Darko Glavan (1951. – 2009.)

6778

Sljedeća priča nije bajka, iako će početi riječima nekad davno. Ali doista, nekad davno nije bilo Interneta, programa za skidanje muzike, foruma za razmjenu ideja, dok se do nosača zvuka dolazilo katkad teško i mukotrpno. U knjizi Darka GlavanaPunk – potpuno uvredljivo negiranje klasike” moguće je pročitati priču o slanju novčanica funti omotanih u običnoj poštanskoj koverti u Englesku, kako bi u drugom smjeru došao toliko željeni album grupe Joy Division.

Vijesti su curile na kapaljku, informacije o novima albumima ili
izvođačima bile su rjeđe nego vijesti o povećanju izdavanja za djecu i
rodilje. Glavan je pamtio još starije dane, odnosno noći sjedenja uz Radio-Luksemburg, te laganog pomicanja potenciometra lijevo-desno kako bi čuo aktualni singl The Rolling Stonesa, ili kakvu novu grupu koja voli tamo neku psihodeliju, a zove se Pink Floyd.

Iako zvuče prilično romantično, ovakve situacije ne bi razlikovale Glavana od ostalih fanova tek ustoličene rock glazbe u tadašnjoj državi. Uz njegovo ime, kao i ono Dražena Vrdoljaka vežu se prvi novinarski tekstovi o popularnoj glazbi, a da nisu pisani iz diskursa ‘Gle, čudnovati kljunaš, je li ga mogu taknuti?’.

Rođen u Rijeci 29.6.1951., Glavan je odrastao praktički paralelno sa stidljivim dolaskom prvih stranih singl-ploča na prostor SFR Jugoslavije. Počinje objavljivati tekstove od 1969., paralelno s tim studira komparativnu književnost i povijest umjetnosti na Filozofskom fakultetu, na kojem će dobiti diplomu 1975., a već iduće godine u ruke mu stiže tada prestižna nagrada ‘Sedam sekretara SKOJ-a’ za novinarstvo. Od 1989. do 1993. bio je predavač na Odsjeku muzeologije. Bavio se i prevoditeljstvom, a pisao je i o likovnoj umjetnosti te radio kao kustos.

O rock glazbi pisao je mnogo i svugdje, poznate su njegove biografije Bijelog dugmeta “Ništa mudro” (koautor s Draženom Vrdoljakom), The Rolling Stonesa “Rock’n’roll Babilon” (koautor s Hrvojem Horvatom), te Prljavog kazališta “Sve je lako kad si mlad” (također s Hrvojem Horvatom) kao i svojevremeno (uljepšano rečeno) razilaženje u mišljenjima s Branimirom Štulićem.

Djelo koje najbolje odražava bljesak Glavanovog kritičkog razmišljanja, glazbene erudicije i pitkog stila jest “Punk – potpuno uvredljivo negiranje klasike“. U samo vrijeme nastajanja punka Glavan je zadivljujućom preciznošću detektirao kvalitetu, moć i smjerove tog žanra. Nedavno opet objavljena, knjiga “Punk” je uspješno izdržala test vremena i jedna je od najboljih knjiga koja se bavi popularnom glazbom na prostorima bivše Jugoslavije.

Muziku podržava

Zadnja 24 sata svog života (12. srpnja) Glavan je proveo onako kako je najviše volio, u glazbi. Na konferenciji za novinare povodom prvog gostovanja Patti Smith u Hrvatskoj donio je svoj primjerak njene ploče (‘ona je na listi mojih omiljenih izvođača’, napisat će u knjizi “Punk“) koji mu je punk poetesa i potpisala.

Potom je na Radar festivalu u Varaždinu uživao uz Erica Burdona, Joe Jacksona (‘Zaslužio je pomniju pozornost’, napisat će u pogovoru knjige “Punk“) svoje prijatelje Lačni Franz i Carlosa Santanu. Neposredno nakon završetka koncertnog programa poginuo je u prometnoj nesreći pod još neutvrđenim okolnostima, kada je na njega dok je hodao cestom naletio automobil.

Bit će upamćen po svom britkom i kritičnom umu, načitanosti, širokoj općoj kulturi i ogromnoj radnoj energiji.

0 Shares
Muziku podržava