Netflix – 40 serija za zavaliti se u kauč i gledati, verzija 2.0 (2023.)

1086

Netflix u sad već relativnoj dubokoj jeseni i dalje ima zavidnu ponudu serija. U biti, ponudu toliko zavidno da ćete prokleti svijet zašto dan ima samo 24 sati. Zato donosimo popis od 40 serija koje je apsolutno nužno i akutno pogledati. Sličan popis napravili smo još ovog travnja. Ovaj popis logični je nastavak tog popisa, iako smo ususret toploj jeseni popis ažurirali novim naslovima, te dodavali, izbacivali, ispisivali i dopisivali po njemu.

Netflix – 40 serija koje se ne propuštaju

1. Wednesday (2022. –)

Wednesday je horor serija s primjesama komedije i SF-a, temeljena na liku djevojke Wednesday Addams Charlesa Addamsa, koja pokušava riješiti nadnaravni misterij u svojoj školi. Serija je poslastica za sve koji su na jedan ili drugi način gledali “Obitelj Addams”.  Seriju su stvorili Alfred Gough i Miles Millar, a u glavnoj ulozi je Jenna Ortega, uz Catherine Zetu-Jones i Luisa Guzmána. Lik Wednesday kroz svoju hladnu, bezosjećajnu osobnost otkriva kako se povezati s obitelji i prijateljima, ali ujedno i uzrokuje sukobe i dovodi u neugodne situacije.

Muziku podržava

Serija trenutno ima jednu sezonu, dok je druga sezona već u najavi.

2. Top Boy (2011.-2023.)

Britanska kriminalna drama “Top Boy” ove je godine završila sa svojom petom sezonom. Prve dvije sezone serije snimljene su između 2011. i 2013. za engleski Channel 4. Seriju je na veliki interes oživio Netflix, koji je između 2019. i 2023. dodao još dvije nove sezone. Serija obrađuje problem nasilja i bandi u londonskoj četvrti Hackney. U okviru nagradi za najbolje britanske TV serije, “Top Boy” je pokupio hrpu nominacija i nagrada; između ostalog i nominaciju za najbolju seriju i žensku sporednu ulogu, te nagrade za najbolju glazbu i najbolju režiju u sklopu fikcije. Glazbu potpisuju legendarni Brian Eno i Michael Asante, a soundtrack između ostalog uključuje i primjese grimea, hip-hopa te R&B-a. Na jednoj od pjesama soundtracka (“Behind Barz”), nalazi se i Drake, inače veliki obožavatelj serije.

3. Godless (2017.)

Iako je kao mini-serija izdana još 2017. godine, tematika “Godless” rezonira i danas. Radnja se događa 1884. godine u Novom Meksiku. Roy Goode, odmetnik koji bježi od Franka Griffina nakon navodne Royeve izdaje. Tijekom bijega Roy dolazi u gradić La Belle, u kojem su gotovo svi stanovnici žene. Washington Post i Vanity Fair seriju su označili za jednom od najboljih za 2017. godinu.

4. Dark (2017.-2020.)

Prva Netflixova originalna serija na njemačkom jeziku, “Dark” počinje s tajnom vezom, nestalim tinejdžerom i sablasnom špiljom koja postavlja atmosferu za ostatak serije. U fikcijskom njemačkom gradu Windenu, nestanak tinejdžera otkriva sablasne tajne posvađanih obitelji. Iz nestanka će kasnije proizaći teorije o putovanju kroz vrijeme te propasti četiri uglednih obitelji Windena – Kahnwald, Nielsen, Doppler i Tiedemann.

5. The Fall (2013.-2016.)

“The Fall” je kriminalna drama, čija je radnja smještena u Belfastu, glavnom gradu Sjeverne Irske. Tamo Stella Gibson, inače inspektorica Londonske policije pokušava ući u trag serijskom ubojici Paulu Spectoru. Između ostalog, Gibson se prilikom istraživanja susreće s problemima unutar svojeg tima te tamošnjom policijom. Spector je inače baziran po slučaju Dennisa Radera, američkog ubojice koji je između 1974. i 1991. ubio barem 10 ljudi. Rader je sam sebi dao nadimak “BTK ubojica (bind, torture, kill – veži, muči, ubij)”.

6. After Life (2019.-2022.)

Ricky Gervais, kada ne govori bolnu istinu kao voditelj na 77. Zlatnom globusu, snima melankolične serije. “After Life” je britanska crna komedija, koju je stvorio, napisao i režirao Ricky Gervais. Također, Gervais se nalazi u glavnoj ulozi novinara Tonyja Johnsona za lokalne novine “Tambury Gazzette”. Johnsonov život u potpunom je rasulu nakon smrti njegove žene Lise od raka dojke. Tony nakon smrti razmišlja (i pokušava) samoubojstvo te usput krivi i kažnjava cijeli svijet za smrt svoje žene. Ipak, između svega toga Tony pokušava naći ljepotu u malim stvarima.

7. Ozark (2017.-2022.)

Za ovu jesen predlažemo još jedan kartelsko raspoloženi spektakl. Serija prati Marty i Wendy Byrde, odnosno bračni par koji se je s obitelji preselio na području akumulacijskog jezera Ozark u srednjem Missouriju. Tamo bračni par za šefa meksičkog kartela mora u pet godina oprati čak 500 milijuna dolara. Nakon selidbe duboko unutar Missourija, obitelj Byrde dolazi u kontakt s lokalnim kriminalcima i lokalnom mafijom u Kansas Cityju.

8. The OA (2016.-2019.)

Kao definicija riječi mindfuck, “The OA” je misterij/drama, koja prati Prairie Johnson, koja se je ponovno vratila nakon sedmogodišnjeg nestanka. Nakon povratka, Prairie sama sebi dodjeluje nadimak “OA” (original angel). Unatoč tome, da je prije nestanka bila slijepa, Prairie sada vidi. Snimljene su samo dvije sezone serije do naprasnog ukinuća s strane Netflixa 2019. godine. Nakon ukinuća je na društvenim mrežama povodom nezadovoljstva fanova nastala kampanja #SaveTheOA, koja do današnjeg dana ipak nije uslišana.

9. Love, Death & Robots (2019 –)

Za razliku od prijašnjih serija, epizode ovog animiranog spektakla nisu međusobno povezane. “Love, Death & Robots” animirani je spektakl u režiji Tima Millera. Serija prati različite događaje vezane uz robote, distopiju, alternativnu povijest te daleke planete. Svaku epizodu napravio je različiti animacijski studio, a serija se nalazi primarno u SF-u. Unatoč tome, kroz seriju su prošarani motivi komedije, horora i fantasy žanra. Ako tražite nešto što nema veze s vezom, a istovremeno ima, onda je “Love, Death & Robots” svakako serija za vas.

10. Bodyguard (2018.)

Iako snimljena samo u 6 epizoda, “Bodyguard” je svakako jedna od najuzbudljivijih političkih trilera posljednjih godina. U “Bodyguardu” susrećemo Davida Budda, nekadašnjeg narednika britanske vojske, koji se bori s posljedicama PTSP-a nakon rata u Afganistanu. Nakon vojne karijere, Budd je zaposlen kao osobni zaštitar ministrice unutarnjih poslova Julie Montague. U seriji se ističe gluma Richarda Maddena u ulozi Budda, za koju je 2018. godine dobio Zlatnog globusa za najbolju mušku ulogu u dramskoj televizijskoj seriji.

11. Mindhunter (2017.-2019.)

“Mindhunter” je psihološki triler s elementima povijesne fikcije. Serija je otprilike smještena u razdoblje između 1977. i 1981. godine u američkom gradu Quantico, gdje se nalazi akademija FBI-ja. Tijekom serije agenti Holden Ford i Bill Teach ispituju poznate serijske ubojice u nadi razumijevanja njihovih motiva te lakšeg pronalaženja drugih serijskih ubojica. U seriji su između ostalog ekranizirani mnogi serijski ubojice; prije spomenuti Rader, Edmund Kemper i Montie Rissell samo su neki od njih. Poseban naglasak je na istraživanju ubojstava u Atlanti, gdje je između 1979. i 1981. misteriozno ubijeno 30 ljudi.

12. Chef’s Table (2015.-2019.)

Mini-dokumentarac “Chef’s Table” svakako je za sve one koje zanima kako fukcioniraju Steve Karapandže po svijetu. Još od 2015. godine, “Chef’s Table” intervjuira kuhare širom svijeta te ih ispituje o životnim strastima te talentima. Nama najbliže je serija došla u svojoj drugoj sezoni, odnosno 2016. godine. Tada se je u petoj epizodi sezone pojavila poznata slovenska kuharica Ana Roš, čiji je restoran, Hiša Franko u Kobaridu dobio i treću Michelinovu zvjezdicu. Iako je službeno serija završila sa snimanjem 2019. godine, nedavno je snimljeno nekoliko spin-offa (France/BBQ/Pizza), koji su također dostupni na Netflixu.

13. Unbelievable (2019.)

“Unbelievable” dolazi kao ekranizacija slučaja serijskih silovanja, koja su se između 2008. i 2011. dogodile na području Washingtona i Colorada. Glavni lik serije je Marie Adler, koja je kroz seriju optužena za lažne optužbe silovanja. “Unbelievable” je miniserija bazirana na članku T. Christiana Millera i Kena Armstronga, “An Unbelievable Story of Rape”, u kojem su Miller i Armstrong otkrili ogromne povrede pravde u prije spomenutim serijskim silovanjima. Članak je za svoja otkrića u povredama pravde kod žrtava silovanja dobio i Pullitzerovu nagradu.

14. Cobra Kai (2018. –)

Svijet je implodirao u samoga sebe nakon što je 2018. “Cobra Kai” najavljen kao nastavak poznatog filmskog serijala “Karate Kid”. U seriji, koja prati Daniela LaRussa i Johnnyja Lawrenca tridesetak godina nakon Danielove pobjede nad Johnnyjem 1984. godine u All-Valley karate turniru. U uloge LaRussa i Lawrencea su se vratili Ralph Macchio i William Zabka, a šesta sezona serije je najavljena za snimanje. Međutim, snimanje 6. sezone je prekinuo štrajk Američkog udruženja pisaca.

15. Peaky Blinders (2013.-2022.)

Ovu krasoticu od serije ne treba posebno predstavljati. Radnja se odvija u siromašnom predgrađu Birminghama prepunom kriminala u periodu nakon završetka Prvog svjetskog rata. Serija je ime dobila po pravoj birminghamskoj bandi, koja je operirala približno između 1880. i 1910. godine. Unatoč tome, radnja “Peaky Blinders” se događa između dva svjetska rata, dok je glavni lik Tommy Shelby (Cillian Murphy), ambiciozni vođa Peaky Blindersa.

16. Russian Doll (2019. –)

Kako bi bilo proživjeti jedan dan beskonačno mnogo puta? Upravo se to pita serija “Russian Doll”, koja prati Nadiu Vulvokovu, softversku inženjersku koja svaki dan proživljava isti dan. Naime, Nadia se budi svaki dan na rođendanskoj zabavi svojeg 36. rođendana. Nakon toga, ona umire te se budi, ne znajući što se događa. Uz pomoć Alana, kojemu se događa ista situacija, Nadia pokušava izbjeći zamku.

17. Love (2016.-2018.)

“Love” je serija koju se može svrstiti u žanr romantične komedije. Međutim, serija je daleko od neke definicije konvencionalne romantike. Serija prati romantične peripetije učitelja filma, Gusa i urednice programa na satelitskom radiju, Mickey. Tijekom serije, Mickey i Gus prolaze kroz niz romantičnih brodoloma. Svaki između tih brodoloma otkrivaju i dio njihove osobnosti – Mickey na kraju ispada konfliktna ovisnica o seksu, dok je Gus impulzivan, sa slabim društvenim vještinama.

18. Unbreakable Kimmy Schmidt (2015.-2019.)

“Unbreakable Kimmy Schmidt” dolazi kao jedna od komedija s bizarnijom premisom. Naime, Kimmy Schmidt je imala samo 14, kad ju je u američkom gradiću Durnsville oteo svećenik Richard Wayne Gary Wayne. Kimmy tako provodi 15 godina u podzemnom bunkerom, uvjerena da ju je Wayne spasio od nuklearne apokalipse. U četiri sezone, radnja prati snalaženje Kimmy sa svijetom, koji se je značajno promijenio od 15 godina. Radi se o jednom od prvih sitcoma, koji je u potpunosti napravljen za streaming platforme.

19. The Umbrella Academy (2019. –)

“The Umbrella Academy” nov je pristup temi superheroja. Serija je napravljena na osnovi stripa, čiji je autor Gerard Way – da, taj Gerard Way iz My Chemical Romancea. Serija započinje 1. listopada 1989. godine, kada je rođeno 43 djece bez ikakvih prethodnih znakova trudnoće. Sedam od njih 43 je posvojeno od strane ekscentričnog milijardera Reginalda Hargreevsa, koji vjeruje u njihove superherojske moći. Iz njih šestero Reginald stvara kolektiv, poznat kao “The Umbrella Academy”.

20. BoJack Horseman (2014.-2020.)

Više puta imenovana za jednu od najboljih animiranih serija svih vremena, “BoJack Horseman” jedan je od nezaobilaznih klasika Netflixa. Radi se o psihološkoj komediji, koja prati antropomorfiziranog konja, BoJacka Horsemana. BoJack, nekadašnja sitcom zvijezda u komediji “Horsin’ Around” planira svoj veliki povratak pisanjem memoara. Međutim, BoJack upada u egzistencijalnu krizu, postaje samodestruktivan i više puta pokušava počiniti samoubojstvo. Serija je više puta nagrađivana i hvaljena za vjeran opis depresije i anksioznosti.

21. The Crown (2016.-2023.)

Vjerojatno jedna od najpoznatijih serija sa liste, “The Crown” prati život engleske kraljice Elizabete II. od ženidbe za princa Filipa 1947. do smrti Princeze Diane 1997. godine. Turbulentni život Elizabete II. serija je podijelila i po važnim povijesnim epizodama za Ujedinjeno Kraljevstvo. Sueška kriza, umirovljenje premijera Harolda Macmillana, Falklandski rat samo su neke od povijesnih epizoda kojih se dotiče “The Crown”. Seriju, koja je dvostruki dobitnik Zlatnog globusa za najbolju dramsku seriju, je gledala i kraljica Elizabeta II., koja ipak nije bila zadovoljna načinom na koji je prikazan princ Filip.

22. Dead to Me (2019.-2022.)

“Dead to Me” serija je, čija je premisa slična prije spomenutom “After Life”. Serija prati Jen Harding, agenticu nekretninama, čiji muž je umro u prometnoj nesreći, za koju krivac još uvijek nije bio pronađen. U grupi za potporu tugujućima Jen upoznaje Judy, čiji zaručnik je navodno umro od srčanog udara. Jen i Judy ubrzo postaju dobre prijateljice, iako Judy ne otkriva Jen da je upravo ona ta, koja je skrivila prometnu nesreću u kojoj je umro Jenin muž.

23. The Last Kingdom (2015.-2022.)

Iako thumbnail trailera neodoljivo vuče na Jona Snowa u “Igri prijestolja”, “The Last Kingdom” zasnovana je na istinitim pričama iz povijesti Engleske 9. i 10. stoljeća. Serija se bazira na “The Saxon Stories”, odnosno povijesnim novelama čiji je autor Bernard Cornwell. Serija započinje vikinškom invazijom Engleske 866. godine te odgovorom Anglosasa u obliku kralja Alfreda Velikog, koji zajedno sa svojom vojskom želi ponovno od Vikinga zauzeti svoj dom, Bamburgh. Serija je ove godine dobila i svoj filmski nastavak, “The Last Kingdom: Seven Kings Must Die”.

24. Black Mirror (2011. –)

Vjerojatno jedna od najgnjusnijih SF/triler serija ove godine je dobila svoj nastavak. Epizode “Black Mirror” ne nadovezuju se logički jedna drugu, već svaka priča svoju priču. Naglasak epizoda leži prije svega na distopiji, koja nas (možda) čeka u bližoj budućnosti. U biti, radi se o antologiji priča koje u većem dijelu naglašavaju teme otuđenosti i pretjeranog korištenja tehnologije. Neke od priča, poput “The National Anthem” i “White Bear” jednostavno su gnjusne, mučne, ali i toliko uzbudljive.

25. Sex Education (2019.-2023.)

“Sex Education” je tinejdžerska komična drama, koja govori o svim mogućim motivima seksualnosti i seksa na koje tinejdžer može naići. Radnja serije se događa u Moordaleu, fikcijskom engleskom gradiću. Tamo priču započinje Otis Milburne, srednjoškolka koja je većim dijelom ambivalentna prema seksu. Njena majka, Jean, seksualna je terapeutkinja, koja je notorna po jednonoćnim provodima bez ikakvog romantičnog interesa. Kasnije se radnja širi i na druge srednjoškolce. U tom trenutku se serija uz tematiku seksualnosti širi i na teme rasizma, nasilja te društvene kritike.

26. You (2018. –)

“You” je relativno konvencionalan take na psihološko profiliranje psihopata u filmu. No, priča je i dalje relativno uzbudljiva. “You” prati Joea Goldberga, voditelja knjižare s psihopatskim tendencijama. Jednom prilikom Joe u New Yorku upoznaje mladu autoricu Guinevere Beck te razvije bolesnu opsesiju prema njoj. Joe u pokušaju približavanja Guinevere doslovno shvaća frazu “i preko trupala”. Trenutno “You” ima 4 sezona, dok je posljednja najavljena za sljedeću godinu.

27. Sacred Games (2018.-2019.)

“Sacred Games” prva je indijska serija napravljena isključivo za Netflix. Napravljena je po istoimenom romanu, kojeg je 2006. napisao Vikram Chandra. Glavni lik serije je Sartaj Singh, bombajski policajac. Singh jednog dana dobiva poziv od Ganesha Gaitondea, kriminalnog vođe, koji mu daje 25 dana da spasi Bombaj. U istraživanju Ganeshovih prijetnji, Sartaj polako odmotava klupko Ganeshovih obiteljskih tajni. Naime, Ganesh je prije samog poziva bio vođen kao nestali 16 godina.

28. The Queen’s Gambit (2020.)

“The Queen’s Gambit” dolazi kao jedna od rjeđih serija u kojima je glavni motiv šah. Serija je snimljena prema romanu Waltera Tevisa iz 1983. godine, “Queen’s Gambit”. I knjiga i serija naslovljene su po kraljičinom gambitu, odnosno jednom od šahovskih poteza. Radnja prati priču glavne junakinje Elizabeth, koja kao mala djevojčica u prometnoj nesreći ostaje bez majke. Elizabeth je nakon toga preseljena u sirotište, gdje počinje razvijati svoju ljubav prema šahu. “The Queen’s Gambit” je postala toliko popularna, da su istraživanja pokazala dramatičan rast interesa za igranjem šaha.

29. Squid Game (2021. –)

“Squid Game” vjerojatno je jedna od najpopularnijih serija ovih godina. O popularnosti govori i Netflixov trailer, koji samo na YouTubeu ima 52 milijuna pregleda. Premisa serije je prilično jednostavna; 456 natjecatelja se natječe u dječjim igrama, koje imaju samo 2 ishoda. Ili će dobiti 38 milijuna gotovini, ili će umrijeti u trenu. Serija je nastala kao kritika na južnokorejski nesrazmjer bogastva, koji je između ostalog genijalno opisan i u Oscarom nagrađenom “Parasite”.

30. Maid (2021.)

“Maid” je mini-serija u 10 epizoda, koja govori o Alex Russell. Alex u seriji napušta svojeg dečka Seana, koji je poznat po čestom emocionalnom zlostavljanju. Nakon toga, Alex se zaposli kao čistačica, dok u isto vrijeme pokušava odgojiti svoju kćer, Maddy. Premisa serije slijedi Alex, koja u raljama života pokušava uz posao odgojiti svoju kćer te se istovremeno suočiti s bivšim dečkom i svojom disfunkcionalnom obitelji. U izvršnoj produkciji serije se potpisuju Margot Robbie i njen muž, Tom Ackerley.

31. Anne With an E (2017.-2019.)

Kanadska povijesna drama “Anne With an E” napravljena je po knjigi “Anne of Green Gables”. Nju je 1908. napisala Lucy Maud Montgomery, a knjiga (kao i serija) govori o Matthewu i Marilli Cuthbert, bratu i sestri koji odluče posvojiti muško siroče, koje bi im pomoglo kod poslova na njihovoj farmi. Međutim, umjesto dječaka, Matthew na željezničkoj stanici u mjestu Avonlea nalazi Anne Shirley. Zbog njene inteligencije te brbljavosti, Matthew se odluči posvojiti Anne, što nikako ne odgovara Marilli. U Kanadi je serija 2017. i 2018. odnijela nagradu za najbolju dramsku seriju.

32. Formula 1: Drive to Survive (2019. –)

Formula 1 od svojeg početka 1950. godine već dugo nije samo sport. Osim unosnog posla, sport je postao i dramsko-scenski spektakl, kojeg od 2019. ekskluzivno prenosi Netflix. Drame unutar bokseva, utjecaj koronavirusa, prijevare, obmane i ostale peripetije samo su mali dijelovi unutar drame koja prati Formulu 1. Serija između ostalog prati i osobne priče vozača poput Estebana Ocona, Charlesa Leclerca te obrađuje dominaciju sedmerostrukog svjetskog prvaka Lewisa Hamiltona te trostrukog i trenutnog prvaka Maxa Verstappena.

33. Beckham (2023.)

David Beckham, jedan od najvećih veznjaka 1990-ih i 2000-ih, dobio je svoju dokumentarnu seriju. Serija, koja se sastoji od 4 dijela, govori o pritiscima slave na Beckhama te njegovoj tranziciji iz simpatičnog veznjaka Manchester Uniteda u svjetski brend. U dokumentarcu sudjeluje i “Spice Posh”, odnosno Victoria Beckham, Gary Neville, Diego Simeone, legendarni Alex Ferguson i drugi.

34. The Haunting of Hill House (2018.)

Horor serija slijedi obitelj Crain, koja kupuje oronulu palaču, kako bi je mogla preurediti, prodati i tim novcem sagraditi sebi novu kuću. Unatoč tome, u oronuloj palači se počinju događati čudne stvari, zbog čega je obitelj prisiljena pobjeći. Adaptacija romana Shirley Jackson proglašena je za jednom od najstrašnijih serija 2018. godine. Obožavatelji serije su između ostalog i Stephen King te Quentin Tarantino, koji je izjavio kako mu je to “najbolja Netflixova serija uopće, bez ikakve usporedbe”.

35. The Mechanism (2018.-2019.)

“The Mechanism” jedna je od prvih brazilskih serija napravljenih isključivo za Netflix. Serija slijedi državnog inspektora Marca Ruffa, koji zajedno s pomoćnicom Verenom Cardoni otkriva najveći slučaj pranja novca u brazilskoj povijesti. Iako je serija rekla kako se ne temelji striktno po stvarnim događajima, prilično je jednostavno povezati priču s Operacijom Autopraonica. Naime, radi se o najvećoj brazilskoj aferi pranja novca. Radilo se je o više od 2 milijarde dolara opranog novca, u njoj je sudjelovalo 11 država, a pod istragom je još uvijek više od 400 osoba.

36. Mo (2022. –)

Vjerojatno ne postoji aktualnije vrijeme za pogledati ovu komediju. Režiju potpisuje Mohammed Amer, Palestinac rođen u Kuvajtu sa stalnom adresom u SAD-u. Amer također glumi i glavnu ulogu Mohammeda Najjara. Mohammed (Mo) živi u Houstonu te pokušava dobiti azil i državljanstvo u SAD-a. Serija usput okreće teme migrantstva te pripadanja na vedriju stranu; vjerojatno najbolji pokušaj istog otkad je Rufus Jones izdao “Home” 2019. godine.

37. Red Rose (2022.)

Da je tehnologija strašna i čudna rabota, pokazao je već “Black Mirror”. Međutim, i BBC (iako je seriju moguće gledati i na Netflixu) ima svojeg konja za trku. “Red Rose” prati nekolicinu prijatelja, koji u engleskom Boltonu žele uživati u posljednjem ljetu prije fakulteta. Međutim, planove im pomrsi aplikacija “Red Rose”, koja od njih traži ispunjavanje bizarnih izazova ako ne žele bizarnih posljedica. “Red Rose” aluzija je na “Blue Whale” fenomen, koji je oko 2017. poharao svijet; radilo se je o navodnoj aplikaciji, čiji zadnji izazov je tjerao korisnike na samoubojstvo.

38. The Order (2019.-2020.)

Horor-drama “The Order” prati Jacka Mortona, brucoša na sveučilištu Belgrave. Jack se priključuje kultu Plave ruže, tajnog društva koje prakticira magiju. U dvije sezone serije, Jack otkriva mračnu i još uvijek nerazjašnjenu povijest kulta.

39. Katla (2021.)

Možda se još tko i sjeća erupcije islandskog vulkana Eyjafjallajökull 2010. godine te svih paničnih napisa o vulkanskom pepelu kojeg je vulkan nosio. Ovaj puta, radnja se seli na znan vulkan Katla, inače aktivan vulkan na jugu Islanda. U obližnjem selu Vik, nakon erupcije Katle počinju se vraćati stanovnici pokriveni vulkanskim pepelom. Ti stanovnici su se vodili kao nestali više od dvadeset godina.

40. Derry Girls (2018.-2022.)

U zadnjim godinama nesuglasja Iraca i Engleza nazvanim “The Troubles” u Sjevernoj Irskoj, nalazi se i zadnja serija na ovom popisu. Radnja prati pet srednjoškolki, koje žive u sjevernoirskom Derryju, koje prolaze kroz turbulentne devedesete. Između ostalog, serija se također referira i na kulturu devedesetih putem soundtracka te vizualnih referenci.

0 Shares
Muziku podržava