Jednostavno: spektakl

    1217

    Na trećem izdanju festivala Jazzg, drugu večer festivala imali smo priliku čuti The Joshua Redman Trio. Joshua Redman je saksofonist koji je na svjetskoj jazz sceni primjećen kad je 1991. pobijedio na Thelonious Monk natjecanju.

    Uslijedile su brojne suradnje s velikim svjetskim jazz imenima kao što su Pat Metheny ili Chick Corea, a Joshua je paralelno razvijao i vlastiti stil. Nekoliko je puta proglašavan najboljim mladim jazz izvođačem po izboru magazina Rolling Stone i Jazz Times.Danas je angažiran u svom triju, u kojem uz njega nastupaju i Greg Hutchinson na bubnjevima i Omer Avital na kontrabasu.

    The Joshua Redman Trio naslijeđuje ideje i koncepte bopa, gradeći svoje skladbe na uzorima kao što su Thelonious Monk, Red Halloway, Gene Ammons, pa i sam Dewey Redman, Joshuin otac. No u sve ovo sastav uspješno komponira i mladenačku energiju i eksplozivnost, što rezultira izvrsnom mješavinom ideja, žestokih improvizacija i osjećajnih melodija.

    Na zagrebačkom koncertu Trio je predstavio svoj novi album pod nazivom “Back East” iz. Izvodili su skladbe samog Redmana, kao i nekoliko ‘posuđenih’ skladbi u svojim aranžmanima. No jedno je evidentno: publika je imala priliku vidjeti spektakl.

    Nakon što je prvu večer razvikana zvijezda Chick Corea pomalo rezervirano odsvirao koncert, The Joshua Redman Trio odmah je na prvoj pjesmi pokazao da se njima to neće dogoditi.

    Već po izlasku na pozornicu, u funky swing izvedbi skladbe “The Surrey with the Fringe on Top“, sva tri glazbenika su pokazala da su raspoloženi za svirku, da su željni dokazivanja i dobre glazbe.

    Joshua Redman je pokazao da, iako se poprilično drži bop standarda i iako od njega vjerojatno nikad neće nastati veliki inovator, ima odličnih ideja, bilo glasnom i eksplozivnom izražaju oduševljenja, bilo u nježnim i tihim dionicama. Kombinirajući zvukove tenor saksofona, koji mu je primarni instrument, i sopran saksofona, Joshua sjajno realizira svoje ideje i stvara atmosferu u kojoj publika na drugoj večeri Jazzg festivala nije mogla nego uživati.

    Muziku podržava

    S druge strane, Omer Avital na kontrabasu unosi disciplinu u bend, a također donosi i odmak od klasičnog bop stila. Naime, Avital je iz Irana i u njegovoj svirci, pogotovo solo dionicama i improvizacijama osjeti se dah orijentalnih melodija i ideja. Avital je pokazao također sjajne ideje te fascinantnu opčinjenost melodijama i uživljenost u glazbu, da je njegov solo u nekim slučajevima gotovo trebalo prekidati (kao npr. u izvedbi “Mantra #5“).

    A vjerojatno najbolji pojedinac sastava bio je Greg Hutchinson na bubnjevima. Demonstrirao je jedinstven stil bubnjanja, u kojem je stigao pokazati sve, kombinirajući i palice i metlice i rodse demonstrirao nam je vještine sviranja nepravilnih ritmova, jazz balada, funky dionica, izvanredna sola nakon kojih je zagrebačka publika često gromoglasnim pljeskom pokazivala svoje odobravanje…

    Greg je pokazao upravo kako treba svirati bubnjeve, kreativno i energično, sa željom da demonstrira svoje ideje, a opet ne toliko napadno da ugrozi kompletnu harmoničnost i atmosferičnost skladbi.

    The Joshua Redman Trio pokazao nam je sve tu večer. Od klasika bebop glazbe do nepravilnih skladbi, od energičnih eksplozija na bubnju i saksofonu do smirujućih i ugodnih dionica jazz balada. Dakle, iako nema neku inovacijsku vrijednost na jazz sceni, Joshui treba čestitati na izvanrednom osjećaju za glazbu, kao i na sjajnim skladbama koje su mahom njegovo djelo.

    Također, ono zbog čega bih ja pohvalio ovaj sastav jest činjenica da se triju u ovakvom sastavu lako može dogoditi da zvuči prazno u nedostatku jednog harmonijskog instrumenta (npr. klavira). The Joshua Redman Trio ne samo da zvuči puno, nego zvuči toliko dobro da se nekad uistinu zapitate jesu li samo tri muzičara na pozornici.

    Sve u svemu, fantastično. Kao i na prvom Jazzgu (kada je po mom mišljenju uvjerljivo najbolji bio nastup World Saxophone Quarteta), i na ovogodišnjem festivalu se dogodilo da najmanje ime ostvari najbolji nastup. Ali, oni koji su prisustvovali ovom koncertu, znaju kako dobro je bilo, a za one koji nisu, ja ne mogu pronaći dovoljno superlativa da koncert opišem.

    Još jedna stvar koju bi trebalo istaknuti je i da je ovu večer proslavljen jedan jubilej, naime, emisija Jazz štand na Radiju 101 došla je do svog 1001. izdanja. Davor Hrvoj je rekao da su odlučili proslavu održati baš na ovom koncertu, jer je Joshua mlad, i još mnogo toga planira napraviti u budućnosti, baš kao i oni s emisijom. Čestitamo Jazz štandu njihovo 1001. izdanje, i želimo im bar još toliko.

    A za kraj jedino što mogu napisati jest da je Joshua Redman i sam rekao na koncertu kako je oduševljen Zagrebom i zagrebačkom publikom, te da mu je ovo prvi put u Zagrebu, ali da definitivno planira doći ponovo. Kada uistinu dođe ponovo, ni slučajno ga nemojte propustiti.

    foto: t.c.
    Fotografije s koncerta objavljene su u našoj foto galeriji.

    0 Shares
    Muziku podržava