Glazbeni umjetnici kojima plaćamo samostalnost

14371

Posljednjih dana vrlo je aktualna tema u državi tko plaća porez, a tko ga je pokušao utajiti. Naravno, osobe iz javnog života odmah su zaintrigirale pučanstvo i počeo je ‘medijski dernek’ na tu temu.

Jedni se kunu u domoljublje jer plaćaju porez, drugi se izvlače na pozajmicu babe i djeda (karikiram), a pročitao sam da se neki glazbenici hvale kako su dobivali od mladenaca na dar novac za dobro odrađenu gažu, što naravno nije honorar koji se treba prijaviti.

Na službenim stranicama samostalnih umjetnika u Republici Hrvatskoj – www.hzsu.hr – možete saznati koji sve glazbenici tim statusom stječu pravo na podmirivanja mirovinskog i zdravstvenog osiguranja, a koje im plaća država tj. porezni obveznici. Naravno i druge umjetnosti su uključene, ali ćemo se zadržati na glazbi jer nam je ipak najbliža.

Tema ovog članka nije ‘tko krade državu’. Ideja je predstaviti javnosti one koji ne bježe od državnog aparata već naprotiv žele s njime usko surađivati jer smatraju da imaju puno pravo na to – Alen Islamović, Massimo Savić, Husein “Hus” Hasanefendić, Stjepan Hauser, Davor Radolfi, Marijan Brkić, sestre Husar, Davor Gobac, Nikša Bratoš, Boris Leiner, Matija Dedić, Vlado Kalember, Dami Urban, Duško Lokin, Goran Bare, Danijela Martinović, Martina Tomčić, Edi Maružin, Mile Kekin, Mojmir Novaković, Alen Vitasović, Tamara Obrovac, Zorica Kondža, Miroslav Evačić, Ivo Amulić, Prlja i Mrle iz Let3, Zoran Čalić, Adonis Ćulibrk, Tomislav Bralić, Sead Lipovača, Jasmin Stavros, Vinko Coce, Slavko Pintarić – Pišta, Vlado Simcich Vava, Rajko Dujmić, Dubravko Ivaniš, Dražen Žanko, Jura Stublić, Matko Jelavić, Darko Rundek… za dalje idite na www.hzsu.hr.

Muziku podržava

Pravo na ovu povlasticu umjetnici stječu ako godišnje bruto zarađuju manje od 92.148 tj. mjesečno 7.679 kuna (prosječano ostvareni godišnji
dohodak radnika u
Republici Hrvatskoj za prethodnu godinu), te preko svojih strukovnih udruga zatraže to pravo, i naravno ako zadovolje umjetničke kriterije* i kriterije javnog djelovanja kao izvođač.

Sigurno znate koliko jedan fini cover-bend dobije za nastup na svadbi, a i sigurno ste čuli, Hrvatska je mala zemlja, koliko dobije neki renomirani izvođač za svoj primjerice novogodišnji nastup, pa sami prosudite tko spada u umjetnike kojima porezni obveznici plaćaju ‘samostalnost’.

*Što se tiče kriterija tko je umjetnik i čija su djela umjetnička tj. predstavljaju zamjetan doprinos hrvatskoj kulturi i umjetnosti, to odlučuje stručno povjerenstvo. Pravilnik je također javan.

A slobodno se zapitajte zašto nekih nema na ovoj listi samostalnosti.

0 Shares
Muziku podržava