Sofisticirano oživljavanje disco zvuka ’80-tih

    3159

    Phoenix

    Alphabetical

    Datum izdanja: 29.03.2004.

    Izdavač: Source / Dallas Records

    Žanr: Rock

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Eveything Is Everything
    2. Run Run Run
    3. I’m An Actor
    4. Love For Granted
    5. Victim Of The Crime
    6. (You Can’t Blame It On) Anybody
    7. Congratulations
    8. If It’s Not With You
    9. Holdin’ On Together
    10. Alphabetical

    Francuski kvartet Phoenix svoju glazbu temelji na reprodukcijskom kalifornijskoom pop-rock zvuku iz sredine sedamdesetih. Bend se rađa početkom devedesetih u pariškom predgrađu, a čini ga trojac Thomas Mars – vokal, Deck D’Arcy – bass i Christian Mazzalai – gitara, te ovaj trojac egzistira neko vrijeme kao garage bend.

    A 1995. bendu se priključuje stariji Mazzalaijev brat gitarist Branco Brancowitz, nakon raspada njegovog kratkoživučeg benda Darling, osnovanog zajedno s Guy-Manuel de Homem Christom i Thomasom Bangalterom, kasnije poznatiji kao duo Daft Punk. Sada potpuno kompletiran bend izdaje 1997. godine prvi singl pod vlastitim labelom “Party Time”, nedugo nakon toga potpisuju diskografski ugovor s pariškom kućom Sound Records.

    Phoenix tako postaju neizostavan dio pariškog elektro pokreta zajedno sa Air, Cassius, i Daft Punk. Njihov prvi album izlazi 2000. godine pod nazivom “United”, originalan rock-dance crossover, album vezan uz disko zvuk osamdesetih.

    Godine 2004. izdaju svoj drugi album “Alphabetical” i dalje u tonu disko muzike osamdesetih, ali mnogo sofisticiraniji od prvog albuma, manje plesan, ali više downbeat orjentiran.

    Muziku podržava

    Bend se zatvara u podrum odlučni da stvore kompletniji i osobniji album od prvog albuma i to im u potpunosti polazi za rukom. Svaki član benda bio je podjednako odgovoran za tekstove, muziku, aranžmane i produkciju, tako da u konačnici svaku pjesmu potpisuju kao grupa, a ne pojedinačno.

    Uz glavni, umirujući vokal Thomasa Marsa na albumu se i u funkciji back vokala pojavljuju svi ostali članovi benda. Na kraju, završan glanc već definitivno izglancanom albumu u produkcijskom smislu daje amerikanac Tony Hoffrer.

    Album se sastoji od deset pjesama, a otvara ga skroz optimistična “Everything Is Everythig“, koja već u prvim taktovima određuje smjernice albuma pokretane ‘dobrim vjetrovima’. Album nastavljaju kolizijom između hip-hop beata i folk gitare s pjesmom “Run Run Run“, do umirujuće balade “Love For Granted” i sterilne “Holdin’ On Together“.

    Phoenix su definitivno pronašli svoj put u oživljavanju osamdesetih na nov način balansirajući s mid-tempo rockom do mid-tempo funka, sve zajedno uokvireno u indie elektroniku. Ovako stvoren bezvremenski album, Phoenixi završavaju desetom, naslovnom stvari cijelog albuma “Alphabetical“, koja konceptualno ne odskače od cijelog albuma osim što prestaje negdje na odsvirane tri i pol minute da bi se na nakon parminutnog preslušavanja tišine vratila sa jednominutnim instrumentalnim završetkom.

    Muziku podržava