Njujorški klezmer glazbenici oduševili prepun &TD

    1346

    Sinoć je u &TD-u održan još jedan u nizu koncerata ovogodišnjeg NO Jazz festivala. Matt Darriau’s Paradox Trio gotovo sat i pol iz trenutka u trenutak oduševljavao je publiku koja je svojom brojnošću dala naslutiti da je interes za ovakvu vrst glazbe u nas itekako velik, te da ne bi bilo pogrešno niti da je za ovaj koncert odabrana neka veća dvorana u Zagrebu.

    Matt Darriau, klarinetist iz New Yorka, bivši je član Klezmaticsa, diljem svijeta uvriježenima kao najznačajnijim izvođačima klezmer glazbe, sa kojima su svirali (i još uvijek sviraju) mnogi velikani klezmera, poput Davida Krakauera, Lorina Sklamberga i drugih. Upitno je, zapravo, bi li se Matt Darriau Paradox Trio mogao s pravom nazvati čistim klezmer bendom – za razliku od Klezmaticsa, koji svoju inspiraciju nalaze gotovo isključivo u židovskoj glazbi i kulturi te u radikalnom židoskom misticizmu, Matt Darriau svoj je interes za tradicionalnu glazbu proširio i na područje Balkana i Bliskog istoka, što mu je, kao i njegovom Paradox Triu, donijelo svjetsku slavu.

    Istraživanje korelacija ritmova i zvukova što svoje korijene imaju u Grčkoj, Makedoniji, Bugarskoj, pa čak i Indiji, zapalilo je publiku koja je kroz čitav koncert glasno skandirala nebrojenim solističkim (i zajedničkim) dionicama, a bend ih je zauzvrat, vidno razdragan atmosferom, bacao u neku vrstu transa, svojstvenog glazbi koja potječe iz kultura starih nekoliko stotina (pa i tisuća) godina. U Mattovom su se ‘arsenalu’ puhačkih instrumenata, sukladno glazbi koju izvode, tako osim saksofona našle i gajde, klarinet, pa i tradicionalna bugarska flauta.

    Paradox Trio čine izvrsni kanadsko-brooklinški gitarist Brad Shepik (član i Tiny Bell Tria Davea Douglasa, kojeg ste pred nekoliko dana imali priliku slušati u SC-u, također u sklopu NO Jazz festivala); virtuoz petožičanog čela zanimljivih tursko-talijansko-američkih korijena Rufus Cappadocio, koji se svoj instrument osebujnim sviranjem ne libi ‘pretvoriti’ ni u violinu, ni u kontrabas, pa čak ni u funky bas, ‘slapajući’ po žicama. Posebnu naklonost publike, vjerojatno zbog bliskog nam geografskog podrijetla, ipak je uživao udaraljkaški mag – Makedonac Seid Salifoski.

    Izvrsna svirka, Mattove ponešto sramežljive ali duhovite šale, dva bisa i zasluženo velika količina pljeska dokaz su kako je odabir ovoga benda bio pun pogodak, stoga vas, ne sumnjajući u ukus organizatora, pozivamo da svakako provjerite što se još nudi na preostaloj polovici festivalskih dana i uhvatite svoj dio sjajne atmosfere ovogodišnjeg NO Jazza!

    Foto: Goran Čučković

    0 Shares
    Muziku podržava