Scientist – Dub inženjer mira

    1746

    Riddim’n’Culture & Seasplash pres. Scientist with Jah Billah, Mikhee & Mixta

    50Kn – 70Kn
    Datum i vrijeme: Utorak, 7.12.2010. @ 20:00
    Mjesto održavanja: KSET Zagreb , Unska 3

    Za sinoćnji zagrebački koncert dub ikone Scientista saznao sam putem flyera. Neobično! Taj gotovo zaboravljeni komadić papira, kao u neka stara dobra vremena, odradio je funkciju pravog pravcatog glasnika radosnih vijesti.

    Na njemu je pisalo: “Riddim ‘n’ Culture & Seasplash s ponosom predstavljaju jednog od pionira i šampiona teške kategorije duba”. “Juhu, the Scientist!”, uzviknuo sam naglas, i spremio flyer u džep pažljivo odbrojavajući dane do koncerta.

    Zanimljivo je da za koncert poslije nikada više nisam čuo. Do samog dana naravno, kada su se ljubitelji starog duba okupili oko Scientistovog YouTube klipa na Facebooku, s komentarima poput: “Nadam se da će sound u KSET-u biti dostojan gosta…”.

    Uistinu ključno pitanje, jer KSET jednostavno nema kalibar razglasa koji bi podržavao željenu Scientistovu definiciju zvuka, prije svega duboke basove. Gospon Znanstvenik se nije dao omesti, a bome ni onaj dio ekipe koji je plesao u prvih nekoliko redova gdje su zvučnici nemilo i zlokobno pucali po šavovima od jake kompresije. Naše kritike možemo jedino adresirati na organizatore koji su odabrali da baš KSET bude poprište jednog od nositelja najdubljih frekvencija na planeti Zemlji.

    Ali, vjerojatno ni oni nisu bili u poziciji da biraju klub. Jer kao da ne znaju limite KSET-ovog razglasa i kao da ne bi izabrali adekvatniji klub da su imali priliku. Treba im čestitati na inicijativi, jer to je ono što se cijeni i što će ostati zapisano. Tako je na kraju i bilo.

    Scientist je punih sat i pol inspirirano klizio po mikseti, rastavljajući i sastavljajući roots-reggae riddimove samo kako to on zna. Majstorstvo njegova inženjerskog dodira još je impresivnije kada uzmemo u obzir da mu se selekcija sastojala od uglavnom samo dva rub-a-dub ritma s početka osamdesetih – “Queen Majesty” i “Entertainment aka. Heavenless”, uputio me ekspert za jamajčansku glazbu Prince Šango.

    Dubstep, koji je Scientistu recentna preokupacija, je na sreću izostavio. Moje mišljenje po tom pitanju podijelili su i dečki iz Medike, Andrija – Dub Insula i Chakka koji su nastupali zajedno s glavnim gostom. Po njihovim riječima, s mikrofonima su se puno bolje snašli u starinskom dub okruženju, nego da je Znanstvenik kojim slučajem zabrijao na dubstep.

    Ujedno, oni su bili i jedini vidljivi izvođači na klupskoj pozornici, a pedesetogodišnji Scientist se utaborio nasuprot, na samoj galeriji. S te pozicije, tamo gdje inače sjede ton-majstori bendova, licem u lice sa soundom ali i ne s publikom na plesnom podiju, ostvario je zavidnu interakciju.

    Muziku podržava

    Scientistovim izborom rub-a-dub-a kao stila zadovoljena je i autentičnost njegova nastupa. Iako čovjek obrađuje i remiksira apsolutno sve, od Marvina Gayea do Interpola, najljepše je kada se vrati onom zvuku gdje je za njega sve i počelo.

    Kojih sat vremena prije koncerta, Scientista, pravim imenom Hopetone Browna, na Radiju 101 intervjuirao je Ben Perasović. Razgovor je poprimio neočekivani diskurs već nakon prvog pitanja koje je glasilo otprilike ovako: “Koje su razlike između duba i dubstepa?” Scientist je odmah odlučio okrenuti ploču, rekavši: “To je nebitno, pričajmo o važnijim stvarima”. Problemi u svijetu, socijalna nejednakost, zagađivanje okoliša… neke su samo od tema kojih su se Scientist i raspoloženi Ben dohvatili.

    Zaključak je ‘No Peace Till Total Justice’, a do tada ‘dub heals’ ili ti ‘dub liječi’! Poslušali smo, doživjeli i sada idemo dalje s osmjehom na licu i porukom mira u našim djelima.

    0 Shares
    Muziku podržava