin Bloody Wilson: “Ho Ho Fucking Ho”
Mighty Might Bosstones: “This Time Of Year”
King Diamond: “No Presents For Christmas”
Ramones: “Merry Christmas (I Don’t Want To Fight Tonight)”
Sonic Wailers Galaxies: “Merry Christmas”
Shonen Knife: “Space Christmas”
Dennis Leary: “Merry Fuckin’ Christmas”
Stiff Little Fingers: “White Christmas”
The Knife: “Reindeer”
Aimee Mann: “I Was Thinking I Could Clean Up for Christmas”
The Fall: “No Xmas for John Quays”
De La Soul: “Millie Pulled a Pistol on Santa”
The Sonics: “Santa Claus”
Tiny Tim: “Santa Claus Has Got The AIDS This Year”
The Pogues i Kirsty MacColl: “Fairytale Of New York”
The Vandals: “Oi! To The World”
The Goodies: “Father Christmas Do Not Touch Me”
Fear: “Fuck Christmas”
The H. P. Lovecraft Historical Society: “Carol Of The Old Ones”
Tom Leher: “A Christmas Carol”
The Hollywood Undead: “Christmas in Hollywood”
Showcase Showdown: “Merry Christmas I Fucked Your Snowman”
Gruff Rhys: “Slashed Wrists This Christmas”
Denim: “I Will Cry at Christmas”
Miles Davis: “Blue Xmas (To Whom it May Concern)”
John Valby: “It’s Beginning to Look Like Syphilis”
Weird Al Yankovic: “The Night Santa Went Crazy”
Arrogant Worms: “Christmas Sucks”
Mr. Hankey & Kenny McCormick: “The Most Offensive Song Ever”
Ren & Stimpy: “I Hate Christmas”
Maddy Prior: “Coventry Carol”
Jingle Punx: “Snoopy’s Christmas”
Snap-Her: “I Hate Christmas”
MDC: “Black Christmas”
Peter & the Test Tube Babies: “I’m Getting Pissed For Christmas”

0 Shares
Muziku podržava