Burnać, Severina, Banfić i Sandi; Dobar, ružan, loš

2733

U cijeloj ovoj tragediji koja se događa na domaćoj estradi posebno poglavlje pripada kategoriji ‘dueta’.

Igrom slučaja neki dan stigli smo i do ‘neobjavljenih djela’, znači rariteta, čime se ozbiljno testira i revalorizira značaj domaće estradne prošlosti, a istovremeno nagovještava i vizija budućnosti. Mislili ste da mi nemamo svoj “Pet Sounds” ili “Black Album”? Prevarili ste se grdno. Ako se netalentirani već hoće izboriti za svoj glas, onda nije ništa logičnije nego da se udruže, zar ne? Zajedno smo ipak jači, pa se ona Gallova opaska o ‘tri horora’ (Thompson, Mate Bulić, Škoro) može praktično prilagoditi i pretvoriti u duet bez snova ili kvartet-noćna mora.

Od svih dueta o kojima smo slušali u zadnje vrijeme, pretpostavljam da ste mislili da su Arsen Dedić i Mišo Kovač neprikosnoveni? Bat ju ver vrong. Dobili su ozbiljnu konkurenciju i pitanje je tko će odnijeti titulu pobjednika sezone nakon prošlotjednog sparivanja i pjevačkog općenja Mladena Grdovića i Mate Bulića, te friško (navodno, kako ćemo tek vidjeti) otkrivene suradnje Mladena Burnaća, Severine, Sandija i Ivane Banfić.

Dajte im da čuju (prvorazredno)
O davno nastaloj snimci pjesme “Oglasi” – nebitne kao lanjski snijeg koji smo silom jeli – saznao sam kao i drugi prošli tjedan, iz mejla ‘Burnac menegementa’ (kako to gordo zvuči). Bombastičan header i tekst me zainteresirao; “Iz glazbenih arhiva ‘iskopan’ je prvorazredni raritet, pjesma Oglasi iz 1991. godine, koju su još na samom početku svojih karijera zajedno otpjevali Severina Vučković, Mladen Burnać, Ivana Banfić i Sandi Cenov!“.

Muziku podržava

Zaboravio bih ja na to da me jučer nije sustigao idući mejl s uskličnikom (opet Burnac management, bez ‘ć’ jer je bolja fora); “Pogledajte DO DANAS NIKADA EMITIRAN SPOT!“, koji veli da je pronađen i videospot. I tako na tragu poznate humanitarne akcije “Dajmo im da čuju” dolazimo do nastavka ‘dajte im da vide’, a to je ipak preveliki opus da mu se ne bi pridao medijski značaj, te i malecki osvrt. Bikoz dej dizrv it. Zapravo bi trebalo reći “Dajmo im da shvate“, ali teško.

Vizionarski radovi
I tako sad svi mi skupa kao taoci njihovog višegodišnjeg antitalenta moramo svjedočiti ne samo današnjim, nego i davnašnjim hororima ekipice vizionara domaće estrade. Dobro, Banfićka je koliko se sjećam čak imala jedan solidan album, elektronski čini mi se, a Severina jest velika zvijezda, ali kad sam neki dan vidio slike s omotnice njenog prvog vinilnog elpija učinilo mi se da su se neka vražja posla (ili barem opaki estetski zahvat) dogodili u međuvremenu.

Pored njih dvije Burnać i Sandi ogledni su primjerci luzera za koje je i Damir Poša čovjek koji se bavi ozbiljnim kantautorskim radom, a Phantasmagoria – sastav koji slavi 25 godina rada, a da nikada nisu uspjeli objaviti nosač zvuka – primjer perspektivnog benda.

Ova četvorka već je na svojim početcima vizionarskim radom pokazala kamo ide samostalna hrvatska estrada u samostalnoj državi Hrvatskoj. Horor iz ovog rariteta bolje da je ostao neobjavljen, ali bar pokazuje kontinuitete; oni su već 1991. znali kakvo će stanje i sranje vladati 2013. i marljivo ga gradili i provodili u djelo. Pa se i mogu njime hvaliti, manje-više po gažama i svadbama, ali, kako vidimo, i u jakim mejlovima i na javnoj sceni.

Do kiča četiri putića
Moram priznati da mi je od svih domaćih PR maštarija najsimpatičniji Mladen Burnać i njegov Burnac menagement, koji i mene i druge redovito obavještava o svojim aktivnostima. Glupo mi se skinuti s mejling liste (ako uopće i mogu), jer Burnać je do neke mjere simplifikacija stanja na domaćoj estradnoj sceni.

To što vam on može napisati u mejlu o značaju njega samog primjer je kako se radi. Pred par tjedana idem prema tonskom studiju Mire Vidovića i u prozoru birtije do ulaza u Morris studio spazim plakat za koncert ‘Legendarni Mladen Burnać’; s fotkom naravno, a ispod popis dvadesetak bendova čije pjesme izvodi na nastupima.

Bitan je legendaran stav
Nisam bio ali pretpostavljam da su i karaoke mila majka za ovo tamanjenje povijesti koju su ispisali izvođači s današnjeg Burnaćeva repertoara. Ali bitan je stav, samostojeći dakako, pa jebeš i tužnu istinu. A ako je netko legendaran onda je red i da ima neobjavljene snimke? I to ukazuje na kontinuitet nečije legendarnosti.

Iz takvih legendarnih vremena kad je ugovor za snimanje dobivao svatko, potječe ‘otkrivena’ snimka o kojoj smo čuli ovih dana.

Šok i nevjerica
Kako veli Burnaćev mejl, “Snimak je godinama bio zagubljen i pronađen je sasvim slučajno prije par dana, te je sad digitalno obrađen i remasteriran“. Bogati? Stvarno profesionalno i stvarno sam povjerovao, a onda je uslijedio šok. Neki upućeni čitatelj i slušatelj na nekom je forumu trezveno ustvrdio golu istinu “inače ova pjesma se non-stop vrti na radiostanici Radio hrvatsko Zagorje Krapina u emisiji Oglasi, svakog dana u 11 sati, tako da je tvrdnja da je snimka pronađena prije par dana čista laž“.

I tu su mi pale u vodu sve nade u Burnaćevu legendarnost. A i u našu priglupu javnost, jer je jedan portal koji nema pametnija posla proveo i pravu malu fenomenološku analizu i umno ustvrdio značaj cijele priče; “Dok je danas uvijek uglađena i trudi se izgledati što prirodnije, 1991. Severina je bila sasvim drugačija. Plava kosa s minivalom i odjeća koja je tih dana bila popularna nemaju veze s tim kako ona izgleda danas“. (?!)

Četiri loša godišnja doba
Pa naravno da nemaju, upravo obrnuto, tada su bili ‘prirodniji’, onakvi kakvi stvarno jesu a ovo danas su dotjerane projekcije s foto-šopom, estetskom kirurgijom i mejling listama koji su izmišljeni u međuvremenu, pa i legendarnost. Glavno pitanje zabavljenim čitateljima bilo je “Možete li ih prepoznati?“. Na žalost – da, ima ih oko nas koliko hoćete, pola našeg svakodnevnog reality showa svodi se na ovakve.

Ali dobro, znači da i domaća estrada dozvoljava nadgradnju, razvoj i poboljšanja u hodu, ali mislim da (možda ipak) ovakve bezumne ekspedicije otkrivaju neku realnost, makar i lošu. Pretpostavljam da bi se ranije umiješala i neka od onih pogubnih ‘komisije za šund’, mada, ovo nije samo šund.

Ovo je puno legendarnije; ovo je primjer žilavosti crva koji vire ispod svakog domaćeg estradnog kamena, prava mišmaš pizza a la quattro stagioni, bolje reći pizdarija. Slika i prilika četiri loša estradna godišnja doba u kojima pjevajući živimo godinama, a nikako da se vrijeme okrene, ili da se krene, ili bilo što samo ne ovo…

0 Shares
Muziku podržava