Halloween Festival uspio u svojoj nakani

    1242

    Sjećate li se vještica kojima su vas roditelji plašili dok ste bili maleni i velikih lonaca u kojima su kuhale svoje napitke? Jedno šišmišje krilo, zmijski znoj i zmajske suze bili su ključni sastojci otrovnog napitka, a ironično, ali istinito, tako je bilo i na Halloween Festivalu ove godine u Boogaloou.

    Umjetnost zabavljanja zagrebačke gothic populacije na ovom je eventu dosegla neku novu razinu; pred publiku je postavljen bogati švedski stol koji je nudio i koncert kao glavno jelo te afterparty kao efektan desert.

    Ovo nije bio prvi put da Mizar posjećuje Hrvatsku; njihov je lanjski koncert mnogima ostao u dobrom pamćenju, pa se većina nazočnih imala razloga pojaviti na ovom eventu s velikom dozom optimizma. Kao support je nastupila Phantasmagoria, koja je postala neizostavni dodatak bilo kojem stranom izvođaču gothic glazbenih smjernica.

    Prvo što je potrebno pohvaliti jest unutarnje uređenje samog kluba. Koncertni su prostor i plesni podij krasili kosturi, bundeve i svijeće i to je uvelike pridonijelo atmosferi cijelog događaja. Organizator se očito potrudio da bi svim posjetiteljima pružio pravi halloweenski ugođaj, dok su se posjetitelji doista potrudili oko svojih maski.

    Bilo je tu svačega; od vještica, šišmiša, zombija do pripadnika muškoga spola u halterima – sve je to djelovalo doista simpatično i iako glazbeno nevažno, ne bi bilo pravedno da se te pojedince ne spomene u ovom reportu. Koncert je otvorila Phantasmagoria, bend koji postoji već dugi niz godina i često je bila i objekt sprdnje i objekt obožavanja domaće gothic scene.

    Zadnji put sam ovaj bend gledala kada je slavio 15-tu godišnjicu postojanja i moram priznati da mi je tada djelovao smiješno i amaterski, što zbog samog držanja na stageu, što zbog urnebesnih stage propova. No ovaj su me put ugodno iznenadili koliko toliko profesionalnim nastupom bez imalo prenemaganja. Naime, Phantasmagoria je svoju postavu pojačala novim bubnjarem i klavijaturisticom, što je uz pristojno držanje pjevača Tomija Phantasme, rezultiralo ugodnim audio-vizualnim iskustvom.

    Muziku podržava

    Tako je Phantasmagoria odsvirala neke od svojih all-time favouritesa kao “Ja gledam svojim očima“, pa onda i “Boje” i niz već dobro poznatih obrada; “She’s Lost Control” od Joy Divisiona, te “White Wedding” Billyja Idola, te još par novijih pjesama. Sve u svemu, taj je nastup više nego poslužio glavnim gostima večeri; makedonskom Mizaru.

    S njima je na ovaj koncert došao njihov prvi pjevač Goran Tanevski, čovjek koji je u tom bendu pjevao prije skoro 20 godina na njihova prva dva albuma. Iskreno, za ovo se ispostavilo da je samo vješt marketinški trik; stariji gospodin koji se na stageu pojavio u košulji i na crtu ispeglanim hlačama nikako nije izgledao kao netko tko bi mogao izdržati cijeli koncert pjevajući.

    Prve je redove pokosio svojim alkoholnim zadahom, te je imao stage nastup sličniji Micku Jaggeru nego pjevaču jednog tako specifičnog makedonskog benda. Nikako mi nije bilo jasno što je uvaženi gospodin htio pokazati skaćući i valjajući se po podu, te bacajući komade bundeve sa stageu u publiku, pa je pjevanje nažalost palo u drugi plan.

    Ostatak je benda također izgledao prilično neozbiljno, no mislim da to također alkoholom intoksiciranoj publici i nije bilo pretjerano bitno. Mizar je odsvirao solidan presjek svoje karijere – našlo se tu od ranijih uzdanica kao “Samo eden mig” te “Veligden“, pa do “1762” i sve do pjesama s zadnjega albuma kao “Počesna strelba” i “Juda“.

    Zamjerke bi išle u smjeru ne tako dobrog zvuka, te doista pretjerane konzumacije alkohola pjevača kojem ta svojstvena poletnost svakako nije išla na čast.

    Dojam večeri svakako je popravio solidan electro/gothic party na dva floora gdje su se dva gosta DJ-a inozemstva, a posebno Krys Kilven iz Finske pokazali kao pravi majstori za dizanje publike na noge i tjeranje na ples uz najveće hitove europske, pa i svjetske electro scene.

    Unatoč doista osrednjem koncertu, ova je večer definitivno bila ‘a must’ ako se smatrate pripadnikom zagrebačke goth populacije, a oni koji su ostali kod kuće mogu žaliti, ako za ničim drugim, za time što nisu razgibali svoje mišiće uz kvalitetan set ponajboljih DJ-eva ovih prostora i šire.

    Nadajmo se da će ovakav način zabave postati i kod nas klupska praksa.

    foto: lana bunjevac

    0 Shares
    Muziku podržava