Imagine Dragons u Puli: blještavilo Las Vegasa u gladijatorskoj Areni

    3821

    Prvi od dva rasprodana koncerta američkog benda Imagine Dragons u pulskoj Areni sinoć je okupio šaroliku, a rekao bi i zahvalnu publiku.

    Naime, već prije 20h, što je bilo službeno vrijeme početka koncerta, točnije, početka predgrupe, njujorških indie rock veseljaka AJR publika je gotovo napunila Arenu – što su oni dobro i iskoristili. Njujorčani su bili i više nego zahvalni što su dobili priliku zagrijavati pop rock senzaciju iz Las Vegasa. Naročito što su do ovakve prilike došli nakon 18 godina ustrajnosti, koliko im već traje karijera. Sam izbor predgrupe je, u biti, više nego adekvatan. Zvukovno nisu daleko od zvijezda večeri, uz osjetno slabije stvari i ipak manje karizme, no vajb je isti. Nakon pola sata svirke, predstavljanje Njujorčana je zaslužilo i solidan pljesak. Ne toliko glasan, no pljesak cijele Arene.

    AJR, foto: Ana Pavlović / muzika.hr

    Nakon pauze od pola sata, oko 21:25 kreću hitmejkeri Imagine Dragons s “My Life”, pjesmom s aktualnog albuma “Mercury – Act 1” s kojom i otvaraju cijelu “Mercury Tour” turneju. Na pozornici je zadnja postava benda, četvorka koju čine gitarist Wayne Sermon, basist Ben McKee i bubnjar Daniel Platzman uz dominantnog frontmena Dana Reynoldsa, koji kao da je kakav marinac ili surfer došao na koncert s plaže, i to nakon što je odradio dva sata teretane.

    Imagine Dragons, foto: Ana Pavlović / muzika.hr
    Muziku podržava

    Prvi mu je to put u Hrvatskoj, oduševljen je morem i ljepotom prirode, no naročito je bio oduševljen amfiteatrom i njegovom mračnom poviješću što je u nekoliko navrata tijekom koncerta i ponovio. Kako je on iz Nevade, voli performans, a biti dio povijesne pozornice koja je dijelila život i smrt posebno ga je motiviralo.

    No, da se vratimo na publiku, dok se očekivala mlađa publika, odnosno teen publika, to u biti nije bilo osjetno tako. Publika je bila vrlo miješana, ok, ipak malo više ženska (jer, da, kao i uvijek, Dan Reynolds je i ovaj put skinuo majicu i pokazao tako i svoje fizičke atribute na što se čuo i vrisak ženskog dijela publike), a ono što je bilo zanimljivo je što je bilo dosta novopečenih ‘concert goersa’ što su i sami potvrdili kad je Reynolds pitao koliko je ljudi kojima je ovo prvi koncert uopće. I sasvim dobar izbor za prvi koncert s obzirom da, slušali Imagine Dragonse ili ne, njihove pjesme se toliko vrte po radijima da ih od prve do zadnje, praktički sve znamo.

    Posebno je pak zanimljiv koncept koncerta od tri seta ili chaptera, kako ih je Reynolds nazvao, no bez bisa. To je pomalo neuobičajeno, ali s obzirom na setove i to što koncert traje dva sata, zapravo je, za one koji su puno po koncertima, osvježavajuće.

    Prvi set je činilo osam pjesama, jednake energije, uz dosta interakcije Reynoldsa, ali i vizualne pratnje s jakom scenografijom. Reynolds je posebno motiviran karakter i vrlo je pozitivan svojim afirmacijskim porukama “Možeš biti sve što poželiš, ne daj da ti drugi govore i limitiraju te”, odnosno, kako trudom možete i vi biti na njegovom mjestu, ili kako je dobro ići psihologu i brinuti se za svoje mentalno zdravlje, to je jedno dugotrajno ulaganje u sebe. Simpatično.

    Drugi je bio set od četiri pjesme, izveden na produženoj pozornici koja je bila gotovo kod centra partera gdje su došli svi četvero i izveli tri njihove pjesme, ali i “Forever Young” benda Alphaville što je bilo posebno za ovaj koncert. Naime, cijelu turneju bend ima više manje istu setlistu, no znaju ubaciti covere što je sinoć bilo s “Forever Young”. Pjesmu je Reynolds krenuo previsoko, zaustavio se i ispričao jer ju nisu vježbali jako dugo, ponovno krenuli s njom i time završili akustični set, uz poruku “Hoping for the best but expecting the worst”.

    Treći je chapter, ili drugi set, kako hoćete, činilo još devet pjesama koje sve znamo koliko god mislili da ne znamo. A kao predzadnji, tu se ubacio možda i njihov najveći hit “Radioactive”.

    Sve u svemu, cijeli doživljaj je kao da si ušao u holivudski blockbuster, ali koji je koncert, što ne čudi jer ipak su dečki iz blještavog Las Vegasa, ili kao da si se našao na snimanju nove T-com reklame. Sve je lijepo, pozitivno, energično, plesno, pred kraj i nakrcano velikim balonima. No, da bi ipak ostavio i umjetničkiji dojam, Reynolds povlači teme smrti, “Nema života bez smrti”, dajući do znanja kako su mnogi gladijatori na ovom tlu završavali svoje živote, ali i aludirajući kako ćemo svi umrijeti – treba zato punim plućima živjeti.

    Setlista:

    Prvi dio seta:
    My Life
    Believer
    It’s Time
    I’m So Sorry
    Thunder
    Birds
    Follow You
    Natural

    Akustični set:
    Next to Me
    Ferris Wheel
    Amsterdam
    Forever Young (Alphaville cover)

    Drugi dio seta:
    Whatever It Takes
    Sharks
    Enemy
    Bad Liar
    Demons
    On Top of the World
    Bones
    Radioactive
    Walking the Wire

    0 Shares
    Muziku podržava