Od tutti frutti kombinacije bendža i ukulelea do dance punk harfe

    952

    Rita Braga + Guili Guili Goulag

    Datum i vrijeme: Petak, 9.10.2015. @ 21:00
    Mjesto održavanja: Zelena dvorana Zabok , Trg D. Domjanića 6

    Novouređenim prostorom zabočke Zelene dvorane ovog petka navečer ponovno su odzvanjali zanimljivi glazbeni izričaji.

    Listopadski ugođaj zagrijala je Rita Braga predstavivši živopisnu razglednicu zvukova od Brazila, Portugala, Grčke, Njemačke do Makedonije i Srbije, dok je belgijski eksperimentalni sastav Guili Guili Goulag fascinirao neobično nadmoćnim spojem električne harfe, bas gitare i bubnjeva.

    Unatoč izduženim proporcijama Zelene dvorane, malobrojna publika je odmah uspjela stvoriti dojam komorne i intimne atmosfere tijekom nastupa portugalske kantautorice, no taj ugođaj je narušen već s prvim zvucima Guili Guili Goulaga, budući da se većina ljudi odlučila povući na sigurnu udaljenost od pozornice. Tada je i boca (navodno) rakije na sredini pozornice odmah objasnila samu sebe: bio je to mamac s kojim su bubnjar i basist, između uglavnom instrumentalnih i bučnih improvizacija, pozivali publiku u prve redove (na degustaciju).

    Naime, nakon plesnih ritmova sambe i grčkog rebetika, uslijedio je malčice avangardniji pristup glazbi, štoviše, bismo mogli reći da je transformirana električna harfa u odnosu na kombinaciju bendža i ukulelea izazvala svojevrsni efekt začudnosti. Ali poslastica cjelokupne večeri bila je baš u tom obratu! Iako se naizgled čini da je njihov pristup glazbi međusobno kontradiktoran, i Rita Braga i Guili Guili Goulag zapravo s jednakim žarom testiraju granice određenih instrumenata i žanrova.

    Sramežljivi dolazak na pozornicu Rita je već tijekom prve izvedbe zamijenila spontanošću i zaraznim smiješkom, što je odmah pridonijelo osvajanju simpatija kod publike. Kao što je i najavila u intervjuu pred gostovanje u Zaboku, cjelokupni nastup bio je dosta jednostavan, uz minimalna kretanja po sceni, sviranje na instrumentu ‘banjolele’, te veći naglasak na geste i nježne vokalne bravure u stilu holivudskih diva crno-bijelog filma, ali zato dinamičan i razrađen; naime, umjesto da se ograniči na posljednji EP, Rita je napravila kratki presjek svoje karijere.

    Bilo je tu sambe u kombinaciji Carmen Miranda uz pratnju brazilskih folk harmonikaša, ukulele blues o rušenju drveća, njemački šlager o noći punoj sreće, melankolični grčki rebetiko, obrade klasika kao što je “You’re The Cream In My Coffee” ili “Put The Blame On Mame” iz filma “Gilda”. Ovaj put nije uvježbala pjesmu na hrvatskom, ali je zato uz veliki trud oko pravilnog izgovora izvela hit Esme Redžepove “Cigančica mala“. Kraj nastupa obilježile su “Erosao” i “Gringo In Sao Paulo“, s istoimenog aktualnog EP-a.

    Iza humora, višejezičnosti i uživanja u muziciranju, Rita doista uspješno spaja raznovrsnu folk glazbu i tradiciju sa sadržajima popularne kulture. Ovakvom reinvencijom istovremeno istražuje muzikološku, jezičnu i kulturno-antropološku dimenziju različitih krajeva svijeta.

    Muziku podržava

    Guili Guili Goulag, s druge strane, svoju kreativnost izražava kroz eksperimentiranje i improvizacije. Usredotočeni su uglavnom na izmjenu ritma i tehniku; katkada je to gotovo ritualno ponavljanje, a katkada stvaraju bučne distorzije. Kada na trenutak uspiju postići strukturu u tom frenetičnom, instrumentalnom vrludanju električne harfe, bubnjeva i bas gitare, moguće je prepoznati utjecaj punk, rock i dance glazbe.

    Za razliku od Rite, nitko od njih nije osobito komunicirao s publikom, osim već spomenutog pozivanja u prve redove ili skromnog “Hvala!” nakon pljeska. Najviše pažnje svakako je privukla harfistica s osebujnim stilom sviranja (prebiranje žica aluminijskom folijom npr.) i ispuštanja nejasno artikuliranog vokala u samu harfu. Guili Guili Goulag glazbi, naprosto, pristupa s pozicije avangardnog remećenja ili pomutnje, promišljanja i preispitivanja glazbe kao umjetnosti, ali i samog procesa sviranja i stvaranja.

    Očekivane interakcije s publikom u petak navečer je ipak manjkalo u Zelenoj dvorani, no većina se uglavnom dobro zabavila, uključujući i same izvođače. Odabir gostiju od strane organizatora zapravo i ne čudi, naprotiv, na tragu je njihovog prepoznatljivog predstavljanja domaćih i inozemnih umjetnika, te istraživanja suvremenih kretanja na međunarodnoj, nezavisnoj kulturnoj sceni, a što nam govori da tijekom ove jeseni i nadolazeće zime neće nedostajati uzbudljivih događanja u Zagorju.

    0 Shares
    Muziku podržava