Stišaj to malo!

Nacionalni stožer, odnosno šef civilne zaštite i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović potvrdio je kako se uskoro kreće u pregovore s predstavnicima ugostitelja u kojem će se pokušati dogovoriti smanjenje buke u ugostiteljskim objektima, u što ulazi i razgovor gostiju i smanjenje decibela iz zvučnika koji utječu na snagu širenja virusa.

koronavirus
Glasniji razgovor utječe na veće širenje koronavirusa.

Da će se od ugostitelja tražiti smanjenje razine decibela za Dnevnik.hr potvrdio je i Krunoslav Capak, ravnatelj HZJZ-a:

“Ako je glazba bučna, gosti moraju vikati i na taj način se povećava razina aerosola.”

Muziku podržava

S obzirom na to da je nastupila jesen a s njome i hladnija vremena, očekuje se povećanje broja gostiju u zatvorenim kafićima, barovima i restoranima u kojima je često glasna glazba (zbog čega i gosti glasnije pričaju). S obzirom na to da se koronavirus širi uglavnom kapljično, dijelom i aerosolom, svako pojačavanje govora, glasna glazba ili sve skupa potpomaže dodatno širenje virusa.

Što kaže naš zakon?

Ugostiteljski objekti u kojima nije kao obveza u minimalnim uvjetima predviđena glazba, njezina buka može ići do 65 decibela što je otprilike kao istovjetno glasnoći prosječnog razgovora.

Ako pričamo o noćniom klubovima,  po hrvatskim zakonima buka od 100 decibela najviša je dozvoljena.

Problem je što je glazba u kafićima nerijetko puno glasnija od toga. Sve su to razlozi zbog kojih stožer namjerava doći do suglasja s ugostiteljima kako ne bi došlo do lošijeg scenarija: ako se neki kafić registrira kao žarište zaraze, može biti privremeno zatvoren.

 

 

 

0 Shares
Muziku podržava