Sve je to rock’n’roll

    3706

    Partibrejkers

    Krš i lom

    Live

    Datum izdanja: 01.01.1970.

    Izdavač: Odličan hrčak

    Žanr: Rock

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Noć
    2. Ako si
    3. Lobotomija
    4. Ćutanje
    5. Žurim
    6. Put
    7. Hiljadu godina
    8. Noćas u gradu
    9. Kreni prema meni
    10. Hipnotisana gomila
    11. Hoću da znam
    12. Ulični hodač
    13. Ona živi na brdu
    14. Stoj Džoni

    Zanimljivo je baciti pogled na više nego respektabilnu diskografiju Partibrejkersa i vidjeti da na njenom popisu unatoč gotovo trideset godina karijere nema niti jednog live albuma.

    S jedne strane, izdavanje live albuma se može gledati kao linija manjeg otpora, s kojom je moguće u jednoj večeri i minimumom naknadnog truda ispuniti eventualnu obavezu prema diskografu ili očekivanja publike za novim albumom. S druge strane, puno ljubitelja čistokrvnog rock’n’rolla će vam reći kako jedino live album, što se tiče nosača zvuka, može barem donekle dočarati onu energiju i pozitivni kaos s kojima često personificiramo i sam rock’n’roll.Naziv “Krš i lom” vjerojatno bolje od ičega govori što se obično događa na koncertu Brejkersa, iako treba biti jasno da tu više nije riječ o divljim rockerima koji će praviti krš i lom raznim ispadima na sceni, već profesionalnom, vrhunskom i samouvjerenom svirkom.

    Partibrejkersi su odlučili kako je upravo svirka koja se odvijala dva dana zaredom u beogradskom Domu omladine u ožujku 2009. reprezentativni primjer kako izgledaju njihove zrele sviračke godine.

    Muziku podržava

    Album započinje u znaku starih dobrih vremena, s prastarima “Noć” i “Ako si” skinutima s prvog albuma Partibrejkers I, izdanoga sada već vrlo davne 1985. godine. Kao što je i za očekivati od pametno koncipiranog live albuma, pružena je kratka retrospektiva svih faza benda. Tako da, poslije početaka benda na početku ovog albuma, vremenski stroj Partibrejkersa naglo skače u 2007. godinu i isporučuje izvrsne verzije isto takvih “Lobotomija” i “Ćutanje” s još uvijek aktualnog studijskog albuma “Sloboda ili ništa”.

    Vjerojatno najzanimljiviji dio svim takozvanim ‘casual fanovima’ se nalazi na početku druge polovice albuma, kada, kako sam Cane kaže – ‘sledi naš džuboks dio’. Ovdje su nagurane gotove sve široko poznate stvari Partibrejkersa, imenom “Kreni prema meni“, “Hipnotisana gomila“, “Hoću da znam” i “Ulični hodač“.

    Suvišno je opisivati Partibrejkerse na ovom albumu frazama poput ‘sigurna svirka’ ili ‘odličan koncert’, jer je valjda jasno da su dečki imali na tisuće ovakvih utakmica u rukama i da je očekivati od njih da naprave loš koncert – teško, a da ga izdaju kao koncertni album – nemoguće.

    Iako je veliko pitanje koliko se o protoku energije između benda i publike na nekom koncertu uopće može suditi samo na osnovu zvučne slike, čini mi se da kod Partibrejkersa više nema onoga kaotičnoga i divljega ‘krša i loma’ na koncertima te potpunog stapanja s publikom.

    Ponavljam, vrlo je teško o ovakvim stvarima suditi samo na osnovu zvučnog zapisa, jer moramo uzeti u obzir i da odluke producenta albuma imaju veliki utjecaj na njegov konačni zvuk i dojam koji će ostaviti na slušatelja. No, mora se biti svjestan kako su Partibrejkersi ostarili i postali, da citiram jedan poznati film susjedne proizvodnje, ‘familijski ljudi i cenjeni članovi svoje lokalne zajednice’, a sa njima je ostarjela i većina njihove publike koja se više ne zalijeva pivom u prvim redovima.

    No unatoč tome, “Krš i lom” je vrlo dobar live album, te reprezentativno retrospektivno izdanje jednog benda u svojoj glazbenoj zrelosti. Na kraju krajeva, iako se Canetu i Antonu već odavno nazire koja bora i sijeda, još uvijek su spremni s gitarama i mikrofonom zauzeti prvu linije obrane protiv raznih društvenih tumora s jednom poštenom svirkom – na kraju krajeva, to je rock’n’roll.

    Muziku podržava